• Search form

30.08.2016 | 01:10

Herst u MSUV uz protest

Herst u MSUV uz protest

Muzej savremene umetnosti Vojvodine (MSUV) predstavlja od 2. septembra izložbu “Nova religija” britanskog umetnika Dejmijana Hersta (Damien Hirst), jednog od najpoznatijih i najbogatijih autora na svetskoj sceni, a tim povodom najavljena je i protestna akcija zbog situacije u kulturi u Srbiji.

Neformalna grupa umetnika i aktivista pozvala je sve kolege koji su nezadovoljni situacijom u kulturi i preraspodelom sredstava namenjenih za njeno funkcionisanje da im se pridruže u 19 sati ispred MSUV-a, sat uoči otvaranja izložbe Hersta, organizovane u saradnji sa Britanskim savetom i londonskom Galerijom “Pol Stolper”.

“Pozivamo potencijalne učesnike da budu aktivna publika, koja se neće suzdržavati da na samoj izložbi izrazi nezadovoljstvo i javno se suprostavi kulturnoj politici muzeja, grada i države koji u polju kulture, jednako kao u polju privrede i ekonomije, koriste javna sredstva (izložbu je podržalo Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije, Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama i Uprava za kulturu Grada Novog Sada) za davanje bezuslovne podrške krupnom kapitalu koji je sve bogatiji dok većina postaje sve siromašnija”, poručili su organizatori protestne akcije.

Herstova izložba je, kako su naveli, najreprezentativnija u tom ključu, jer je “reč o umetniku čiji radovi dostižu basnoslovne iznose koji se neretko izražavaju u trocifrenim milionskim iznosima (u funtama, dolarima ili evrima), umetniku od čijeg rada profitiraju privatne galerije (na primer Paul Stolper Gallery koja je jedna i od organizatora ove izložbe) i koga podržava moćni korporativni sektor (podršku izložbi u Novom Sadu dala je internacionalna kompanija KPMG koja se bavi uslugama finansijskog i poreskog savetovanja i revizije)”.

Skupocenost izložbe, kako je navedeno, uzrokovana je izdvajanjem ogromnih sredstava za osiguranje, transport radova i drugo, a plaćaju je građani Srbije u trenutku kada sve građanske inicijative u polju kulture ostaju bez državne podrške i bivaju prisiljene da svoj dalji rad podrede interesima profita.

Uz poruke “NE brutalnoj komercijalizaciji umetnosti!”, “NE korporativnoj kulturi!”, “Recimo NE sponzorisanju najbogatijih!”, organizatori protestne akcije pozvali su umetnike i sve ostale da se uključe u “izložbu u izložbi” tako što će samostalno osmisliti i dokumentovati svoje eventualne intervencije izvedene na samoj izložbi, ili se pak pridružiti kolektivnoj akciji čiji će detalji biti saopšteni ispred samog MSUV-a.

Izložba “Nova religija” prvo je predstavljanje uticajnog i kontroverznog umetnika Hersta, dobitnika prestižne Tarnerove nagrade, publici u Srbiji.

Herst izložbom “Nova religija”, koja je ranije ove godine gostovala u Banjaluci i Skoplju, želi da pokrene razmišljanje o religiji, ljubavi, umetnosti i nauci, kao instrumentima koji nam pomažu da pronađemo svoj životni put.


  Duša na lestvicama Jakovljevim (The Soul on Jacob’s Ladder) (2005), fotografija Prudence Cuming Associates, Paul Stolper Gallery © Damien Hirst and Science Ltd. Sva prava pridržana, DACS 2016

Koristeći univerzalne teme, Herst suprotstavlja nauku i religiju, stavljajući ih u poseban dijalog, onako kako ih ljudi obično percipiraju.

Prema njegovim rečima, religija popunjava nekim ljudima prazninu koju svi imaju, dok drugi to čine umetnošću.

“Ne mislim da je religija odgovor, ali pomaže. Ja na sličan način koristim umetnost za popunjavanje te praznine. To je samo pitanje pogleda na svet: optimističan pogled, umesto da svet vidiš kao brutalnu močvaru. Što on i jeste. Ali, da bi živeo, treba ti nešto više od toga. Religija pomaže, ali je, u stvari, razočarala”, naveo je Herst povodom izložbe.

