• Search form

06.06.2012 | 11:01

Finalisti Mangelosa za 2012

Finalisti Mangelosa za 2012

Aleksandar Dimitrijević, Ana Krstić, Bojan Radojčić, Slobodan Stošić i Saša Tkačenko, finalisti su nagrade “Dimitrije Bašičević Mangelos” za 2012. godinu, a predstaviće se na zajedničkoj izožbi 17. juna u galeriji Remont u Beogradu, kada će biti objavljen dobitnik/ca.

Finalisti će pojedinačno predstaviti svoj rad žiriju, koji će potom doneti konačnu odluku o dobitniku/ci i saopštiti je na otvaranju izložbe u Remontu.

Žiri za nagradu “Mangelos” za 2012. godinu čine istoričarka umetnosti i nezavisna kustoskinja Jelena Veljković, nezavisni kustos Marko Stamenković, istoričarka umetnosti i direktorka Kulturnog centra Požega Slađana Petrović Varagić, umetnik i direktor Galerije "Dr Vinko Perčić" u Subotici Spartak Dulić i umetnica Marina Marković, dobitnica nagrade "Mangelos" za 2011. godinu.

Niko od finalista, inače, nije rođen u Beogradu - dok je Stošić iz Novog Sada, Dimitrijević (1977) je iz Užica, Ana Krstić (1978) iz Valjeva, Radojčić (1981) je iz Šapca, a Tkačenko (1979) iz Majdanpeka.

Aleksandar Dimitrijević je osnovne studije (slikarstvo) završio 2004. godine na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, gde je magistrirao 2010. (crtež). Bavi se istraživanjem međuljudskih odnosa kroz društvene igre, kao i procesa koji se manifestuju kroz taj odnos.

Ana Krstić diplomirala je 2009. godine vajarstvo na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, u klasi Mrđana Bajića. Dobitnica je nagrade publike 25. Memorijala “Nadežda Petrović” u Čačku, a osnovu njenog rada čini konceptualni pristup medijima u kojima se najčešće izražava (instalacija, skulptura, performans, video), korišćenje, kombinovanje, rekontekstualizovanje različitih sadržaja i vizuelnih referenci, od pop kulture do ovdašnjeg istorijskog nasleđa. Mnoga pitanja od kojih je polazila, a koja su se odnosila na društvenu i na ličnu/profesionalnu tranziciju, uvek su u suštini implicirala priču o sistemima i vrednostima koje isti uspostavljaju ili neretko nameću.

Bojan Radojčić je diplomirao slikarstvo na Akademiji likovnih umtnosti u Beogradu 2004. godine. Nagrađen je prvom nagradom na izložbi “Vizura nove osećajnosti” 2011. u Čačku i na “Oktobarskom salonu” u Šapcu 2010. godine, kada je bio i finalista nagrade Fonda “Vladimir Veličković” u Galeriji Haos u Beogradu. Trenutno živi i radi na relaciji Beograd - Kopenhagen, a poslednjih godina knjiga zauzima veoma važnu ulogu u njegovim radovima, ali ne kao forma izražavanja, već kao zamena za platno. Prema rečima Radojčića, iako većina njegovih radova na prvi pogled nema narativnu formu i deluju kao zamrznuti filmski kadrovi puni nelogičnosti, oni često u sebi kriju razne priče i poruke, baveći se uglavnom položajem i odnosom pojedinca prema okolini, društvu i samome sebi, uglavnom predstavljeni dečjim figurama.

Slobodan Stošić trenutno je na završnoj godini Akademije umetnosti u Novom Sadu, departman Novih likovnih medija. Od 2009. godine član je Dežurnog tima Art klinike. Njegovo trenutno interesovanje, kroz lične odraze, laži i subverzije iznutra, prikazano je kao “fakticitet greške koji stvara apsurdnu celinu, kao neki prekid u kojem odnosi moći i umetnosti najednom postaju vidljivi i obesmišljeni, uvek između”.

Saša Tkačenko diplomirao je vajarstvo na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu, a usavršavao  se na letnjoj umetničkoj akademiji u Salcburgu. Osnivač je i selektor programa vizuelnih intervencija festivala “Sound&Visions” u Majdanpeku. Njegova umetnička praksa, kako navodi, proističe iz konstantnog i intenzivnog dijaloga na relaciji ličnog odnosa prema fenomenima, uglavnom društvenog karaktera, koji utiču ili se emituju u lokalnom i globalnom okruženju u kome egzistiram. Polazeći od vizuelnih manifestacija, simbola i predstava određenih pojava, koje teži da razume i analizira, a koji su deo kolektivne percepcije i vizuelne kulture, Tkačenko metodom redukovanja formalnog jezika prevodi te fenomene na svedene slike, istovremeno se poigravajući njihovim sadržajem i zadatim značenjima.

Finalisti nagrade "Mangelos" za 2012. godinu odabrani su na osnovu konkursa, na koji se prijavilo 38 umetnika.

Nagrada "Dimitrije Bašičević Mangelos" dodeljuje se vizuelnim umetnicima do 35 godine, koji su državljani Srbije - za osoben i izvanredan višegodišnji umetnički rad, koji podrazumeva zaokruženo kritičko i estetsko promišljanje i realizaciju, ostvarene u kontinuitetu.

Umetnik/ca mora imati najmanje jedan umetnički rad realizovan tokom prethodne dve godine.

Nagrada podrazumeva šestonedeljni boravak u prestižnom umetničkom centru ISCP (International Studio and Curatorial Program) u Njujorku, u periodu između 1. oktobra 2012. i 31. marta 2013. godine. Smeštaj, troškovi vize, zdravstveno osiguranje, putni troškovi i dnevnice obezbeđeni su, a nagrađenom/oj umetniku/ci po povratku iz Njujorka biće organizovana samostalna izložba u Beogradu.

Nagrada nosi ime značajnog umetnika, rodonačelnika konceptualne umetničke prakse i istoričara umetnosti sa prostora bivše Jugoslavije Dimitrija Bašičevića Mangelosa, a ove godine će biti dodeljena 11. put, uz podršku Fonda za međusobno razumevanje (Trust for Mutual Understanding) i Ministarstva kulture, informisanja i informacionog društva Srbije.

Nagradu su ustanovili 2002. godine Centar za savremenu umetnost u Beogradu i Fond za civilno društvo (The Foundation for a Civil Society - FCS) iz Njujorka, kao deo regionalnog projekta YVAA (Young Visual Artists Awards), koji podrazumeva dodelu nagrada mladim umetnicima u svakoj od zemalja uključenih u tu mrežu.

Počev od 2011. godine, organizaciju nagrade preuzeo je Odbor sačinjen od sedam institucija: Muzej savremene umetnosti Beograd, Muzej savremene umetnosti Vojvodine, Fond Ilija & Mangelos, Remont - nezavisna umetnička asocijacija, DEZ.ORG, Kuda.org, te FCS iz Njujorka.

Prošle godine nagrađena je beogradska umetnica Marina Marković, a u užem izboru bili su i Zorica Čolić, Nataša Kokić, Goran Micevski i Slobodan Stošić.

U okviru mreže YVAA, već su dodeljene pojedine nagrade za 2012. godinu, pa je tako nagradu Grupe OHO u Sloveniji dobio intermedijski umetnik Tomaž Furlan, a u Hrvatskoj je nagradu "Radoslav Putar" dobio Miran Blažek iz Osijeka.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r