Hladni zid
Izložba “Cold Wall” (Hladni zid), inicijalno nastala u Budimpešti kao kolektivni vizuelni rad o podizanju ograda, migraciji i internacionalnim geopolitičkim interesima koji stoje iza njih, upravljaju njima i neprekidno menjaju oblik teritorija rata i mira, biće otvorena 8. jula u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine (MSUV) u Novom Sadu, a fokusirana je ovog puta na kontekst Srbije, lokalne i evropske migracione politike.
“Hladni zid” su inicirali kustoskinja i istoričarka umetnosti iz Budimpešte Rona Kopečki (Rona Kopeczky) i umetnici Ferenc Grof, Vladan Jeremić i Volodimir Kuznjecov (Volodymyr Kuznetsov), kada su stupili u dijalog da bi realizovali zajednički mural na zidovima ateljea Galerije mladih umetnika u Budimpešti. Bila je to efemerna refleksija i reakcija na pitanje koje se tokom 2015. godine nalazilo u središtu strastvenih, burnih i manihejskih debata u Mađarskoj, podstaknutih, između ostalog, iritantnim zvaničnim tumačenjem činjenica u mađarskim medijima, licemernim diskursom Evropske unije, strahom lokalne populacije potpaljenim populizmom i nacionalizmom, kao i ličnim političkim ambicijama, uvijenim u priču o maršu ka nacionalnoj veličini i značaju koji se pridavao spoljnoj politici.
Nekoliko meseci kasnije, pod vođstvom Evropske komisije, uspostavljen je novi režim granica, koji su sprovodile pojedinačne države, preko takozvane "Balkanske rute". Migranti koji beže od rata, progona i siromaštva sada su postali predmet političke trgovine između aktera novog evropskog poretka, koji se oslanja na saveze s represivnim režimima i fantomskim državama, kao i sa Turskom i Nemačkom, kao najačim akterima u toj konstelaciji, navedeno je u najavi izložbe.
U nastavku tog projekta, koji će biti realizovan u MSUV, umetnici će s pozvanim kolegama razviti novo izdanje “Hladnog zida”, kao kolektivnog kritičkog vizuelnog odgovora na ograde i ljude, sa fokusom na kontekst Srbije, lokalne i evropske migracione politike.
Učesnici drugog izdanja “Hladnog zida” su Rona Kopečki, Ferenc Grof, Vladan Jeremić i Rena Redle (Rena Raedle), Volodimir Kuznjecov, Babi Badalov i umetnička grupa škart.
Na poziv umetnika izložbe "Hladni zid", gostovaće i No Border Srbija, koji će u direktnom kontaktu sa posetiocima na otvaranju izložbe predstaviti svoje materijale i suštinu rada na terenu.
Istoričarka umetnosti i kustoskinja Rona Kopečki (1983, Grenobl) živi i radi u Budimpešti, a studirala je istoriju umetnosti na Sorboni u Parizu, gde je završila doktorske studije 2013. Njen rad istražuje delovanje grupe apstraktnih umetnika u Madarskoj tokom 60-ih godina. Kao državljanku Srbije mađarskog porekla, odraslu i obrazovanu u Francuskoj, duboko je zanimaju istorijske, političke i kulturne dihotomije istočne i zapadne, severne i južne Europe, te kako se one reprezentuju u savremenim umetničkim praksama. Radila je kao kustoskinja za međunarodnu umetnosti u muzeju Ludvig u Budimpešti od 2006. do 2015. godine, a trenutno je umetnička direktorka Galerije ACB u Budimpešti.
Umetnik Ferenc Grof (1972, Pečuj) živi i radi u Parizu, a bavi se ideološkim tragovima na raskršću grafičkog dizajna i prostornih iskustava. Jedan je od osnivača pariskog kolektiva Société Réaliste (2004), čiji rad razmatra pitanja savremene političke reprezentacije, ideološkog dizajna i tekstualno zasnovanih intervencija.
Volodimir Kuznjecov (1976, Luck), umetnik koji živi i radi u Kijevu, suosnivač je grupe The Straight Line, umetničke skupštine CCCK (Centar za komunikaciju i kontekst), kao i umetničke grupe R.E.P. (Revolutsijnyj Experymentalnyj Prostir). Bio je i još uvek je uključen u razne aktivnosti koje su pratile proteste na Majdanu, kao što su skupština i druge samoorganizovane inicijative. U svojoj praksi, Kuznjecov je zainteresovan za teme u kojima se prožimaju pitanja privatnog i javnog, starog i novog, a koja su u različitim kontekstima neočekivano značenjski isprepletena.
Babi Badalov (1959, Lerik, Azerbejdžan) vizuelni umetnik i pesnik koji živi u Parizu. Izražava svoje ideje kroz vizuelnu poeziju, umetničke predmete,
instalacije i žive nastupe. Eksperimentišući rečima i pišući opskurnu poeziju, Badalov meša jezike i slike iz različitih kultura. Njegov rad je posvećen jezičkim istraživanjima i iskušavanjima granica koje jezik nameće svojim korisnicima, što se temelji na ličnom iskustvu jezičkih neugodnosti koje je iskusio tokom raznih putovanja. Badalovljevi projekti se igraju jezičkim pojmovima kako bi se naglasila šira geopolitička pitanja.
Rena Redle (Rädle) i Vladan Jeremić su beogradski umetnici čija praksa obuhvata crtež, tekst i video. Od 2002. godine razvijaju zajedničku umetničku praksu, baveći se istraživanjem preklapajućih prostora umetnosti i politike. Fokusirani su na socio-ekonomske uslove reprodukcije, tako što ih razotkrivaju i time provociraju društvene protivurečnosti. Njihovi projekti uključuju umetničke intervencije i angažovanje u tekućim javnim raspravama i borbama, kao i interdisciplinarnu saradnju i diseminaciju kroz razne medije.
Kolektiv škart, osnovan 1990. godine u Beogradu, pokrenuo je tokom 90-ih proizvodnju poezije kroz samizdate koji su distribuirani kroz samoorganizovane ulične akcije. Škart je 2000. osnovao još dva kolektiva: Horkeškart hor i orkestar, kao i ženski kolektiv za vez. Tokom 2013-2015. škart je održao nekoliko radionica s migrantima u centrima za azilante u Srbiji i zajedno s drugim umetnicima i Grupom 484 učestvovao na školskim izložbama i predavanjima o migracijama.
Izložba “Hladni zid” biće otvorena u MSUV do 31. jula.
*Fotografije sa postavke prvog izdanja projekta Cold Wall u Studio Gallery u Budimpešti (David Toth)
(SEEcult.org)