• Search form

06.07.2022 | 20:46

Finale nagrade Mangelos 2022.

Finale nagrade Mangelos 2022.

Izložba finalista nagrade “Dimitrije Bašičević Mangelos” za 2022. godinu - Pavla Banovića, Kemila Bektešija, Dee Džanković i Milana Kujundžića, biće otvorena 11. jula u galeriji Remont u Beogradu, kada će biti poznato i ko je dobio to prestižno priznanje.

Finalisti nagrade “Mangelos” će pre otvaranja izložbe pojedinačno predstaviti svoj rad članovima žirija, koji će potom doneti konačnu odluku o dobitniku/ci nagrade i saopštiti je.

Žiri su u prvom krugu činili nezavisni kustos i performer Vladimir Bjeličić iz Beograda, umetnica i članica tima Instituta za savremenu umetnost u Podgorici Lenka Đorojević, istoričarka umetnosti i kustoskinja Teodora Jeremić iz Beograda, umetnica Jelena Micić, dobitnica nagrade “Dimitrije Bašičević Mangelos” za 2021. godinu i umetnička direktorka festivala Wienwoche u Beču, te likovni kritičar, kustos i urednik likovnog programa u Centru za kulturnu dekontaminaciju u Beogradu Dejan Vasić. U drugom krugu žiriranja članovima žirija se pridružuje i Lilia Kudelia, gostujuća kustoskinja u Residency Unlimited u Njujorku, u okviru kojeg razvija rezidencijalne boravke za lauerate nagrada mreže Young Visual Artists Awards (YVAA), među kojima je i “Mangelos”.

Dea Džanković, Kemil Bekteši, Milan Kujundžić i Pavle Banović, foto: NM

Pavle Banović (1998, Beograd), završio je osnovne studije na odseku za Nove medije Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu (FLU), pri čemu je treću godinu studija  proveo na Akademiji likovnih umetnosti i dizajna u Ljubljani. Član je mladog umetničkog kolektiva Institut za aplauz, kao i aktuelnog projekta COMMONS - zamišljanje institucije budućnosti. Učestvovao je na izložbama Napuštanje bezbednog režima (2018) u Gete institutu u Beogradu, Given Mood (2019) u Studentskom kulturnom centru u Kragujevcu, Hard Pressed (2020) u Magacinu u Kraljevića Marka u Beogradu i Neverovatne (ne)mogućnosti (2021) u Savremenoj galeriji u Zrenjaninu. Prvu samostalnu izložbu Moving spaces (2021) imao je u galeriji P74 u Ljubljani. Osvojio je nagradu Telekom Srbije (2018) kao i MFRU (2020) u Mariboru.

Kemil Bekteši (1997, Beograd) započeo je školovanje u Beogradu i nastavio u Sarajevu, gde trenutno živi i gde je diplomirao i magistrirao na Akademiji likovnih umetnosti. Deo studija proveo je u Portugalu, na Faculdade de Belas Artes Porto, gde je studirao savremenu umetnost. Odlikovan je Zlatnom značkom Univerziteta u Sarajevu za osnovne i master studije, što ga čini jednim od najboljih studenata Univerziteta u Sarajevu. Proglašen je i za najboljeg studenta Akademije likovnih umjetnosti u Sarajevu na diplomskom i magistarskom studiju. Zanima se za savremene metode umetničke prakse, a svoje stvaralaštvo opisuje kao multimedijalno. Vrlo često obrađuje teme u vezi sa identitetom i nacionalnošću. Bio je 2020. godine finalista nagrade Zvono u BiH. Suosnivač je i umetnički direktor galerije savremene umetnosti “Manifesto” u Sarajevu. Učestvovao je na više samostalnih i grupnih izložbi.

Dea Džanković (1991, Novi Pazar) završila je master studije na Sabanci univerzitetu u Istanbulu (2016), a dalju umetničku praksu razvija u Berlinu, potom u Beogradu u poljima instalacije, fotografije, performansa, videa i pisanja poezije. Trenutno završava druge master studije na FLU u Beogradu, na odseku Novi mediji. Od dosadašnjeg izlagačkog iskustva izdvaja se učestvovanje na Blackbox izložbi Mikser festivala (2020 i 2021), Bijenalu mladih umetnika (2021), Art Weekend izložbi u Beogradu (2021), izložbi novih članova ULUS-a (2022), izložbi InFLUenca 2 u galeriji Podroom Kulturnog centra Beograda (2022). Izvela je performanse Kratki trakt of brutalnosti u Krovu (2021), Teorema u Domu omladine (2022) i Burn/Out na tri lokacije u javnom prostoru u Beogradu (2022).

Milan Kujundžić (1997, Foča) završio je osnovne studije na Akademiji likovnih umetnosti u Trebinju 2019. Dobitnik je nagrade za slikarstvo na tom fakultetu, kao i posebnog priznanja na Međunarodnom studentskom bijenalu u Osijeku 2021. Master studije završio je na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, modul Novi likovni mediji. Izlagao je na više kolektivnih izložbi u Bosni i Hercegovini, Srbiji i Hrvatskoj, a samostalno u Foči, Trebinju, Sarajevu, Novom Sadu, Beogradu i Užicu. Učestvovao je u  brojnim projektima, festivalima i radionicama u regionu i inostranstvu, uključujući filmske radionice “ACTive” u Skoplju/Ulcinju i “Fighting stigma through film” u Londonu. Umetnički rad realizuje kroz instalacije, objekte, video, crtež i zvuk. Bavi se ispitivanjem društvenih relacija, odnosa sistem-društvo i efektom tog odnosa na pojedinca.

Nagrada "Dimitrije Bašičević Mangelos", koja nosi ime značajnog umetnika, rodonačelnika konceptualne umetničke prakse i istoričara umetnosti sa prostora bivše Jugoslavije, Dimitrija Bašičevića Mangelosa, dodeljuje se jednom godišnje pojedincu ili pojedinki u vidu studijskog rezidencijalnog boravka u Njujorku u trajanju od osam nedelja.

Nagrada se dodeljuje godišnje, u saradnji sa Residency Unlimited (Njujork) i uz podršku Trust for Mutual Understanding (Njujork). Ove godine biće dodeljena 21. put.

Nagrada “Dimitrije Bašičević Mangelos” podržana je od Ministarstva za kulturu i informisanje Srbije.

*Site specific intervencija “Dream streams” Pavla Banovića biće izložena u Monks baru (Knjeginje Zorke 71) od 11. jula do 18. jula, a rad “Dream streams” biće emitovan i u izlogu Eventima na Trgu republike 5. Realizaciju rada Pavla Banovića pomogao je Monks bar.   

Izložba finalista nagrade “Mangelos” u Remontu biće otvorena do 6. avgusta.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav