Novi hrvatski ministar kulture, uprkos burnim reakcijama javnosti, postao je istoričar Zlatko Hasanbegović, koji je do sada radio na Institutu društvenih nauka “Ivo Pilar” u Zagrebu, a kandidat je Hrvatske demokatske zajednice, koji dosad nije bio poznat u kulturnim krugovima, već je pažnju izazvao pre svega kritičkim stavovima o antifašizmu.
Prema zvaničnoj biografiji, Hasanbegović je rođen 1973. godine, a od 2001. radio je na Institutu “Ivo Pilar”.
Diplomirao je istoriju, magistrirao istorijske nauke i doktorirao u oblasti humanističkih nauka na Univerzitetu u Zagrebu, a posebno je stručan u oblasti hrvatske moderne i svetske istorije.
Govori engleski jezik, a među njegove društvene veštine i kompetencije, kako je objavljeno na sajtu vlade, spadaju organizacija naučnih i stručnih skupova i urednički poslovi u izdavaštvu - glavni je urednik časopisa “Pilar” za društvene i humanističke studije.
Kandidatura Hasanbegovića za ministra kulture izazvala je burne proteste u javnosti zbog ranijih izjava o antifašizmu koje je okarakterisao kao floskulu koja ne može biti temelj hrvatskog Ustava.
Predstavnici civilnog društva u Hrvatskoj, okupljeni oko Platforme 112, udruženja pisaca, novinara i dizajnera, kao i opozicija u parlamentu, izrazili su oštar protest zbog kandidature Hasanbegovića za ministra kulture, podsećajući na njegovo javno negiranje vrednosti antifašizma.
Hasanbegović je, prema navodima medija, aktivan u muslimanskoj zajednici, gde učestvuje, između ostalog, u inicijativama utvrđivanja žrtava posleratnog komunističkog terora, posebno među muslimanima u Bosni i Hercegovini. Odnos modernih hrvatskih nacionalnih ideologija prema islamu i muslimanima u BiH predmet je njegovih naučnih interesovanja.
Član je Izvršnog odbora Medžlis Islamske zajednice Zagreb i predsednik Nadzornog odbora Počasnog Blajburškog voda.
Jedan je od pokretača inicijative za referendum o ustavnoj definiciji braka i pripadnik udruženja U ime obitelji.
Hrvatsko društvo pisaca (HDP) i Hrvatski PEN centar protestovali su povodom izbora Hasanbegovića za ministra kulture, navodeći da nema iskustva u upravljanju kulturnim institucijama i da kulturu ne shvata kao autonomni i kreativni prostor. Ocenjeno je da je jedini povod za njegov izbor za ministra kulture da svoj mandat “posveti ideološkim zaoštravanjima i čistkama”.
Hrvatsko dizajnersko društvo (HDD) priključilo se protestnom pismu HDP-a i Hrvatskog PEN centra, a Hrvatsko novinarsko društvo (HND) saopštilo je da je zgroženo “činjenicom da je takva osoba uopšte mogla biti predložena za ministra u hrvatskoj vladi".
“Taj kandidat za ministra kulture bio je svojevremeno i član Hrvatskog oslobodilačkog pokreta (HOP), koji je osnovao ustaški poglavnik Ante Pavelić", navelo je HND.
Kandidatura Hasanbegovića nije jednodušno prihvaćena ni u samoj HDZ, pa je tako profesor Jure Zovko sa Fakulteta u Zadru podneo ostavku na mesto potpredsednika Odbora za kulturu te stranke, jer za ministarku nije predložena Anja Šovagović-Despot koja je bila jednoglasan predlog resornog stranačkog odora.
S druge strane, Hasanbegović je dobio podršku Hrvatskog društva novinara i pisaca (HNIP) koje ga je pohvalilo za “nekomformizam i hrabrost za suprotstavljanje preovlađujućim kulturno ideološkim obrascima” i “istinsku građansku hrabrost u govorenju istine”. HNIP smatra i da se poslednjih 15 godina umetnost “mahom zatvorila u avangardno elitistički rezervat za malobrojnu publiku istomišljenika”, te da promoviše “ružnoću i destrukciju umesto klasičnih i trajnih vrednosti istine, lepote i dobra”, a to vidi kao posledicu naleganja na “ideologiju male, ali finansijski dobrostojeće i medijski sveprisutne preživele jugoslovenske elite, čiji su pronosioci tokom tranzicije preuzeli pomodne neomarksističke i levoliberalne kulturne obrasce razvijenih demokratija”.
