• Search form

29.06.2019 | 17:46

Finale nagrade Mangelos 2019.

Finale nagrade Mangelos 2019.

Izložba finalista nagrade “Dimitrije Bašičević Mangelos” za 2019. godinu biće otvorena 5. jula u galeriji Remont u Beogradu, kada će biti poznato i ko je dobio to prestižno priznanje za mlade umetnike u Srbiji.

U finalu su, kako je ranije već saopšteno, Nina Galić, Jelena Pantelić, Katarina Petrović, Darko Vukić i Julija Zaharijević.

Finalisti će uoči otvaranja zajedničke izložbe pojedinačno predstaviti svoj rad članovima žirija, koji će potom doneti konačnu odluku o tome ko će dobiti dvomesečni studijski rezidencijalni boravak u Njujorku i samostalnu izložbu po povratku u Beograd.

Članovima žirija - Katarina Kostandinović (istoričarka umetnosti i kustoskinja, Kulturni centar Beograd), Stevan Vuković (teoretičar umetnosti, Beograd), Dušan Savić (freelance kustos, Beograd), Sandra Bradvić (istoričarka umetnosti, Cirih/Sarajevo i osnivačica Udruženja Sklop, Sarajevo) i Nadežda Kirćanski (umetnica i dobitnica nagrade Mangelos za 2018. godinu), koji su odabrali u prvom krugu petoro finalista, pridružiće se u konačnom odlučivanju i gostujuća članica Ylinka Barotto, kustoskinja saradnica u muzeju Gugenhajm u Njujorku.

Finalistkinja Nina Galić (1987, Kraljevo) završila je 2011. godine master studije na Fakultetu likovnih umetnosti (FLU) u Beogradu, na odseku za vajarstvo. Bila je stipendista Fonda za mlade talente 2010/2011.

Polazeći od objekta kao minimizirane disciplinarne arhitekture, Nina Galić kreira objekte koji, definišići subjekte, intuitivno pretpostavljaju savremene fenomene kapitalističkih oblika proizvodnje kulture, antagonističkih oblika ekonomija i reprodukcije klasnih odnosa moći. Njen rad uključuje objekte, skulpture, prostorne instalacije i intervencije.

Nina Galić

Samostalne izložbe imala je u Kontakt galeriji SKC Kragujevac (2017), Likovnoj galeriji Kulturnog centra Beograda (2016), galeriji Remont u Beogradu (2015) i Galeriji Beogradske tvrđave – Stambol kapija (2011). Učestvovala na više grupnih izložbi, likovnih kolonija i radionica u Srbiji i inostranstvu, među kojima je i izložba stipendista 23. internacionalnog studio programa ACC galerije i grada Vajmara “Romance mit der Revolution” (2018) i grupna izložba u sklopu radionice “Tropical Lab” na Lasalle College of Fine Arts u galeriji Instituta za savremenu umetnost u Singapuru “Masac – masac”  (2011). Od 2012. godine članica je Udruženja likovnih umetnika Srbije.

Jelena Pantelić (1992, Beograd) takođe je završila osnovne studije na vajarskom odseku FLU u Beogradu, a trenutno je na završnoj godini master studija na istom fakultetu. Kao stipendista francuske vlade provela je semestar u Nacionalnoj školi lepih umetnosti u Parizu. Dobitnica je nagrade “Sreten Stojanović” za dostignuće u skulpturi za 2018. Trenutno priprema samostalnu izložbu u Umetničkom prostoru U10, a do sada je izlagala na grupnim izložbama u Srbiji i inostranstvu.

U fokusu umetničke prakse Jelene Pantelić su autobiografski narativi oblikovani kroz svakodnevne interakcije i kroz odnos sa predmetima za svakodnevnu upotrebu. Baveći se suptilnim detaljima iz sopstvenog iskustva, njen rad donosi specifičnu interpretaciju ljudskog ponašanja nudeći širu sliku društvenog konteksta u kom deluje. Njena umetnička praksa podrazumeva disciplinovanu metodologiju čiji su rezultati fetišizovani objekti, odnosno procesi. Koristi skulpturu i video kao glavne medije vizuelnog izražavanja.

Jelena Pantelić

Katarina Petrović (1986, Niš) je umetnica i istraživačica čiji su rad i stvaralaštvo smešteni u sferu u kojoj se prepliću umetnosti, nauka i humanističke nauke. Njeno istraživanje se fokusira na kosmogoniju, proces stvaranja i pojam generativnosti, a u radu koristi medije kao što su tekst, jezik, zvuk i kod.

