Filmski festival Slobodna zona prikazaće u okviru selekcije Horizonti Balkana šest uzbudljivih ostvarenja iz regiona, u čijem su centru pažnje borba i sećanje, nasleđe prošlosti, potreba za (dis)kontinuitetom i po(r)uke kojim događaji mesta i ljudi iz prošlosti definišu našu budućnost.
"Filmovi iz selekcije Horizonti Balkana pozivaju nas na sećanja i suočavanja, na stara previranja i ona za koja se nadamo da neće doći. Podsećaju nas na ožiljke generacija koje su se borile za svoje ideale i pitaju i nas - koja je naša borba", poručuju Jelena Maksimović i Ivan Bakrač, selektori programa Horizonti Balkana jubilarne, 15. Slobodne zone koja će održana od 7. do 12. novembra Beogradu, Novom Sadu i Nišu.
Među njima je i dugometražni dokumentarni film Andreja Korovljeva “Tusta” o životu Branka Črnca Tuste, frontmena legendarnog pank-rok benda KUD Idijoti iz Pule.
Tusta je zahvaljujući svom muzičkom i sindikalnom angažovanju, kao vođa sindikata “Uljanika” iz Pule, postao simbol slobode i zdravog razuma na regionalnoj sceni. Kroz arhivske materijale i intervjue s članovima benda, kolegama i savremenicima, film govori o neočekivanom proboju i meteorskom usponu pulskog sastava, ograničenim aktivnostima benda i zabranama koje su doživljavali usled rata i nacionalizma u Hrvatskoj.
Nepoljuljanih ideala i beskompromisnog stava, Tusta i KUD Idijoti bili su prvi hrvatski bend koji je nastupio u Srbiji nakon raspada SFRJ, na danas legendarnom koncertu u beogradskoj Hali sportova 2000. godine.
Film makedonske rediteljke Teone Strugar Mitevske “Bog postoji: njeno ime je Petrunija” imao je premijeru na ovogodišnjem Berlinalu, gde je dobio nagradu ekumenskog žirija, a osvojio je u međuvremenu još niz nagrada na letnjim festivalima u regionu i postao favorit publike. Između ostalog, Teona Strugar Mitevska je za film “Bog postoji: njeno ime je Petrunija” dobila Zlatnu arenu za režiju u kategoriji manjinskih produkcija na 66. Pulskom filmskom festivalu.
Ta moderna makedonska satira, prikazana premijerno u Srbiji na 26. Festivalu evropskog filma Palić, prati borbu 32-godišnje žene sa svakodnevnim nevoljama post-socijalističkog patrijarhalnog društva.
Teona Strugar Mitevska postiže balans između humora i ozbiljne feminističke pozicije koja preispituje tradiciju, patrijarhat i religiju kao najproblematičnije aspekte savremenog makedonskog društva. Nakon bezuspešnih pokušaja da pronađe posao praćenih seksističkim poniženjima, Petrunija se odlučuje za učešće na tradicionalnoj ceremoniji namenjenoj isključivo muškarcima.
Još jedan film koji reprezentuje žensku borbu režirala je hrvatska rediteljka Dana Budisavljević – njen potresan “Dnevnik Diane Budisavljević” predstavlja crno-belu fuziju igranog, dokumentarnog i arhivskog materijala, dramatizacije autentičnih događaja, filmskih natpisa, komponovane eksperimentalne i klasične muzike. Dokumenti i fikcija se prepliću slikajući snažan portret hrabre žene koja odlučuje da je život nevine dece veći od ideja nacionalnosti, političke pripadnosti, pa i od njenog sopstvenog života. Založivši sopstveni život u ime nevinih ljudi, gospođa iz visoke građanske klase odlučuje da spase 10.000 dece iz ustaških logora za vreme Drugog svetskog rata.
Premijerno prikazan na 66. Pulskom filmskom festivalu, na kojem je i trijumfovao, “Dnevnik Diane Budisavljević” pokazuje kako je glavna junakinja, koristeći austrijsko poreklo, pozvala vlast, crkvu i Crveni krst da spasu bar decu iz logora. Budući da niko nije preuzeo odgovornost, odlučila je da iz svog stana organizuje akciju koja je do kraja rata spasila na hiljade dece.
