• Search form

04.09.2012 | 17:45

Fotodokumenti 02

Fotodokumenti 02

Izložba “Fotodokumenti 02”, nastavak istoimenog projekta započetog 2010. godine u cilju afirmacije različitih pristupa u okviru savremene fotografske prakse i (re)animacije interesovanja stručne javnosti za taj medij umetničkog izražavanja, biće otvorena 7. i 8. septembra u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, Remontu i Uličnoj galeriji, a pratiće je predavanja, panel diskusije, razgovori sa umetnicima, prezentacije muzejskih fotografskih arhiva i aktivnosti centara za fotografiju.

Izložba “Fotodokumenti 02”, čiji su kustosi Miroslav Karić, Slađana Petrović Varagić i Una Popović, predstavlja jedan mogući uvid u zbivanja na ovdašnjoj, inače vibrantnoj fotografskoj sceni, kao i pogled na njene aktere, njihovu produkciju i odgovore na neka aktuelna kretanja u domenu savremene fotografije.

U Salonu MSU biće predstavljeni umetnici: Aleksandrija Ajduković, Benjamin Beker, Boris Lukić, Goran Micevski, Vesna Mićović, Andrea Palašti, Dragan Petrović, Ivan Petrović, Katarina Radović, Belgrade Raw, Mihailo Vasiljević i Srđan Veljović.

     Goran Micevski, Psi, 2011.

U Remontu će gostovati Centar za fotografiju izložbom “U punom svetlu” iz svoje kolekcije, koja obuhvata radove Jovana Radovića, Branke Nedimović, Dragomira Krčmarevića, Ljubomira Šimunića Šime, Petra Mirosavljevića i nepoznatog autora. Kustosi te postavke su Mihailo Vasiljević i Ivan Petrović, urednici Centra za fotografiju.

U Uličnoj galeriji predstaviće se Andrea Palašti radovima iz serije “Short Cuts” (2008-).

       Andrea Palašti, Short Cuts, 2008-

Prema navodima autora izložbe, raznovrsnost prezentovanih pristupa i poetika, okvir je za prepoznavanje šireg poimanja fotografije danas i vitalnosti koju poseduje. Otkrivanje njenih brojnih mogućnosti u radovima izabranih autora polazište je za ono što bismo u najkraćem mogli opisati i definisati kao kompleksna vizuelna sociološka i antropološka istraživanja. Dokumentarnost u njihovom slučaju ostaje još jedno polje u kojem se vrlo otvoreno problematizuju i preispituju i sam medij dokumentarne fotografije i moć fotografske slike, njene implikacije, značaj i uticaj u predominantno vizuelnom okruženju.

Prateći program izložbe osmišljen je kao nastavak šireg razmatranja problematike fotografskog medija i podsticaj struci za dalje bavljenje fotografijom i njenim relacijama sa različitim kontekstima u kojima nastaje, u kojima se primenjuje i interpretira.

      Belgrade Raw, Andrej Filev

Projekat “Fotodokumenti” pokrenut je 2010. godine, a na prvoj izložbi “Fotodokumeti 2010“, održanoj nа nekoliko lokаcijа u Požegi (Grаdskа gаlerijа Požegа, Muzej železnice Srbije – odeljenje uzаnih prugа Požegа, Trg Slobode, izlozi dve foto rаdnje), kustosi Miroslаv Kаrić i Slаđаnа Petrović Vаrаgić izabrali su radove petoro umetnika: Mihаila Vаsiljevića, Dušice Drаžić, Gorаna Micevskog, Ivаna Petrovića i Kаtаrine Rаdović.

Konciprana kao jedan uvid u tekuća zbivanja na fotografskoj sceni, izložba je bila fokusirana na predstavljanje najrecentnije umetničke produkcije pomenutih autora, njihovih promišljanja prirode i potencijala fotografskog medija, kao i razmatranja njegovog aktuelnog tretmana u kontekstu аktivnog profesionаlnog prаćenjа dostignuća nа tom polju.

      Boris Lukić, Predeli sa Olimpa

Izložbа je ukazala na mogućnost dugoročnijeg projektа, a kao sledeći korak u tom smeru usledio je stručni skup “Fotodokumenti 2011”, organizovan takođe u Požegi krajem 2011.

