• Search form

10.10.2018 | 15:46

Festival pozorišne pedagogije

Festival pozorišne pedagogije

Plavo pozorište organizuje od 11. do 14. oktobra u Beogradu međunarodni Festival pozorišne pedagogije, čiji se program sastoji od omladinskih i inkluzivnih predstava, prezentacija, predavanja, diskusija i radionice.

Program Festivala pozorišne pedagogije, koji će biti održan u Plavom pozorištu, Kulturnom centru Grad i Centru za kulturnu dekontaminaciju, okupiće učesnike iz Srbije, Crne Gore, Makedonije, Italije, Nemačke i Poljske.

Festival otvara 11. oktobra Antiratni resital – Antigona – projekat emancipacije, predstava u kojoj učestvuju mladi polaznici Studija savremenog pozorišta Plavog pozorišta, kojim taj nezavisni teatar upoznaje mlade ljude sa radom i tehnikama savremenog pozorišta.

Za 12. oktobar najavljene su dve prezentacije pedagoškoga rada sa mladima koje će održati gosti iz pozorišta iz Nemačke i Italije. Od 18 časova u Kulturnom centru Grad prezentaciju “Participativnost – umetnost” održaće Teatarlabor iz Bilefelda, a u 21 čas u Plavom pozorištu “Aleteinu Školu pozorišta” predstaviće kulturno-umetnička asocijacija Aletea iz Milana.

Radionica fizičkog teatra “Od ansambla do zajednice”, koju vodi Fondacija Jubilo iz Vroclava iz Poljske, na programu je 13. i 14. oktobra u Plavom pozorištu u zgradi BIGZ-a.

Takođe, 13. oktobra biće održana panel diskusija “Savremeno pozorište danas – smisao, razlozi, perspektiva” o mestu i ulozi pedagogije u savremenom pozorištu danas, a učestvovaće reditelji i pozorišni pedagozi Masimo Đaneti iz Asocijacije Aletea iz Italije, Zigmar Šreder iz Teatarlabora iz Nemačke i Nenad Čolić iz Plavog pozorišta, uz publiku. Diskusija će biti održana u Plavom pozorištu, uoči predstave “Saligia” o sedam smrtnih grehova koju izvodi 17 mladih polaznika Dramskog studija Prazan prostor iz Crne Gore.

Za 14. oktobar, nakon radionice, na programu je okrugli sto “Mogućnosti pozorišne pedagogije”, koji će se baviti razmenom iskustava partnera projekta "Pozorište – susret, inkluzija, akcija” iz Srbije, Crne Gore, Makedonije, Italije, Nemačke i Poljske.

Za završnicu programa najavljena je prezentacija rada Intimnog teatra iz Bitolja, a Festival zatvara “Triptih – tri lične priče” - performans-prezentacija edukativnog rada Plavog pozorišta sa KUD-om gluvih Beograda “Radivoj Popović”, koja će biti održana u Centru za kulturnu dekontaminaciju.

Program Festivala će biti pristupačan gluvim osobama i prevođen na srpski znakovni jezik.

Festival je deo jednogodišnjeg međunarodnog projekta Plavog pozorišta “Pozorište – susret, inkluzija, akcija”, koji kroz rad sa mladima i sa pozorišnim pedagozima koristi široke mogućnosti pozorišta kao mesta susreta, komunikacije, samoistraživanja, prostora otvorenog uma, tolerancije, kritičkog mišljenja i kreativnog delanja.

Projekat sufinansiraju Erazmus+ program Evropske unije, Ministarstvo omladine i sporta i Ministarstvo kulture i informisanja Srbije.

*Foto: Anđelka Vujinović

(SEEcult.org)

  • 19.06.2018 | 10:00

    Cankarjev dom | Mestni muzej, Ljubljana

    SLOVENSKI IN EVROPSKI CANKAR - razstava (18.6.2018.-28.2.2019.) ob 100. obletnici smrti Ivana Cankarja

    https://www.cd-cc.si/sl/kultura/razstave/ivan-cankar-in-evropa

    06.10.2018 | 10:00

    Kibla, Maribor

    Kibla portal, Valvasorjeva 40, Maribor

    OSEBNO / PERSONAL - mednarodna skupinska razstava (5.10.2018.-8.2.2019.)

