FACK MSUV - NEW mUSEum
Projekat FACK MSUV, započet 2014. godine u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine u Novom Sadu, nastavljen je ovih dana ponovnom simboličnom transformacijom te institucije od zatvorenog sakupljačko-izlagačkog prostora u otvorenu radionicu za kolektivno promišljanje muzeja kao zajedničkog dobra.
Reč je o nastavku saradnje MSUV sa projektom F.A.C.K. (Forum di Arte e Cultura Kontemporanea) koji je koncipiran kao društveno-umetnički eksperiment kreiranja novih umetničkih dela i kulturnih politika uključivanjem različitih umetničkih i društvenih organizacija, slobodnih umetnika i teoretičara umetnosti koji kroz niz radionica i performansa započinju ad-hoc saradnju u stvaranju modela novog muzeja kao institucije javnog dobra.
Ovogodišnji program “NEW mUSEum” podrazumeva povezivanje i okupljanje različitih lokalnih aktera angažovanih na polju umetnosti, nauke, edukacije, aktivizma, sindikalnog organizovanja i drugih zainteresovanih, koji žele da doprinesu zajedničkoj razradi i realizaciji novog modela funkcionisanja muzeja.
Prema rečima direktorke MSUV Sanje Kojić Mladenov, performansi, izložbe, video projekcije, muzički i scenski događaji, prezentacije i predavanja, koji se realizuju od 1. do 7. avgusta u MSUV, imaju za cilj da muzej učine bližim i otvorenijim umetnicima i široj publici za ispitivanje savremene umetničke prakse u lokalnom i internacionalnom kontekstu.
U okviru programa “NEW mUSEum”, kojem su prethodila dva plenarna sastanka, nastupila je Dunja Dačić (Dojo), Pozorište kapitalističke surovosti izvelo je performans “Fuck May68 Fight Now” koji se bavi razlozima zbog koji ne postoje masovniji protesti protiv kapitalizma u Srbiji, a održan je i “fack borders meeting”, posvećen aktuelnoj izbegličkoj krizi i zatvaranju granica u Evropi – temi kojom se bavila i nedavna izložba “Hladni zid” (Cold Wall) u MSUV.
Za 6. avgust, između ostalog, najavljeno je predavanje Vojislava Bekvalca “Fenomenologija prostora i nove umetničke prakse”, te projekat “(Umetnički) rad i društvena horizontalnost” koji predstavlja pokušaj izvođenja eksperimenta koji se tiče promišljanja osobenosti umetničkog rada i potencijalnosti njegove demokratizacije. Simulacijom zadružnog rada na proizvodnji (umetničkog) objekta, učesnici tog programa, koji organizuje Danilo Prnjat, pokušaće da otvore pitanja mogućnosti ekonomske demokratije u sistemu dominirajuće društvene, političke i kulturne produkcije. Pijanistkinja Jelena Vasin održaće koncertno predavanje o Skrjabinu, jedinstvenoj ličnosti u istoriji umetničke muzike, i trećoj fazi njegovog stvaralaštva, periodu kada je svoje ideje o kosmičkoj ekstazi prevodio na jezik zvuka.
Prvo izdanje projekta “FACK MSUV” realizovano je 2014. godine na inicijativu međunarodne platforme F.A.C.K. iz Ćezene u Italiji, u saradnji sa “oslobođenim” prostorima MACAO (Milano), Teatro Valle (Rim), SALE.Docks (Venecija) i Embros teatar (Atina), uz doprinos velikog broja umetnika, kustosa, istraživača i aktivista iz regiona bivše Jugoslavije i ostatka Evrope. Učestvovalo je više od 50 ljudi, koji su u MSUV boravili, radili, diskutovali, odlučivali, obedovali, družili se…
Platforma F.A.C.K. uspostavljena je 2012. godine u cilju istraživanja novih organizacijskih i produkcijskih modela u umetnosti i kulturi, posvećenih participativnim i kritičkim umetničkim i društvenim praksama koje se situiraju na graničnim područjima i poljima preklapanja institucionalnog i nezavisnog delovanja. F.A.C.K. je fleksibilni, višejezični i višeznačni akronim za klaster pojmova koji upućuju na forme i mesta zajedništva i participacije, te se moze iščitavati kao: frakcija, faktum, forum, festa, fabrique... akcija, agora, autonomia, arte, act... contemporary, cantiere, container, comunità, commons... kultura, kasbah...
O projektu “FACK MSUV” 2014. godine snimljen je i dugometražni dokumentarni film "FACK MSUV – Performing the museum as a common and the common as a museum" grčkog autora Stefanosa Mondelosa, koji je imao svetsku premijeru u okviru 18 Međunarodnog festivala dokumentarnog filma u Solunu u martu 2016.
*Foto: MSUV
(SEEcult.org)