Vesti

Feministička avangarda 70-ih

10. maj 2022.
SEEcult.org
msuv
msuv

Muzej savremene umetnosti Vojvodine (MSUV) u Novom Sadu predstavlja izložbu feminističke avangarde 70-ih iz Verbund kolekcije u Beču, koja obuhvata radove nekih od najpoznatijih umetnica međunarodne i regionalne scene, a prati je i izbor dela iz kolekcije samog MSUV-a.

Međunarodna grupna izložba “Feministička avangarda 70-ih. Radovi iz Verbund kolekcije, Beč”, koja će biti otvorena od 19. maja do 21. juna u MSUV, obuhvata poseban izbor radova iz Verbund kolekcije sačinjen za to gostovanje, kao i segment radova umetnica iz kolekcije MSUV.

Među umetnicama zastupljenim u Verbund kolekciji su: Dara Birnbaum, Džudi Čikago (Judy Chicago), Vali Eksport (Valie Export), Sanja Iveković, Katalin Ladik, Ana Mendieta, Orlan, Đina Pane (Gina), Sindi Šerman (Cindy Sherman), Birgit Jurgensen (Birgit Jürgenssen) i druge.

Izložbu Verbund kolekcije, čija je kustoskinja dr Gabriele Šor (Gabriele Schor), prati izložba “Na putu slobode” kustoskinje dr Sanje Kojić Mladenov, na kojoj su zastupljene umetnice sa geopolitičkog prostora Srbije koje umetničkom praksom prelaze granice tradicionalnih medijskih i rodnih pozicija, delujući i u internacionalnom kulturnom prostoru. Izabrana dela umetnica, kao što su: Katalin Ladik, Milica Mrđa, Tanja Ostojić, Vesna Perunović, Bogdanka Poznanović, Jelena Radić, Judita Šalgo, Vesna Tokin i Milica Tomić, bave se analizom položaja ličnog identiteta u savremenoj umetničkoj praksi i društvu, istražuju procese performativnosti, dematerijalnosti, kao i transgresije granica, ideju probijanja formalnih, medijskih i prostornih okvira.

Gabriele Šor je, kao direktorka Verbund kolekcije i urednica prateće monografske publikacije, istražila feminističku avangardu kako bi naglasila ulogu koju su umetnice imale u poslednje četiri decenije. Rezultati su radikalni, poetični, ironični, ljuti, cinični i srdačni. Najviše od svega su iskreni, deleći kolektivnu svest koja je preispitala i odbacila ono što je ranije dominiralo, okrećući se novim načinima izražavanja u oblastima fotografije, performansa, filma i videa. Izložba i knjiga naglašavaju postignuća žena umetnica koja su ohrabrila i nadahnula one koje su se razvile na iskustvima prethodnica, saopštio je MSUV, podsećajući da su istorijski, žene prikazivane u umetnosti prevashodno kao projekcija muških fantazija, predrasuda i odnosa. Tokom 70-ih godina 20. veka, međutim, dogodila se promena u načinu na koji se žene predstavljaju u umetnosti. Umetnice su počele da istražuju vizuelne prikaze sopstvenih bića kako bi stvorile alternativne poglede na ženski identitet.

Katalin Ladik, iz serije POEMIM (Serija A) Novi Sad, 1978. © Katalin Ladik, ljubaznošću acb galerije, Budimpešta, Verbund kolekcija, Beč

U okviru izložbe, biće održana vođenja i dva prateća programa.

Za 20. maj u 18 časova u Kino sali MSUV najavljena je promocija knjige Katalin Ladik "Mogu li da živim na tvom licu: romaneskna životna priča / Katalin Ladik", u izdanju Saveza feminističkih organizacija "(Re)konekcija" iz Novog Sada, dok će 25. maja u 19 časova biti predstavljena knjiga Jasmine Tumbas "I Am Jugoslovenka! Feminist Performance Politics During & After Yugoslav Socialism” (Manchester University Press, 2022).

Vali Eskport, Bioskop na dodir, 1968. © Valie Export, ljubaznošću Harim galerije, Beč

Izložba gostuje u Novom Sadu u partnerstvu MSUB, Verbund kolekcije, Austrijskog kulturnog foruma iz Beograda i Fondacije “Novi Sad – Evropska prestonica kulture” 2022.

Pokrovitelj MSUV je Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama Vojvodine, a izložbu su podržali i Ministarstvo kulture i informisanja Srbije, Novi Sad - Gradska uprava za kulturu, Italijanski institut za kulturu u Beogradu i Gete institut u Beogradu.

*Naslovna fotografija: Veronika Drajer, Cipela sa ekserima, 1978. © Veronika Dreier, Verbund kolekcija, Beč

(SEEcult.org)

Tagovi