Hikling: Stvaram radi istine o sebi
Anglo-francuski reditelj Entoni Hikling (Antony Hickling), čije filmove karakterišu religijska simbolika i eksplicitni seksualni prikazi na granici nadrealizma i realizma, izjavio je na 11. Merlinka festivalu u Beogradu, koji mu je priredio retrospektivu, izjavio je da inspiraciju nalazi u ličnom životu i potrebi da dođe do istine o sebi.
“Mnogi umetnici, poput Marine Abramović, Luiz Buržoa i drugih, koriste lično iskustvo kao polaznu tačku za stvaralaštvo, a u potrebi za takvom vrstom kreacije je ideja o istini - o tome ko smo. U mojim filmovima možete videti scene koje su inspirisane mojim odnosom sa majkom, sa ocem kog sam upoznao pre sedam godina, kao i moj odnos prema crkvi i slično. S obzirom na to da sam dugo radio na sebi kako bih se pomirio sa svojom prošlošću, to mi je omogućilo da svoja iskustva iskoristim kao polaznu tačku za svoj rad, jer sam uspeo da prihvatim i zavolim sebe baš takvog kakav sam. To je ono na čemu svi treba da radimo bez obzira kojim poslom se bavimo”, rekao je Hikling u razgovoru posle projekcije filmova “Jedan duboki uzdah”, “Mali gej dečko”, “Gde konji odlaze da umru” i “Frig”.
Prema rečima Hiklinga, zbog svojih filmova, posebno zbog filma “Mali gej dečko”, nailazio je na kritike zbog prisustva religijskih elemenata koji nisu viđeni u filmu pre.
“Suština je da sam ja bio veoma uključen u crkvu, posebno kad sam bio mlad. S druge strane, to je bio period kad sam pokušavao da se pomirim sa svojom seksualnošću, i te dve stvari su pružale otpor jedna drugoj jer kao religiozan dečko mislio sam da ću zbog svoje seksualnosti otići u pakao, da sam loša osoba, a opet sam znao da je to moja priroda i da to ne treba da se menja”, rekao je Hikling, koji je 7. decembra održao masterklas sa glumcem Gaetanom Vetierom (Gaëtan Vettiero), posvećen golotinji na filmu (Dealing with nudes in cinema).
Hikling je, inače, prvi internacionalni gost koji je posetio Merlinka festival 2012. godine, kada je predstavio svoj kratki film “Little Gay Boy Christ is Dead”. Od tada je snimio više od deset igranih, dokumentarnih i kratkih filmova, koji su prikazivani na queer festivalima širom sveta.
Osim retrospektive Hiklingovih filmova, u okviru druge festivalske večeri prikazani su 6. decembra i meksički film “Nije vam ovo Berlin”, brazilska drama “Sokrat” i čileansko ostvarenje “Princ”, ovogodišnji dobitnik Queer lava na Filmskom festivalu u Veneciji.
Treće festivalske večeri na programu su bili južnoafrički ratni mjuzikl “Kanarinac”, dokumentarci “Stvaranje Montgomerija Klifta” i “Kraljice”, vijetnamski film “Song Lang” Leona Lea, koji je gost Merlinke, kao i francuski dobitnik Queer palme ove godine u Kanu “Portret dame u plamenu”.
Festival zatvara 8. decembra francuska komedija “Sjajni škampi”, priča u kojoj olimpijski šampion Matijas biva kažnjen zbog homofobičnih izjava na televiziji tako što postaje trener amaterskog gej vaterpolo tima, koji želi da se kvalifikuje za Gej igre u Hrvatskoj.
Pod sloganom Liberté, Égalité, Queernité, 11. Merlinka festival prikazuje od 5. do 8. decembra u DOB-u 120 kratkih, igranih i dokumentarnih filmova, a specijalni fokus je na francuskoj kvir kinematografiji.
Festivalski sajt je merlinka.com, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)