I dokumentarni film srpske autorke Jelene Radenović “Umetnost sećanja” podseća nas na nasleđe prošlosti. To je film o monumentalnim spomenicima podignutim u periodu socijalizma na tlu bivše Jugoslavije.
Osnovna namera filma je da pokaže da će prava umetnost opstati, naći put do publike i preživeti smene ideologija i političkih uređenja. Ovi spomenici su istovremeno simboli stradanja i čovekove borbe za slobodu, za bolju i svetliju budućnost. O tome kako su nastali neki od najvažnijih spomenika i kako je bilo stvarati u tom periodu u filmu svedoči skulptor prof. Miodrag Živković, autor spomenika na Kadinjači, Tjentišu, u Kragujevcu... Oni su apstraktne konstrukcije, lišene ideoloških simbola (srp, čekić) i kulta ličnosti koji je veoma prisutan u spomeničkoj skulpturi drugih socijalističkih zemalja. Njihov oblik i dizajn su moderni, čak i futuristički, vizionarski, dok je njihova tehnička izvedba impresivna. Njihov cilj je bio da postave i estetske i etičke standarde u novorođenom, posleratnom društvu. Inspirativni moto tog vremena ilustruje ovu nameru: mi gradimo spomenike, spomenici grade nas!
U programu Horizonti Balkana je i minimalistički debitantski film “Čudovišta” rumunskog reditelja Mariusa Olteanua koji se okreće unutrašnjoj, ličnoj borbi i preispituje odnos glavnih protagonista kroz njihove susrete sa potpunim strancima. Vešto izgrađena napetost omogućava putovanje kroz usamljenost ljudskog bića u post tranzicionoj državi. Dana i Artur su bračni par u svojim četrdesetim i zajedno su skoro već 10 godina. Kao par, uživaju ljubav i naklonost prijatelja i porodice, a pojedinačno prezir. Njihove lične potrebe, ubeđenja, životna očekivanja ali i unutrašnji demoni nateraće ih da se suoče sa sobom i zapitaju, ali i odluče, da li je rastanak zaista najveći dokaz ljubavi?
U okviru dokumentarnog omnibusa “Palata za narod” bugarskih reditelja Georgija Bogdanova i Borisa Misirkova, glavni protagonisti su građevine u Moskvi, Sofiji, Bukureštu, Berlinu i Beogradu koje predstavljaju remek-dela arhitekture iz perioda socijalizma i svedoče o istorijskim preokretima u Istočnoj Evropi u drugoj polovini 20. veka.
Arhivski materijali, intervjui, savremeni snimci, glasovi naratora i citati grade strukturalno kompleksan omaž ovim izuzetno zančajnim građevinama. One pamte drugačije političke vrednosti i otvaraju pitanja za različite interpretacije u sadašnjosti. Nacionalna palata kulture u Sofiji, Državni univerzitet u Moskvi, Palata parlamenta u Bukureštu, Palata Federacije u Beogradu i Palata republike u Berlinu jedinstvena su arhitektonska dela čija je izgradnja zahtevala mnogo hrabrosti i malo ludila, a zadatak im je bio da podsete narod na vrhovnu vlast i svetlu budućnost. Svaka od njih je po nečemu posebna – najviša, najveća, ima najveći sat na svetu ili najnapredniju tehnologiju svoga vremena. Te građevine su bile najgrandiozniji poduhvati u vreme kada je borba za opšte dobro bila politika centralne vlade. Sada, kada je socijalizam propao, autori se osvrću na njih i otkrivaju njihove tajne.
Jubilarnu Slobodnu zonu, kako je ranije najavljeno, svečano će otvoriti film “Areta Frenklin - Amazing Grace” koji će istovremeno biti prikazan u Kombank dvorani u Beogradu, Kulturnom centru Novog Sada i u niškom Cineplexxu.
Reč je o jedinstvenom filmskom dokumentu o 48 sati snimanja najuspešnijeg gospel albuma u istoriji. Areta Frenklin se 1972, na vrhuncu slave u 29. godini, vratila korenima da bi u Baptističkoj crkvi svog detinjstva pevala neke od najlepših gospel himni svih vremena.
Karte za 15. Slobodnu zonu u prodaji su na blagajnama DKC-a, Doma omladine Beograda, Kombank dvorane, Art bioskopa Kolarac, Kulturnog centra Novog Sada, kao i putem onlajn prodajnog servisa tickets.rs.
Festivalski sajt je , a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)