• Search form

08.04.2024 | 21:57

Finalisti nagrade Mangelos za 2024.

Finalisti nagrade Mangelos za 2024.

Mladi umetnici Danilo Bursać, Darija Dragojlović, Igor Schiller, Milica Dukić i Tijana Petrović odabrani su za finaliste nagrade “Dimitrije Bašičević Mangelos” za 2024. godinu, a ko je dobio to prestižno priznanje biće poznato 11. juna na otvaranju njihove zajedničke izložbe u galeriji Remont u Beogradu.

Finalisti su odabrani nakon prvog kruga žiriranja, a u konkurenciji je bilo 25 prijava pristiglih na konkurs. Drugi krug žiriranja i intervjui sa finalistima biće obavljeni 11. juna, uoči otvaranja njihove zajedničke izložbe u Remontu.

Prvi put ove godine svim finalistima biće obezbeđena mentorska podrška, dok dobitnika/icu tradicionalno očekuje dvomesečni rezidencijalni boravak u Njujorku kao i produkcija samostalne izložbe ili rada po povratku u Beograd.

Žiri čine: kustos Kulturnog centra Beograda Vladimir Bjeličić, kustoskinja Muzeja Jugoslavije Simona Ognjanović, kustoskinja Muzeja savremene umetnosti Vojvodine Jovana Trifuljesko, kustoskinja Marija Vasileva iz Sofije i Elena Čemerska, dobitnica nagrade Denes iz Severne Makedonije, priznanja koje je, kao i nagrada “Mangelos”, deo mreže Young Visual Artists Award (YVAA).

Danilo Bursać (1994, Sombor) završio je osnovne studije na Akademiji likovnih umetnosti u Trebinju 2020. godine, a 2021. master studije na Fakultetu likovnih umetnosti (FLU) u Beogradu, na odseku Novi mediji u klasi profesora Zorana Todorovića. Trenutno je student druge godine doktorskih akademskih studija na FLU u Beogradu na odseku Novi mediji, gde je i zaposlen u zvanju istraživač-saradnik u nastavi. Dobitnik je nagrade za izraz Akademije likovnih umetnosti Trebinje 2018. Izlaže od 2016. godine.

Darija Dragojlović (1996, Kraljevo) završila je master studije na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, na smeru za slikarstvo. Osnovne studije je završila na Filološko-umetničkom fakultetu (FILUM) u Kragujevcu, na odseku za zidno slikarstvo. Stipendistkinja je Dositeje - Fonda za mlade talente 2019/2020. godine koju dodeljuje Ministarstvo omladine i sporta Srbije. Članica je SULUV-a i Šok ZaDruge (MMC Led Art) u Novom Sadu, u okviru koje je od 2021. godine jedan od urednika likovnog programa.

Igor Schiller (1996, Beograd/Opovo) posle druge godine studija na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, odlazi u Hag kao student Erasmus+ programa na Kraljevskoj akademiji umetnosti. Nakon godinu dana razmene, nastavlja studije fotografije u Holandiji kao redovni student gde je i diplomirao 2021. Nominovan je za prestižnu Paul Huf nagradu Muzeja fotografije u Amsterdamu - FOAM za 2022. Prošle godine izabran je za stipendistu holandskog Mondrian Fonda kao deo programa za razvoj početka umetničke karijere. Trenutno živi i stvara u Amsterdamu.

Milica Dukić (1989, Kraljevo) završila je osnovne i master studije slikarstva, kao i master studije iz oblasti crtanja, na Akademiji umetnosti u Novom Sadu. U radu pretežno koristi vez, tekstil i fotografiju, sa posebnim afinitetom prema inkluzivnim praksama koje je do sada realizovala kroz različite saradničke programe. Kao aktivna članica MMC Led Arta / Šok ZaDruge, dugi niz godina se bavila lokalnom umetničkom scenom. Status samostalne likovne umetnice dobila je 2018. godine, a kasnije se pridružila predsedništvima SULUV-a i SULUJ-a. Trenutno boravi u Kraljevu i Novom Sadu.

Tijana Petrović (1997, Belorusija) je umetnica i istraživačica čiji značajan segment rada je usmeren ka aktivnom promišljanju savremenih socijalnih i političkih problema, kako u Srbiji, tako i šire. Diplomirala je i magistrirala na FLU u Beogradu, na odseku za nove medije, a stekla je diplomu naprednih master studija istraživanja umetnosti u socio-političkom kontekstu na Sint-Lucas školi za umetnost u Antverpenu 2023. Takođe, bila je učesnica École nationale d'art de Paris. Trenutno je u Belgiji, gde nastavlja istraživačku karijeru kao aktivni akter na kulturnoj sceni.

Nagrada "Dimitrije Bašičević Mangelos", koja je deo internacionalne mreže YVAA, nosi ime značajnog umetnika, rodonačelnika konceptualne umetničke prakse i istoričara umetnosti sa prostora bivše Jugoslavije - Dimitrija Bašičevića Mangelosa, a kao i do sada, podrazumeva dvomesečni studijski boravak u Residency Unlimited (RU) u Njujorku, te samostalnu izložbu u Beogradu. Organizatori dodele nagrade su Fondacija Ilija & Mangelos i Remont - Nezavisna umetnička asocijacija, u saradnji sa RU i uz podršku Fonda za međusobno razumevanje (Trust for mutual understanding).

Na konkurs su mogli da se prijave državljani Srbije do 35. godine, kao i mladi umetnici koji nisu državljani Srbije, ali čiji su umetnički razvoj/profesionalni angažman vezani za umetničku scenu u Srbiji. Kandidati i kandidatkinje trebalo je da imaju najmanje tri godine profesionalnog/izlagačkog iskustva, te najmanje jedan umetnički rad realizovan tokom prethodne dve godine.

Nagradu “Dimitrije Bašičević Mangelos” za 2023. godinu dobila je Sanja Anđelković, a u finalu su bili i Željka Aleksić, Anastasija Pavić, Nikola Radosavljević i Marija Mandić.

*Video vođenja kroz izložbe finalista nagrade "Mangelos" za 2022, 2021, 2020, 2019, 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013 & 2012 godinu.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r