Postavka je osmišljena kao kompaktna celina sa 44 grafike i četiri skulpture koje čine “Novu religiju”, a funkcionišu kao ciklus fresaka – od “Stvaranja sveta” do “Poslednjeg suda”. Ti radovi okružuju oltarsku ikonu sa krstom optočenim pilulama u obliku dragulja, dečjom lobanjom i srcem obmotanim bodljikavom žicom, te pilulom isklesanom u mermeru. Ti elementi čine svojevrsnu kapelu posvećenu želji da se smrt drži pod kontrolom, želji koja u isti mah ne može pomoći u suočavanju sa smrću.

Direktorka MSUV Sanja Kojić Mladenov izjavila je da je za taj muzej izuzetno značajna saradnja s međunarodno priznatim i prepoznatljivim umetnikom kakav je Herst, koji je prisutan i u visokoj umetnosti, i u popularnoj kulturi.

“Istovremeno često osporavan zbog izazivanja takozvanog šok efekta svojom umetničkom praksom, Herst se bavi iskonskim ljudskim i društvenim vrednostima, pri čemu ističe važnost umetnosti kao primarnog duhovnog kvaliteta”, navela je Sanja Kojić Mladenov povodom izložbe.


  Lobanja ispod kože (The Skull Beneath the Skin) (2005), fotografija Prudence Cuming Associates, Paul Stolper Gallery © Damien Hirst and Science Ltd. Sva prava pridržana, DACS 2016

Nova religija” je nastala kao rezultat saradnje Hersta i galeriste Pola Stolpera 2005. godine.

Premijerno je predstavljena u Galeriji Pol Stolper u Londonu, a zatim u crkvi All Hallows i Muzeju “Viktorija & Аlbert”. Nakon Londona, prikazana je u muzejima u Veneciji, Moskvi, Atini, Solunu, Oslu i Gdanjsku, a nedavno i u MSURS u Banjaluci i MSU u Skoplju.

Izložbu u MSURS, kojom je započeto njeno predstavlјanje u regionu, obišlo je od 17. marta do 27. maja više od 25.000 posetilaca, što je čini najposećenijom izložbom u istoriji te institucije.

Izložbu u MSUV podržala je kompanija KPMG povodom 20 godina svog rada u Srbiji.

“Verujemo da umetnost treba da bude sastavni deo svakog društva i da doprinosi održivom ekonomskom razvoju. Kako ove godine obeležavamo 20 godina rada u Srbiji, odlučili smo da podržimo izložbu ‘Nova religija’ i na taj način još jednom pokažemo svoju posvećenost ostvarivanju dobrobiti zajednica u kojima živimo i radimo”, naveo je senior partnet u kompaniji KPMG Džejms Tornli, preneo je Britanski savet.

Demijen Herst rođen je u Bristolu, a studirao je na Jacob Kramer koledžu za umetnost u Lidsu (1983-1985) i Goldsmits koledžu Univerziteta London (1986-1989). Još za vreme studija u Londonu, 1987. godine, osmislio je grupnu izložbu “Freeze” koja je bila odskočna daska ne samo za njega, nego i za čitavu generaciju britanskih vizuelnih umetnika.

Od kasnih 80-ih Herst kroz raznovrsne kombinacije instalacija, skulptura, slika i crteža istražuje složene odnose umetnosti, života i smrti, kao i savremene sisteme verovanja.

Među njegove najpriznatije radove ubrajaju se “Fizička nemogućnost smrti u svesti živog bića / The Impossibility of Death in the Mind of Someone Living” (1991) – stakleni rezervoar sa ajkulom u formaldehidu, “Za ljubav Božju / For The Love of God” (2007) – odliv ljudske lobanje iz 18. veka u platini, optočen sa 8.601 brilijantom, te “Apoteka / Pharmacy” (1992) – umetnička postavka apoteke u prirodnoj veličini.

Herstova izložba u MSUV biće otvorena do 14. oktobra.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav