• Search form

12.11.2014 | 17:02

Festival tolerancije u Beogradu

Festival tolerancije u Beogradu

Zagrebački Festival tolerancije gostuje prvi put u Beogradu od 13. do 15. novembra, a nudi filmski, izložbeni i obrazovni program kojim afirmiše poštovanje različitosti, na koji je ulaz besplatan.

Posle Zagreba, Rijeke, Sarajeva, Beča i Cetinja, Beograd je domaćin festivala čiji je počasni predsednik Branko Lustig, producent, dobitnik dva Oskara i jedan od najbližih saradnika filmskog reditelja Stivena Spilberga, sa kojim je radio na "Šindlerovoj listi".

Lustig je i sam iskusio strahote koncentracionih logora za vreme Drugog svetskog rata, a kako je nedavno izjavio, najveća mu je želja da snimi još i film o Jasenovcu.

Beogradsko izdanje Festivala tolerancije počeće 13. novembra u Domu omladine Beograda premijerom izraelskog filma “U potrazi za mađioničarem”.

        U potrazi za mađioničarem

Filmski program nudi 12 dugometražnih, dokumentarnih i kratkih filmova na temu borbe protiv fašizma i diskriminacije, uključujući nagrađivana ostvarenja koja obrađuju probleme antisemitizma, LGBT populacije i prava žena. Među njima su nemačka drama “Slobodan pad” o potisnutoj seksualnosti u netolerantnom društvu, Oskarom nagrađeni dokumentarac “Sačuvati obraz” o položaju žena u Pakistanu, igrani film “Colette” prema motivima romana Artura Lustiga, te “Devojka iz Antverpena”, baziran na ličnom iskustvu autora iz nacističkih logora.

     Colette

Obrazovni program Festivala tolerancije, posebno namenjen srednjoškolcima, studentima i mladima, počeće 13. novembra u sali Amerikana Doma omladine Beograda gostovanjem Aleksandra Ajzinberga, koji će govoriti o svom iskustvu iz holokausta. Njegov otac ubijen je u gasnom kamionu na putu za Staro sajmište u Beogradu, a rat je proveo krijući se sa majkom po šumama, nakon što je pobegao iz zatvora.

Nagrađivani grafički dizajner Mirko Ilić, koji živi i radi u Njujorku, održaće 14. novembra predavanje o simbolima mržnje i neofašističkoj ikonografiji prisutnoj u javnim prostorima. Ilić će se posebno osvrnuti na problem neznanja, prećutkivanja i nemara javnosti u opažanju simbola i grafičkog govora mržnje skinheadsa, neonacističkih i ekstremnih navijačkih grupa u Srbiji i regionu.

U okviru Festivala tolerancije, 14. novembra u Parobrodu biće otvorena izložba originalnih plakata sa Velike antimasonske izložbe koju su okupacione vlasti organizovale 1941. godine u Beogradu. Cilj izložbe bio je produbljivanje već rasplamsale mržnje prema Jevrejima.

Antijevrejske plakate osmislila je nemačka propagandna mašina kako bi opravdala Staro sajmište, jedan od prvih koncentracionih logora u Evropi. 

Poslednjeg dana festivala, 15. novembra, u galeriji O3one biće otvorena izložba “Ništa ni o čemuSrđana Ćešića, koji će predstaviti kritički pogled na političku i širu društvenu stvarnost. U okviru izložbe, biće prikazane ilustracije, fotomontaže, tekstovi i video radovi nastali kao deo aktivnosti na društvenim mrežama.

U okviru Festivala tolerancije, koji je nedavno gostovao na Cetinju i u Sarajevu, organizovan je i nagradni konkurs za najbolji tvit na temu tolerancije. Korisnici društvene mreže Twitter mogu učestvovati na konkursu korišćenjem hashtag-a #TolerancijaJe.

Na otvaranju Festivala govoriće književnica i predsednica Upravnog odbora Hartefakt fonda Biljana Srbljanović, direktorka Festivala tolerancije iz Zagreba Nataša Popović i, kako je planirano, ministar kulture i informisanja Srbije Ivan Tasovac.

Festival tolerancije u Zagrebu do sada je privukao više od 100.000 posetilaca, a prikazao je više od 350 filmova, uz niz obrazovnih, izložbenih i debatnih programa.

Sajt beogradskog izdanja Festivala tolerancije je beograd.festivaloftolerance.com, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, odnosno u PRILOGU.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav