Hiperprodukcija u trci za NIN-ovu nagradu
Dodela NIN-ove nagrade za najbolji roman 2012. godine u znaku je hiperprodukcije, budući da je redakciji tog beogradskog nedeljnika za sada stiglo čak 120 naslova koji ispunjavaju uslove. Moguće je da će ih biti još, s obzirom da je rok za slanje 31. decembar.
Od ukupno pristiglih, 92 romana su napisali pisci, a 28 potpisuju spisateljice, objavio je NIN, koji će u narednom broju saopštiti širi izbor žirija.
Među pristiglim romanima su i nova dela ranijih dobitnika NIN-ove nagrade - “Bonavia” Dragana Velikića (Stubova kulture), koji je nagrađen 2007. godine za “Ruski prozor”, te “Dugovečnost” Svetislava Basare (Laguna), nagrađenog 2006. za “Uspon i pad Parkinsonove bolesti”.
Najviše izdavača tradicionalno je iz Beograda, čak 68, a po brojnosti slede izdavačke kuće iz Novog Sada i Banjaluke, dok su u manjem broju prisutni i izdavači iz Zrenjanina, Kragujevca, Valjeva, Malog Crnića…
Prošle godine NIN-ova nagrada dodeljena je Slobodanu Tišmi za "Bernardijevu sobu", u izdanju Kulturnog centra Novi Sad, a nagrađeni autor, koji je stekao opšte simpatije skromnošću i iskrenošću, održao je besedu koju je nazvao “Radost za stvaraoca, patnja za stvorenog”.
Pisac, pesnik i konceptualni umetnik, Tišma je dobio plaketu i novčani iznos od milion dinara (oko 10.000 evra), koji je obezbedio Telekom Srbije kao sponzor.
Zahvaljujući na nagradi, Tišma je rekao, između ostalog, da su političari i umetnici kao braća, jer su i politika i umetnost područja volje za moć koja podrazumeva i stvaranje i kreaciju, kao nešto pozitivno, ali i nadvladavanje i poništavanje.
Žiri NIN-ove nagrade, kojim je predsedavao Vasa Pavković, ukupno je imao prošle godine posla sa 102 knjige.
Prema pravilima koje je žiri NIN-ove nagrade ustanovio 2011. godine, u konkurenciji mogu biti samo romani objavljeni na srpskom jeziku, bez obzira na mesto izdavanja.
NIN-ova nagrada je od 1954. godine do raspada bivše Jugoslavije dodeljivana piscima sa celog tog prostora, a trostruki laureat je Oskar Davičo, dok su dvostruki bili Dobrica Ćosić i Živojin Pavlović.
*Spisak dobitnika NIN-ove nagrade nalazi se OVDE
(SEEcult.org)