HNIP je navelo i da Hrvatska, kao mala zemlja, taj problem zapadne civilizacije ne može rešiti sama, ali u sinergiji sa zemljama srednje Europe prema kojima je “odlučno usmerava” hrvatska predsednica Kolinda Grabar Kitarović, može doprineti “stvaranju jedne nove i konstruktivne društvene paradigme okrenute dobrobiti običnih ljudi, paradigme koja ne robuje propagandi i društvenom inženjeringu koji su osmislili italijanski marksista Antonio Gramsci, te filozofi Frankfurtske škole Herbert Marcuse, Karl Popper i ostali zagovornici tzv. otvorenog društva”. “Glavna težnja ovih filozofija nije samo vladavina, nego i teror društvenih manjina nad većinom, a to se maltretiranje većine građana sve češće provodi uz pomoć ‘grupa za pritisak’, tj. prekobrojnih nevladinih organizacija. One crpe ogromna sredstva iz državnog budžeta, te postaju paradržavne institucije od kojih na račun hrvatskih građana žive hiljade i hiljade ljudi, a da nikome ne polažu nikakve račune”, ocenio je HNIP, pozivajući Hasanbegovića da “odlučnim merama i preciznom kadrovskom politikom” povede hrvatsku kulturu i medije novim putem koji će na “pravedan način” bogatstvo Hrvatske “pravedno razdeljivati među svima, ali prema stvarnoj veličini pojedinih grupa korisnika kulture” da bi se izbegla, kako je navedeno, današnja nepravda gde “10 posto korisnika koristi 90 posto resursa”.
Hasanbegović je, povodom kritika na svoj račun, izjavio da su protesti normalna stvar, ali da ga je “malo ražalostilo” to što sve “poprima elemente jednog ideološkog linča koji nema uporište u bilo kakvim činjenicama”.
“Jedino relevantno pitanje je program vlade i mog resora. Nema moga nikakvoga stava o antifašizmu, već odnosu prema jugoslovenskom totalitarističkom nasleđu. I Staljin, i Tito, i Pol Pot bili su antifašisti. Sve što sam s tim u vezi imao reći predlažem svima da dobro pročitaju sve moje intervjue i radove iza kojih stojim i dalje, oni su dati pod punom odgovornošću i povodom drugih tema koje su tada bile aktuelne. Ovde sam sad u potpuno drugom svojstvu i jedino je relevantno pitanje programa za moj resor, te ne vidim nikakav poseban povodom mom ideološkom seciranju”, izjavio je Hasanbegović, koji je negirao da je bio član HOP-a.
"Ako na internetu možete naći da sam ubio predsednika Kenedija, to ne znači da sam ga ubio", rekao je on medijima, a odbio je da objasni svoje stavove o Paveliću.
Hasanbegović je ranije izjavio i da će prioritet hrvatske vlade biti ekonomska konsolidacija države kao preduslov reformi u svim ostalim oblastima, a kao ključno pitanje naveo je konsolidaciju i stvaranje “nove nacionalne paradigme kojom će se nova Hrvatska konačno rasteretiti duhova prošlosti i uspostaviti jedan novi nacionalni obrazac koji će integrisati celu naciju i prekinuti ideološke sukobe".
Ministar kulture Hrvatske do sada je bio Berislav Šipuš, koji je na to mesto došao u proleće 2015. godine, nakon ostavke Andree Zlatar Violić koja je preuzela odgovornost za nepravilnosti u finansijskom poslovanju koje je utvrdila Državna revizija.
Nova hrvatska vlada na čelu sa premijerom Tihomirom Oreškovićem izabrana je u noći između 22. i 23. januara, nakon maratonske sednice Sabora.
Što se tiče kulture, u programu nove vlade koji je predstavljen u parlamentu, među ključnim smernicama je naglašeno da Hrvatska mora dobiti strategiju kulturnog razvoja koja bi afirmisala šest tačaka: važnost kulture kao temelja hrvatskog nacionalnog identiteta, prepoznatljivosti i ugleda u EU i svetu; jačanje kulture na načelima izvrsnosti i raznovrsnosti, s kvalitetnim planiranjem i povezivanjem kulturnih programa, uz poštovanje tradicije i otvorenost prema savremenom; hrvatsku pripadnost mediteranskom i srednjoevropskom krugu, te promovisanje hrvatskog identiteta kroz književnost, likovne umetnosti, muziku, pozorište i film; snažna podrška razvoju i povezivanju kulturnog s drugim sektorima, te upotreba dostupnih resursa Hrvatske i EU za podršku, podsticanje i promovisanje hrvatske kulture i baštine na temelju integrisanog i sveobuhvatnog pristupa; pri određivanju strateški važnih kulturnih institucija, programa i manifestacija ključni kriterijum treba da bude proizvodnja i prezentacija vlastitih sadržaja koji čuvaju i promovišu nacionalni kulturni identitet; podrška povećanju sredstava iz budžeta za kulturu na jedan odsto u 2016. godini, sa nastojanjem da tokom naredne dve godine mandata procenat dostigne 1,5 posto budžeta.
Novi premijer je najavio da će glavni cilj vlade biti poboljšanje privrednih i društvenih prilika u Hrvatskoj, te podizanje životnog standarda građana. Kao glavne ciljeve je naveo privredni rast, konkurentnost i kvalitet života.
Orešković je najavio da će biti otvoren za sve stavove, te da ga, neopterećenog prošlošću, sa “puta neće sklanjati razne ideologije”. S vlastitim manjinskim iskustvom kao Hrvata u Kanadi, poštovaće vrednosti manjina i raditi transparentno.
(SEEcult.org)