Vesti

Gift Exchange (Kina u fokusu)

17. septembar 2014.
SEEcult.org
Gift Exchange (Kina u fokusu)
Gift Exchange (Kina u fokusu)

Projekat rezidencijalne mreže “Gift Exchange”, plod saradnje institucija i individualnih radnika u kulturi sa tri kontinenta, biće predstavljen 18. i 21. septembra u Domu omladine Beograda, uz učešće umetnika koji su boravili u rezidencijalnim programima u Kini i Srbiji – Vladimira Nikolića, Yu Ji i Ophelie Huang, kustoskinje Maje Ćirić i beogradskog umetnika Dragoljuba Raše Todosijevića kao gosta.

Gift Exchange Residency”, koji su inicirale kustoskinje Maja Ćirić iz Beograda i Biljana Ćirić iz Šangaja, istražuje pojam poklona kroz kulturnu razmenu, u cilju podsticanja važnosti perifernih izložbi i zasnivanja nepredvidivih veza različitih mesta i produkcija radi stimulisanja buduće saradnje. Izbor umetnika je zamišljen tako da kustosi iz zemlje umetnikovog porekla nominuju tri umetnika, a konačnu odluku donose kustosi iz institucije domaćina. “Gift Exchange” ne simbolizuje tako samo poklon za umetnike koji su na rezidenciji, već i poklon za gradove i institucije domaćine.

Program ovonedeljnih dešavanja u DOB-u čine dve prezentacije i dva performansa.

Can You Hear What We Hear?” naziv je prezentacije umetnika iz mreže Gift Exchange Residency koju će 18. septembra u Galeriji DOB-a održati Yu Ji i Vladimir Nikolić, uz moderaciju Maje Ćirić. Dok će Yu Ji govoriti o iskustvu rada i nezavisnom umetničkom centru AM Art Space u Šangaju, Nikolić će predočiti iskustvo rezidencijalnog boravka u Tajms muzeju u kineskom gradu Gvangdžou.

     Times Museum očima Vladmira Nikolića

Za 21. septembar u Klubu i Galeriji DOB-a najavljeno je veče performansa “Where Do You Belong?

Kineska umetnica Ophelia Huang izvešće performans “Belong”, a potom će Yu Ji i njen gost Raša Todosijević izvesti performans “Bundle”.

Performans “Belong” opisan je kao putovanje tragača iz daleke Kine u Beograd kroz lavirint sećanja, obasjan fragmentima istorije, metaforama i dečjom igrom. Zagubljen objekat zarobljen je između Istoka i Zapada, između prošlosti i sadašnjosti. To je predstava posvećenu Srbiji, ljubavno pismo privremene stanovnice Beograda, koja okleva na pragu, samo da bi pronašla sopstvenu zbunjujuću refleksiju u ogledalu.

Šta čini da pripadate grupi, mestu, ili naciji? Krvno srodstvo, lokacija, jezik, politika, emocija, prošlost ili budućnost? U “Exit, Voice, and Loyalty: Responses to Decline in Firms, Organisations and States” (1970), Albert O. Hirschman ističe konceptualni ultimatum koji suočava članove organizacije, bilo da se radi o poslu, naciji ili bilo kom drugom obliku grupisanja koji karakteriše pad kvaliteteta odnosa sa svojim članovima: ili ostati “lojalan”, “izaći” ili “pustiti glas”. Između pripadnosti i nepripadnosti, između napuštanja i lojalnosti, između tišine i glasa, ko ste vi? Na čijem jeziku govorite? Gde ste vi? Gde želite da budete? Pitanja su koja, između ostalog, pokreće taj rad.

      Bundle, detalj performansa

U Galeriji DOB-a 21. septembra bice održan performans kineske umetnice Yu Ji卧室。Bundle”, koji izvodi sa Rašom Todosijevićem kao gostom.

Yu Ji je tokom rezidencijalnog boravka u Beogradu pozvala Todosijevića da sarađuju na tom projektu.

Pisanje, čitanje i putovanja pomogli su Yu Ji tokom poslednjih deset godina da formira svoj pogled na svet. Smisao umetničkog stvaranja za nju podrazumeva beskompromisno postavljanje pitanja, suočavanje sa sobom i suočavanje sa spoljašnjim svetom. To joj je omogućilo da ostvari višeslojan proces razmišljanja o nekontrolisanim situacijama, međusobnim konfrontacijama tela, a da istovremeno bude i pod kontrolom i izložena fragilnosti situacija. Yu Ji smatra da saradnja nije sama sebi cilj, jer umetnici proširuju svoje radne metode u različitim pravcima kroz saradnju.

Projekat “Gift Exchange”, prema navodima Maje Ćirić,  upravo ima za cilj da pospeši dinamiku razmene iskustava između svetova umetnosti različitih zemalja i na taj način doprinese stvaranju zajedničkog polja kulturnog delovanja. Osnovni mehanizam za pokretanje saradnje je rezidencijalni boravak za umetnike u kojem je učestvovalo pet institucija sa tri kontinenta.

