Vesti

Fejt i Branko na otvaranju 14. Beldocsa

18. jun 2021.
SEEcult.org
faith and branko
faith and branko

Međunarodni festival dokumentarnog filma Beldocs biće otvoren 9. septembra filmom “Fejt i Branko” (Faith and Branko) rediteljke Ketrin Hart (Catherine Harte), koji prati odnos dvoje muzičara – Britanke Fejt Eliot i Branka Rosića, Roma u Srbiji.

Fejt Eliot je pre deset godina doputovala u Srbiju kako bi naučila da svira harmoniku na romski način. Tada je upoznala romskog violinistu Branka Rosića i, uprkos jezičkoj barijeri, njih dvoje su se, spojeni zajedničnom strašću prema muzici, zaljubili jedno u drugo. Nošeni muzičkom hemijom, venčali su se i u duetu krenuli na put. Koliko je Fejt slobodnog duha i privilegovana, toliko je Branko bez iskustva sa putovanjima i vezan za svoju porodicu, ali oboje veruju da jedno drugom život čine boljim. Njihova ljubav stavljena je, međutim, na test kada su spoznali vlastite razlike i shvatili da je muzika možda jedino što im je zajedničko.

Ljubavni rolerkoster u režiji Ketrin Hart građen je u ritmu romske muzike, koja dočarava “nemoguću” ljubav Britanke i Roma iz Srbije. Nakon jedinstvenog spoja njene harmonike i njegove violine, Fejt otkriva sve čari neizvesnog romskog života, dok Branko u britanskoj vizi vidi novi život. Međutim, taj novi život ne pruža mu svu onu sreću za kojom je tragao. Njegov svet je na korak od raspada, ali ne zbog raspršavanja sna o boljem životu na Zapadu, već zbog ljubavnog brodoloma. Može li ljubav da nađača sve razlike, da približi udaljene svetove i da trijumfuje u slavu muzike, pitanja je koja u filmu “Fejt i Branko” postavlja rediteljka Ketrin Hart.

Film je sniman sedam godina, u produkciji “This and That Productions” i “Cathartic Films”, uz podršku Filmskog centra Srbije i Ministarstva kulture i informisanja Srbije. Producentkinje su Snežana van Hauevelingen i rediteljka Hart, koja je i direktorka fotografije. Film su montirali Dragan von Petrović i Ljubodrag Starovlah, autori muzike su glavni protagonisti - Fejt Eliot Ristić i Branko Ristić, a dizajn zvuka potpisuje Zoran Maksimović.

Premijerna projekcija biće na otvaranju 14. Beldocsa ispred Muzeja Jugoslavije, gde je otvoren i prošlogodišnji program Beldocsa.

Među atrakcijama 14. Beldocsa najavljen je dokumentarni film “Američka utopija” (American Utopia), filmska verzija brodvejskog mjuzikla Dejvida Birna, u režiji Spajka Lija. Koristeći kao lajtmotiv istoimeni, sedmi samostalni studijski album iz 2018, Birn je početkom oktobra 2019. godine okupio na sceni brodvejskog Hadson teatra 11 muzičara, uključujući i Brajana Ina. Napravivši melanž nekoliko numera sa poslednjeg studijskog albuma i čuvenih hitova svog sastava Talking Heads, Birn je izvodio mjuzikl “Američka utopija” sa velikim uspehom i uz odlične kritike sve do polovine februara 2020. godine, kada su zbog pandemije korona virusa spuštene zavese na svim pozorištima na Brodveju.

Na 14. Beldocsu do 16. septembra biće prikazano više od 120 filmova u ustaljenim festivalskim programima: Međunarodni takmičarski, Srpski takmičarski, Vatromet, Meteori, Povetarac, Naslovna strana, Udarni termin i drugim.

U istim terminima biće održan i program Beldocs Industry, uz podršku potprograma Media programa Kreativna Evropa (Beldocs VR/AR Academy, Beldocs in Progress, Serbian Docs in Progress, Documentaries for Kids & Youth i Beldocs Market).

Beldocs će i ove godine pružiti priliku gledaocima da pogledaju brojne filmove pod otvorenim nebom – u amfiteatru ispred Muzeja Jugoslavije i na terasi Art bioskopa Kolarac, a festivalski program biće održan i u Domu omladine Beograda, Dvorani Kulturnog centra Beograda, Jugoslovenskoj kinoteci i njenom muzeju, te u Muzeju savremene umetnosti Beograda i u bioskopu Fontana.

Kao i 2020. godine, filmove sa programa Beldocsa biće moguće pogledati i onlajn, putem festivalske striming platforme. Pored toga, Beldocs će biti održan i u odabranim bioskopima u drugim gradovima u Srbiji.

Beldocs je 2020. godine održan u vanrednim okolnostima zbog pandemije korona virusa, ali je uspeo da prikaže 136 filmova i VR sadržaja. Najboljim domaćim dokumentarnim filmom 13. Beldocsa proglašen je “Govori da bih te video” Marije Stojnić o radiofonskoj istoriji Radio Beograda, a u međunarodnoj konkurenciji pobedilo je ostvarenje “Ulica Sahara 143” Hasena Ferhanija iz Alžira.

 

*Foto: promo

(SEEcult.org)

Tagovi