Grosman na 5. BFEK-u
Nagrađivani izraelski pisac David Grosman, čija su dela prevedena na 25 jezika, gost je petog Beogradskog festivala evropske književnosti (BFEK), na kojem će 23. juna održati književno veče u Domu omladine, te razgovarati sa čitaocima o svojim romanima.
Grosmanove knjige objavljuju vodeći svetski izdavači, a povodom učešća na BFEK-u, izdavačka kuća Arhipelag, organizator BFEK-a, objavljuje ovih dana novo izdanje njegovog romana “Vidi pod: Ljubav”, koji je zapravo životno delo i jedno od najvažnijih književnih ostvarenja o Holokaustu. Grosman u tom romanu pripoveda o dečaku koji odrasta slušajući odjeke priča o Holokaustu i o nacističkoj zveri, posvećujući svoj život traganju za punom istinom o tim događajima. Poslednje poglavlje romana dato je u obliku enciklopedije čije su odrednice pojmovi svakodnevice i patnje žrtava Holokausta.
Ličnu dramu i gubitak sina u ratu Izraela i Hezbolaha Grosman je pretočio u nesvakidašnji roman “Izvan vremena”, za koji i sam kaže da je njegova najintimnija knjiga i da nije verovao da će imati snage da je napiše. Roman “Izvan vremena” doživeo je ogroman uspeh u Nemačkoj i SAD. Kritika ga je jednodušno ocenila kao “veliki događaj savremene književnosti”. Junaci u tom romanu, suočeni sa smrću bližnjih, u intenzivnim monolozima i dijalozima koji imaju nesvakidašnju pesničku snagu, kao u nekom velikom oratorijumu, tragaju za smislom u životu koji im je dosuđen posle velikog gubitka.
Arhipelag je upravo otkupio prava i za novi Grosmanov roman “Konj ulazi u bar” koji će se pojaviti na srpskom narednog proleća.
Grosman dolazi u Beograd nakon Zagreba, gde je 21. juna bio gost Frakturine tribine “Razotkrivanje” u Muzeju savremene umetnosti, a 22. juna učestvovaće u razgovoru s beogradskim piscem Davidom Albaharijem u književnom klubu Booksa.
Književno veče Grosmana na petom BFEK-u počeće u 20 časova, nakon što će se predstaviti Barbi Marković, Beograđanka koja živi i piše u Beču, i čiji je prethodni roman “Izlaženje” privukao veliku pažnju čitalaca. Posle “Izlaženja” usledile su kratke priče, pozorišni komadi, radio drame, kao i mnogobrojne nagrade i stipendije. Barbi Marković je nedavno završila roman “Superherojke” - prvi koji je napisala delom na srpskom i delom na nemačkom jeziku.
Gostovanje Barbi Marković deo je saradnje Arhipelaga i BFEK-a sa Gete institutom i Austrijskim kulturnim forumom.
Publika BFEK-a će, nakon razgovora sa Barbi Marković i potom sa Grosmanom, imati priliku da pogleda besplatno nemački film "On je opet tu" Davida Vnenta, nastao prema istoimenom romanu Timura Vermesa.
Barbi Marković, Kristijan Eker, Milisav Savić (gore), Rej Robertson, Zoran Ferić i Duško Novaković (dole)
BFEK je otvoren 21. juna izložbom grafika Ivane Ristić “S jeseni kada počnu vetrovi” prema motivima priča Danila Kiša iz knjige “Rani jadi”, te gostovanjem hrvatskog pisca Zorana Ferića.
Do 24. juna predstaviće se, uz Grosmana i Barbi Marković, i Kristijan Eker, Rej Robertson, Milisav Savić i Duško Novaković.
Esejista i putopisac Kristijan Eker, gost BFEK-a 22. juna, rođen je u Bazelu 1977. godine, a kako sam kaže, “napisao je brojne eseje o pozorištu i geopolitici, najviše se baveći zemljama u kojima se kulture sreću, a narodi ponekad i sukobljavaju”. Eker je objavio i knjigu eseja i putopisa “Vetar s kopna” u kojoj pripoveda o putničkim i intelektualnim iskustvima uobličenim na putovanjima po Evropi i Aziji. Putujući po poznatim i nepoznatim krajevima i zemljama, Eker nastoji da prepozna slojeve kulture i istorije, svakodnevice i društvene dinamike. Otuda su njegovi putopisi pronicljivi eseji o svetu u stalnoj promeni, napetosti i neizvesnosti, pa će to biti i ključna tema razgovora sa tim piscem.
U okviru filmskog programa, BFEK prikazuje 22. juna francuski film “Rudarska opera” domaćeg reditelja Olega Novkovića, koji je nastao prema scenariju Milene Marković.
Drugi festivalski dan biće i u znaku panel diskusije “Nastanak tabloidnog čoveka” – jedne od tema koje su u fokusu petog BFEK-a, a sagovornici su sociološkinja Ivana Spasić, filozof Ivan Milenković i pisac i kolumnista Teofil Pančić, uz moderatorku Mariju Nenezić. Biće reči o uzrocima marginalizacije kulture i oblikovanja figure tabloidnog čoveka kao jedne od ključnih figura savremenog društva.
Polazeći od činjenice da je tabloidno iskustvo postalo dominantno obeležje društvene svakodnevice, panel će pokušati da utvrdi da li postoji veza između marginalizacije kulture i tabloidizacije stvarnosti. Na temelju visoke kulture nastajao građanin koji oblikuje, promišlja i menja vlastiti svet, a na temelju tabloidne stvarnosti nastaje tabloidni čovek koji je zainteresovan za potrošnju dostupnih dobara, ne pitajući se za njihovu vrednost, a još manje za društvene vrednosti, standarde i lične i političke slobode.
BFEK organizuje Arhipelag u saradnji sa DOB-om, a zamišljen je kao nedelja vrhunske književnosti, pod sloganom “Najbolje od svega. Najbolje za sve”, koja nastoji da pokaže da je vrhunskoj književnosti potrebna nova moderna i multimedijalna tačka promocije knjiga i pisaca, ideja i čitanja. BFEK takvim pristupom i uspeva da okupi generacijski raznovrsnu publiku.
Prošle godine zvezda 4. BFEK-a bio je nemački pisac Jozef Haslinger, a gostovali su i francuska književnica Florans Noavil, slovenački pisac Drago Jančar i romanopisac i pripovedač iz Luksemburga Gi Helminger, kao i domaći autori Ana Ristović i Nemanja Rotar.
Među učesnicima BFEK-a do sada su bili i Vida Ognjenović, Roman Simić Bodrožić, Terezija Mora, Uglješa Šajtinac, Suzana Tratnik, Mileta Prodanović, Ana Ristović, Đerđ Serbhorvat, Igor Štiks, Živorad Nedeljković, Mihajlo Pantić, Muharem Bazdulj, Duško Novaković, Srđan V. Tešin i Goce Smilevski, Vladislav Bajac, Jelena Lengold, Peter Esterhazi, Aris Fioretos, Laslo Blašković, Vesna Goldsvorti i David Albahari.
Program petog BFEK-a biće održan u Velikoj sali DOB-a - svakog dana u 19 i u 20 časova su čitanja pisaca, a u 21 čas je besplatna filmska projekcija.
Festivalski program nalazi se i u Kalendaru portala SEEcult.org.
(SEEcultorg)