Glumci Ateljea 212 ponovili su zahtev za smenu upravnika Kokana Mladenovića i izrazili očekivanje da će ga Skupština grada Beograda uslišiti. Do tada, kako su najavili, neće sarađivati na novim projektima sa Mladenovićem koga optužuju za samovolju, bahatost i estradizaciju Ateljea 212, ali i za zaduživanje te kuće, uprkos njegovim tvrdnjama o uspešnosti na blagajni.
Predstave na repertoaru biće igrane kako je i predviđeno, ali nema dalje saradnje s Mladenovićem, poručili su glumci 13. juna na konferenciji za novinare, održanoj dan nakon što je Mladenović izjavio da ne razmišlja o ostavci koju je tražilo 25 od ukupno 33 glumaca Ateljea 212.
Ukoliko Skupština grada tokom leta ne odgovori pozitivno na zahtev za smenu Mladenovića, u Ateljeu 212 doći će do loma, odnosno ili do otpuštanja glumaca ili do raspuštanja tog pozorišta.
Glumci su izričiti i u tvrdnji da iza njihovih zahteva nema nikakve političke pozadine, kako je aludirao Mladenović pominjući predstavu “Zoran Đinđić” koja je izazvala oprečne reakcije i u stručnoj, i u široj javnosti.
Povodom Mladenovićevih optužbi da su vraćanjem 28 ponuđenih uloga doveli u protekle tri godine do gubitka od pet miliona dinara, glumci su rekli da je to proizvoljna cifra, a izneli su niz podataka kojima dovode u pitanje uspešnost rada Ateljea 212 kojom se Mladenović pohvalio.
Prema navodima glumaca, koji su upućeni i Skupštini grada, budžetska inspekcija ustanovila je dug od oko 18 miliona dinara. Takođe, prema tvrdnji glumaca, dug za struju iznosi osam miliona dinara.
Između ostalog, navedeno je i da su poslednje sezone rađene dve predstave bez ijednog zaposlenog glumca, dok ih je svega pet igralo u četiri premijerne predstave na Velikoj sceni. Zato su dovođeni glumci sa strane, koji su honorarno angažovani.
Glumci navode, između ostalog, i da je Mladenović Upravnom odboru rekao da će besplatno režirati “Kosu”, a potom je bez odluke UO potpisao ugovor sam sa sobom, na osnovu kojeg ostvaruje zaradu mimo ličnog dohotka.
Prema rečima Gorice Popović, članice UO Ateljea 212, koja je pročitala pismo glumačkog ansambla Skupštini grada, Mladenović se odmah po dolasku u to pozorište postavio kao direktor fabrike pred stečajem.
“Mi nismo fabrika, već kuća umetnosti i kulture”, rekla je Gorica Popović, a slično su reagovale i njene kolege, optužujući Mladenovića da prisvaja Atelje 212, ponaša se kao gospodar i pravi neko novo pozorište po svom kroju, kako je rekao Branimir Brstina.
Glumci Ateljea 212 ranije već su dobili podršku UO (većinom glasova), a podržalo ih je i Udruženja dramskih umetnika Srbije.
Za smenu upravnika su: Aleksandra Janković, Anica Dobra, Anita Mančić, Bojan Žirović, Branimir Brstina, Branislav Zeremski, Branka Šelić, Dara Džokić, Dragana Đukić, Dubravka Mijatović, Erol Kadić, Gordan Kičić, Gorica Popović, Isidora Minić, Katarina Žutić, Milan Caci Mihajlović, Milica Mihajlović, Nebojša ilić, Nenad Ćirić, Nenad Jezdić, Radmila Tomović, Tihomir Stanić, Vladislav Mihajlović, Sofija Juričan i Marinko Madžgalj.
Mladenović je ponovio dan ranije podatke o uspesima Ateljea 212 koji su izneti i u nedavnom pismu zaposlenih, većinom tehničkog osoblja (među kojima su i tri glumca - Branislav Trifunović, Svetislav Goncić i Ivan Jevtović). To pismo prosleđeno je javnosti nakon peticije većine glumačkog ansambla.
(SEEcult.org)