Vesti

Fajgelj podneo ostavku

18. maj 2015.
SEEcult.org
Fajgelj podneo ostavku
Fajgelj podneo ostavku

Direktor Kulturnog centra Novog Sada (KCNS) Andrej Fajgelj, funkcioner Treće Srbije, podneo je 18. maja neopozivu ostavku, nakon niza kritika u javnosti, koje je nazvao “složnim napadima” i medija, i vlasti, i opozicije.

“Masovni mediji, opozicija i vlast složno napadaju rezultate Kulturnog centra Novog Sada. Udesetostručene aktivnosti proglašavaju za sramotu, pošteno zarađenu platu za korupciju”, naveo je Fajgelj u obrazloženju ostavke na mesto direktora KCNS-a, na kojem je od oktobra 2012. godine i smene Lasla Blaškovića.

“Plan establišmenta za Srbiju trka do dna: da radimo što manje, uradimo što manje i zaradimo što manje. Novi lјudi žele trku do vrha: da radimo što više, uradimo što više i zaradimo što više. Samo tako nama i našoj otadžbini može biti bolјe. Uz mržnju establišmenta, bez podrške naroda, novi lјudi nemaju nikakve šanse”, ocenio je Fajgelj, saopštio je KCNS.

Najavljujući da se vraća profesuri, Fajgelj je naveo da je neopoziva ostavka u KCNS-u “jedino što može da uradi pod “sve većim pritiscima”.

Dodao je i da je dve i po godine “raspolagao budžetom od milion evra godišnje”, te da funkciju napušta “sa istim stanom, autom i računarom” koje je imao pre nego što je stupio na nju i da je to “najvrednija imovina” koju njegova šestočlana porodica poseduje.

Fajgelj se našao u žiži javnosti nakon što su mediji nedavno preneli da će njegova savetnica i partijska koleginica iz Treće Srbije Aleksandra Mandarić imati do kraja godine platu od 11.000 evra.

Gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučetić izjavio je da je to skandalozno i sramota.

Fajgelj je došao na čelo KCNS-a nakon što je dotadašnji direktor Laslo Blašković smenjen odlukom Upravnog odbora zbog toga što je na prostorijama KCNS-a u Katoličkoj porti bila tabla sa nazivom te ustanove na latiničnom pismu.

Fajgelj je uoči dolaska u KCNS bio aktivan u organizacijama Međunarodna inicijativa za praćenje antisrbizma i Centar za savremenu edukaciju.

U žiži javnosti bio je povodom cenzure studentskog rata na izložbi u KCNS-u u oktobru 2013. godine, a kritikovan je i zbog projekta digitalizacije kulturne baštine Novog Sada i smišljanja novih reči kao zamenu za anglicizme, poput “ubrojčavanja” umesto “digitalizacije”.

Tim povodom je, između ostalog, osnovana i grupa Novosadsko ubrojčavanje na Fejsbuku, koja je pozdravila odluku Fajgelja da podnese ostavku i izrazila nadu da će biti pozvan na odgovornost zbog načina na koji je rukovodio KCNS-om.

(SEEcult.org)

Tagovi