Završila je master studije na ArtScience departmanu Kraljevskog konzervatorijuma i Kraljevske akademije umetnosti u Hagu, kao i osnovne i master studije na FLU u Beogradu, na odseku slikarstvo. Kao stipendistkinja francuske vlade, pohađala je i École Nationale Supérieure des Beaux-Arts u Parizu. Koinicijatorka je ArtScience Forum platforme, podkasta i umetničkog/medijskog projekta Femkanje i članica Trixie The Hague kolektiva, Stroom Den Haag i ULUS-a. Od 2014. do 2016. bila je član RePlay ansambla za elektro-akustičnu improv muziku u Hagu.

Katarina Petrović, foto Miha Fras

Izlagala je na samostalnim i grupnim izložbama u Beogradu (U10, Magacin, festival art+science), Arnehmu (festival Oddstream), Hagu (izložba Kraljevske akademije umetnosti), Milanu (Salone del Mobile), Roterdamu (Test Lab: Summer Sessions Homecoming u V2_ Lab for unstable media), Ljubljani (Festival Sonica i međunarodna konferencija i izložba Zemlja bez ljudi II u galeriji Kapelica). Njena recentna predavanja i prezentacije uključuju: art +science: makers konferenciju u Beogradu, seminar Politike prostora na Norveškoj pozorišnoj akademiji u Fredrikstadu i Evropski naučni planetarni kongres u Nantu. Rad Katarine Petrović bio je nominovan je za Emotional Synthesis nagradu FutureDome u Milanu 2018. godine i nagradu Master ArtScience Kraljevske akademije umetnosti u Hagu. Trenutno radi kao istraživačica u Centru za transdisciplinarna istraživanja Leo Apostel u Briselu.

Darko Vukić (1992, Ivanjica) diplomirao na slikarskom odseku FLU u Beogradu (2016), gde je trenutno na postdiplomskim studijama. Član je Centra za istraživačku praksu (The New Centre for Research & Practice). Izlagao je više puta grupno i samostalno, radove predstavljao i na festivalima u zemlji i inostranstvu.

Darko Vukić

Žiriran je za “Perspektive 15” kao jedan od najperspektivnijih mladih umetnika u organizaciji Šok zadruge u Novom Sadu (2016), a dobitnik je nagrade za crtež FLU (2013). Gostujući je predavač na kursu Facing the Art (2019), FUD UJEP u Usti nad Labem u Češkoj, u čijoj se kolekciji nalazi i njegov rad. Kustos je Prosthetic paviljona za The Wrong - digitalno bijenale umetnosti (2019/20). Vukić objavljuje tekstove i vizuelne intervencije u časopisima za umetnost i arhitekturu kao što su Zent (Nova iskra) i 303 (Zagreb, Sarajevo, Novi Sad), kao i POSTblank (Mad Gleam Press, Njujork).

Julija Zaharijević (1991, Beograd) završila je studije slikarstva u Beogradu, a potom provela jedan semestar u Parizu, dok od 2014. godine studira na Akademie der bildenden Künste u Beču. Bavi se brzom cirkulacijom slika u globalizovanom društvu i posledicama koje takvo stanje ima na sfere privatnog i političkog.

Imala je samostalnu izložbu u Hamburgu (Bounce – Muhry, 2018), a izlagala je na brojnim grupnim izložbama (Nome d’us, Shore, Beč, 2019; Mundane, Eugster || Beograd, 2019; You’re a Giant, Voždovačka galerija, Beograd, 2018; ferry tales, St. Johann ferry “Ueli”, Bazel, 2017; You’ve Seen Me Before I, Between Appropriation and Déjà-vu, mumok kino, Beč, 2015). Od 2016. godine sa kolegama vodi nekomercijalni izložbeni prostor Gärtnergasse u Beču.

Julija Zaharijević

Nagrada “Dimitrije Bašičević Mangelos”, biće dodeljena ove godine 18. put, u saradnji Remonta i Fonda “Ilija & Mangelos” sa Residency Unlimited i uz podršku Fonda za međusobno razumevanje (Trust for Mutual Understanding) iz Njujorka.

To prestižno priznanje nosi ime značajnog umetnika, rodonačelnika konceptualne umetničke prakse i istoričara umetnosti sa prostora bivše Jugoslavije, Dimitrija Bašičevića Mangelosa, a deo je međunarodne mreže Young Visual Artists Awards (YVAA), u koju su, uz Srbiju, uključene i Albanija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Češka, Hrvatska, Kosovo, Severna Makedonija, Slovenija i Slovačka.

Izložba finalista nagrade “Mangelos”, čija je dodela podržana od Ministarstva kulture i informisanja Srbije, biće otvorena do 28. jula.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.