    Jozef Suchoža (Slovaška), Nataša Prosenc Stearns (Slovenija/ZDA), Jože Slaček in Jiri Kočica (Slovenija), Jure Fingušt (Slovenija), Janez Kardelj (Slovenija), Maruša Šuštar (Slovenija), Tadej Vaukman (Slovenija), Maša Jazbec (Slovenija), Artists&Poor's (Slovenija), Radovan Kunić (Hrvaška), Boštjan Novak (Slovenija), Dragica Čadež (Slovenija), Anka Krašna (Slovenija), Selma Selman (BH/ZDA), Nikita Shalenny (Ukrajina/UA), Nataša Berk, Vlado Repnik, Simon Macuh, Petra Kapš (Slovenija), Tincuta Heinzel in Hillevi Munthe, kuratorici - Poskusi, napake, preizkušnje in napake: Attempts, Failures, Trials and Errors: Teresa Almeida (Portugalska / ZK / Švedska), Beam (Nizozemska), Shih Wei Chieh (Tajvan), Kate Sicchio (ZDA) & Camille Baker (Kanada / ZK), Renata Gaui (Brazilija / ZDA), Maria Paulina Gutiérrez (Kolumbija), Tincuta Heinzel (Romunija/Nemčija/ZK), Shary Kock (Nizozemska), Aline Martinez Santos (Brazilija/Nemčija), Afroditi Psarra (Grčija/ZDA), Annette Schmid & Veerle Pennock (Nemčija/Nizozemska), Zoran Popovici (Romunija), Natacha Roussel (Francija/Belgija), Vitalii Shupliak (Ukrajina/Poljska), Giulia Tomasello (Italija/ZK), Pauline Vierne (Francija/Nemčija), ZEST Collective (Romunija), Ebru Kurbak (Turčija/Avstrija), Mili John Tharakan (Indija/ZK), Rebecca Stewart (ZDA/ZK)

    http://www.kibla.org

    16.10.2018 | 10:00

    Muzej Paje Jovanovića, Kralja Milana 21/IV, Beograd

    POGLED IZBLIZA. ATELJE PAJE JOVANOVIĆA - izložba (15.10.2018.-26.1.2019.) povodom 115 godina od osnivanja Muzeja grada Beograda

    autor izložbe: Isidora Savić, kustoskinja Muzeja grada Beograda

    http://www.mgb.org.rs

    19.10.2018 | 10:00

    Muzej afričke umetnosti, Andre Nikolića 14, Beograd

    MASINISA SELMANI (Francuska): PODELJENI SVETOVI - izložba (18.10.2018.-24.2.2019.)

    http://www.institutfrancais.rs/podeljeni-svetovi-masinise-selmanija

    19.10.2018 | 10:00

    UGM trgovina, Strossmayerjeva 6, Maribor

    TONI SOPRANO: ʹOUT TA KĒ - prodajna razstava (18.10.2018.-17.2.2019.)

    http://www.ugm.si

    07.11.2018 | 11:00

    Muzej primenjene umetnosti, Vuka Karadžića 18, Beograd

    Dan muzeja primenjene umetnosti Beograd

    KLASIČNO I SIMBOLIČNO - PRSTENJE I MINĐUŠE OD ANTIKE DO SREDNJEG VEKA IZ KOLEKCIJE MUZEJA PRIMENJENE UMETNOSTI - izložba (6.11.2018.-31.1.2019.)

    autor izložbe i kataloga: Mila Gajić, viši kustos MPU

    konzervacija: Milan Andrić

    grafičko oblikovanje: Dušan Tkačenko

    arhitekta postavke: Miroslava Petrović Balubdžić

    muzika za izložbu: Vasil Hadžimanov

    http://mpu.rs

    08.11.2018 | 11:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    ČAROBNA MILENA - izložba Milene Pavlović Barili (7.11.2019.-31.3.2019.)

    http://www.iicbelgrado.esteri.it

    09.11.2018 | 11:00

    Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb

    NIKOLA REISER: SENZIBILNI POETA SLIKARSTVA - retrospektivna izložba (8.11.2018.-3.2.2019.)

    kustosica izložbe: Danijela Marković

    autori tekstova: Akademik Tonko Maroević, Iva Körbler, Danijela Marković

    http://gkd.hr

    10.11.2018 | 10:00

    SANU, Beograd

    MARKO ČELEBONOVIĆ (1902-1986) - izložba (9.11.2018.-30.1.2019.)

    https://www.sanu.ac.rs

    10.11.2018 | 10:00

    Gradski muzej Subotica, Trg sinagoge 3, Subotica

    ROĐENJE HUMANOIDNE ROBOTIKE: 50 GODINA CENTRA ZA ROBOTIKU INSTITUTA „MIHAJLO PUPIN“ - izložba posvećena najstarijoj laboratoriji za robotiku u Jugoistočnoj Evropi (9.11.2018.-31.1.2019.)

    autor izložbe: Ivan Stanić, kustos Muzeja nauke i tehnike - Beograd

    organizacija: Gradski muzej Subotica i Muzej nauke i tehnike - Beograd

    http://www.gradskimuzej.subotica.rs

    http://www.muzejnt.rs

Video
25.12.2018 | 18:27

VOĐENJE: Ilija Šoškić - Akcione forme

Vođenje kroz izložbu Ilije ŠoškićaAkcione forme” koja je održana istovremeno u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine u Novom