Fototeka Muzeja istorije Jugoslavije (MIJ), specifičan foto-arhiv nastao neposredno nakon Drugog svetskog rata, koji čuva zabeležene gotovo sve važne momente u životu Josipa Broza Tita, tema je predavanja koje će biti održano 1. jula u Legatu Milice Zorić i Rodoljuba Čolakovića na Senjaku.
Na predavanju kustosa MIJ Ivana Manojlovića posetioci će imati priliku da saznaju više o nastanku, čuvanju i korišćenju tog specifičnog foto-arhiva.
Od nastanka, neposredno nakon Drugog svetskog rata, pa do Titove smrti, kada se Fototeka “zatvara”, zvanični fotografi predsednika SFRJ beležili su kamerom gotovo sve važne momente u životu Josipa Broza. Istovremeno, sistematičnim dokumentovanjem i evidentiranjem, Fototeka predstavlja i vizuelni izvor za proučavanje istorije većeg dela druge polovine 20. veka.
Kome je ta kolekcija fotografija bila namenjena i čemu je služila? Da li, pored dokumentarnih, čuva i neke “druge” fotografije? Ima li, danas, prostora za nova čitanja fotografija, onih autora koji su uglavnom smatrani službenicima? Može li se govoriti o slobodnom umetničkom prostoru tamo gde je očekujemo da je cenzura najdelotvornija? Na koji način se Fototeka danas koristi i kakav izvor informacija pruža istraživačima?
To su neka od pitana koja pokreću niz tema u vezi sa fenomenom fotografskog arhiva MIJ i njegove revizije, a od značaja su i za funkciju fotografskog arhiva uopšte, kao bitnog mehanizma očuvanja kulturnih i istorijskih nasleđa.
Predavač Ivan Manojlović diplomirao je na katedri za istoriju umetnosti Filozofskog fakulteta u Beogradu, a tokom redovnih i doktorskih studija bavio se temama iz polja savremene umetničke fotografije. Od 2008. godine radi u MIJ kao kustos-koordinator projekata.
Predavanje organizuju Muzej savremene umetnosti Beograd, u okviru kojeg radi Legat Milice Zorić i Rodoljuba Čolakovića, i Centar za fotografiju.
Sajt MSUB je www.msub.org.rs
*Foto: Iz fototeke MIJ, fotograf nepoznat - U blizini grada Čamšedpura, poseta Josipa Broza Tita Indiji, crno-bela fotografija, 1954. godina
(SEEcult.org)