Gift Exchange” je, takođe, pokrenula i Biljana Ćirić tokom izložbe “Jedan korak napred dva nazad”, održane 2013. godine u Tajms muzeju u Gvangdžou. Tajlandski umetnik Pratchaya Phinthong predstavio je tada projekat “Give More Then You Take”, u okviru kojeg je Biljana Ćirić trebalo da predloži zamenu za 500 kilograma bobičastog voća koje je ubrao. Ona je predložila rezidencijalni boravak koji bi započeo 2014. godine i koji bi trajao dok simbolička vrednost svih umetnika koji učestvuju u tom projektu ne dostigne 500 kilograma. Osnivanjem mreže rezidencijalnih boravaka, prošireno je i trajanje te izložbe.

       Times Museum

Prvi umetnik koji je učestvovao u okviru “Gift Exchange” mreže rezidencijalnih boravaka, bio je Vladimir Nikolić, koji je imao samostalnu izložbu u Tajms muzeju “As You Are Aware i održao radionicu "Compose in the Painting Space”.

Nikolić je diplomirao na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, gde je nekoliko godina kasnije dobio i master diplomu. Njegova bogata i raznovrsna umetnička kolekcija uključuje fotografije, video klipove, instalacije i slike. Izlagao je na mnogim uspešnim samostalnim i grupnim izložbama u zemlji i van nje, a nekoliko njegovih radova pripada muzejskim kolekcijama u Srbiji i inostranstvu, uključujući i umetnički centar Žorž Pompidu u Parizu i Muzej savremene umetnosti Berardo u Lisabonu.

Kineska umetnica Yu Ji, koja boravi u Beogradu u okviru “Gift Exchange” mreže, rođena je u Šangaju, gde je i diplomirala i magistrirala na Odseku za vajarstvo na Fakultetu likovnih umetnosti. U praksi se uglavnom bavi skulpturama i instalacijama, ali uključuje i performanse i video radove. Radovi Yu Ji prikazivani su u He Xiangning Art Museum (Šenžen), YUZ muzeju (Šangaj) i LaSalle, Singapuru, Taipeju, Vajmaru (Nemačka) i Vilnusu (Litvanija). Nakon Beograda, Yu Ji učestvuje na izložbi “Inside China” u Palais de Tokyo u Parizu.

Yu Ji je suosnivačica AM umetničkog prostora, jednog od retkih aktivnih neprofitnih eksperimentalnih umetničkih prostora u Šangaju.

Ophelia Huang, rođena i obrazovana u socijalističkoj Kini, došla je u Srbiju na početku 2014. godine, u okviru Master programa International Performance Research na Univerzitetu umetnosti u Beogradu. Performanse izvodi i nastupa sa nezavisnim teatrom Grass Stage iz Šangaja. Huangova je  bila i novinar u oblasti umetnosti u Šangaju, a radi kao kulturni menadžer koji povezuje Kinu i Evropu.

Raša Todosijević diplomirao je na Likovnoj akademiji u Beogradu 1969. godine, a s Marinom Abramović, Erom Milivojevićem, Zoranom Popovićem, Nešom Paripovićem i Gergeljom Urkomom, kao i drugim umetnicima okupljenim oko Studentskog kulturnog centra u Beogradu, bio je jedan od prvih umetnika koji je 70-ih godina uveo konceptualnu umetnost - Novu umetničku praksu i nove medije na tadašnju jugoslovensku scenu. Njegovi najpoznatiji radovi “Šta je umetnost?” (Was ist Kunst?), “Bog voli Srbe” (Gott liebt die Serben) i mnogi drugi, obezbedili su mu svetsku reputaciju. Samostalno izlaže od 1969. godine, a od 1970. učestvovao je na brojnim grupnim izložbama u zemlji i inostranstvu. Njegovi radovi se nalaze u stalnim postavkama mnogih svetskih muzeja.

Maja Ćirić je nezavisna kustoskinja i likovna kritičarka sa prebivalištem u Beogradu. Njena logika prakse je kritika dominantne kustoske geopolitike, a temelji se na terminima kritičnosti i post-globalizma. Dobitnica je nagrade “Lazar Trifunović” za umetničku kritiku (Beograd), Independent Projects Award (New York), ISCP Curatorial Project Award (New York), Dedalus Foundation i ICI Curatorial Research Award. Doktorirala je u oblasti umetnosti i teorije medija na Univerzitetu umetnosti u Beogradu (Institucionalna kritika i kustoske prakse).

Biljana Ćirić je nezavisna kustoskinja sa prebivalištem u Šangaju. Njene skorije izložbe uključuju “Institution for the Future” (2011), “Alternatives to Ritual” (2012-13), “One Step Forward, Two Steps Back - Us and Institution” (2013), “Tino Sehgal”, samostalna izložba u UCCA (2013)... Biljana Ćirić je 2013. godine inicirala platformu From a History of Exhibitions Towards a Future of Exhibition Making. Redovna je saradnica lista Yi Shu, a bila je nominovana za kustosku nagradu ICI Independent Vision.

U projektu “Gift Exchange” iz Beograda učestvuju Dom omladine i Centar za likovno obrazovanje - Šumatovačka, čiji je rezidencijalni program namenjen interdisciplinarnim umetnicima i istraživačima.

U mreži institucija koje su se uključile u taj projekat su, uz Tajms muzej u Gvangdžou, i Casa Tres Patios (C3P) u Kolumbiji i Grey Projects u Singapuru, a među kustosima su i Nikita Yingqian Cai iz Tajms muzeja i Jason Wee, umetnik i pisac iz Singapura.

Miroljub Marjanović / SEEcult.org

Tagovi