Uz učešće stručne jаvnosti iz Mаkedonije (Mаkedonski centаr zа fotogrаfiju, Skoplje), Slovenije (Photon galerija, Ljubljаnа), Srbije (Gаlerijа Artget - Kulturni centar Beograda, Novа аkаdemijа umetnosti, Centаr zа fotogrаfiju, Remont i MSUB iz Beograda, NFC Filmart, Kulturni centar Požega), dvodnevni skup je prevenstveno za cilj imao uspostаvljаnje regionalne saradnje, kao i dalje problemsko bavljenje različitim aspektima fotografije.

      Srđan Veljović, iz serije fotografija "Rekonstrukcija Narodne biblioteke Srbije", 2007-2012.

U finalnoj realizaciji je i zbornik sa tekstovima učesnika skupa koji su obradili neke od aktuelnih tema i pitanja: fotografska slika u eri dominacije digitalne tehnologije; modeli fotografskog obrazovanja i programi stručne edukacije; aktivnosti na polju prezentovanja i promovisanja fotografije u specijalizovanim centrima i izlagačkim prostorima; lokalni kontekst i identitet u savremenoj fotografiji; zaštita, digitalizacija i arhiviranje fotografskog nasleđa kao značajne kulturne i civilizacijske tekovine.

Zbornik će biti promovisan tokom izložbe “Fotodokumenti 02”, kao novoj fazi projekta i daljoj razradi ideje o formiranju platforme za aktivno i kontinuirano sagledavanje, analiziranje, afirmisanje, valorizovanje i prezentovanje dostignuća na polju savremene fotografije.

      Ivan Petrović, Noćne promenade, 2012.

Istorija fotografije, kako navode autori tog projekta, istorija je permanentne debate o različitim aspektima fotografskog medija, njegove prirode, statusa, upotrebe, tumačenja u širem društvenom kontekstu i na polju vizuelnih umetnosti. Ubrzan tehnološki razvoj i brojne inovacije koje fotografija neminovno prati, samo su intezivirali diskusije i promišljanja njene trenutne pozicije, značaja i uloge, najčešće potcrtane pitanjem: da li je fotografija prevaziđena ili mrtva? I dok se razmišljanja na temu “smrti” fotografije najpre svode na problematiku učinka tranzicije sa analogne na digitalnu tehnologiju, te oštre konkurencije koju nameće proliferacija najrazličitijih video sadržaja, neretka su i mišljenja da fotografija nikad nije bila aktulenija i relevantnija i da svi izazovi pred kojima se našla zapravo markiraju njen novi početak.

Fotografija danas zapravo beleži pun prodor u sve sfere društvenog života, unoseći radikalnu promenu u pogledu razumevanja savremene vizulene kulture.

       Aleksandrija Ajduković, Serbian Photoraphy,  2010-

Granice fotografskog medija se konstantno testiraju, a neka od najtemeljnijih istraživanja njegovih potencijala dolaze iz sveta umetnosti. Od šezdestih godina kada je sve prisutnija kao umetnička forma fotografija prelazi put kontinuranog preispitivanja u teoriji i praksi. Poslednje dve decenije fotografija je u krajnje dinamičnom periodu svoje istorije koji najbolje ilustruju velike muzejske izložbe i projekti posvećeni ovom mediju, nova čitanja opusa ključnih autora XX veka, kao i ultimativni proboj fotografije na umetničko tržište gde pojedina dela dostižu milionske iznose.

Sve to slede brojna umetnička delovanja, diverzitet pristupa, praksi i daljih traganja u primeni fotografskih resursa. Ono što bi se moglo izdvojiti kao posebna odlika recentnih globalnih dešavanja i pojava na savremenoj fotografskoj sceni jeste intezivnije korišćenje i promišljanje medija i konvencija dokumentarne fotografije kroz koje umetnici na najneposredniji način analiziraju i komentarišu sve aspekte složenih procesa na socio-političkom i ekonomskom planu, sa kojima je fotografija, pre svega, uvek i neizbežno bila u bliskoj relaciji.

Partneri projekta “Fotodokumenti 02” su Kulturni centar Požega i NFC Filmart, Remont - nezavisna umetnička asocijacija, Mikro Art/Ulična galerija i Centar za fotografiju, a realizuje se uz podršku Ministarstva kulture i informisanja Srbije.

Izložba u Salonu MSU biće otvorena od 7. septembra do 28. oktobra, u Galeriji Remont od 7. do 28. septembra, a u Uličnoj galeriji od 8. do 20. septembra.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav