Predstava “Zoran Đinđić”, autorski projekat Olivera Frljića, premijerno će biti izvedena 18. maja u Atelju 212 u Beogradu, a svojevrsna je opomena društvu koje se nije izborilo sa nasleđem nedavne prošlosti, a ponovo je na izbornoj raskrsnici i odluci kojim će putem dalje.
Autor projekta “Zoran Đinđić”, jedan od najprovokativnijih reditelja u regionu, proslavio se već i u Ateljeu 212 režijom predstave "Otac na službenom putu", a zahvalio je na novom poverenju koje mu je ukazano, posebno zato što je reč o temi koja traži mnogo hrabrosti.
Prema rečima Frljića, o Đinđiću postoje dve paradigme - negatorska i glorifikatorska, a kao neko ko nije bio u Srbiji, te o događajima koji su se desili zna samo posredno, pokušao je da iskoristi tu nepristrasnost i zaobiđe obe paradigme.
Prema rečima upravnika Ateljea 212 Kokana Mladenovića, predstava "Zoran Đinđić" je izraz potrebe da se, nakon građanskih i studentskih protesta 1996/97. godine zbog izborne krađe i nakon petooktobarskih demonstracija kojima je smenjen režim Slobodana Miloševića, iznova uspostavi čin građanske hrabrosti i nezavisnog mišljenja.
Smatrajući da je danas jedino mišljenje ono koje nude političke partije, vođene sopstvenim interesima, Mladenović je istakao da predstava “Zoran Đinđić”, provokativna i hrabra, ponovo uspostavlja to smelo građansko mišljenje.
U predstavi igraju Feđa Stojanović, Branislav Trifunović, Ivan Jevtović, Vladislav Mihailović, Tanja Petrović, Milan Marić, Miloš Timotijević i Tamara Krcunović.
I glumci su na nedavnoj konferenciji za novinare istakli da je bila potrebna hrabrost za učešće u novom Frljićevom komadu, a ujedno su naveli i da jedva čekaju kontakt sa publikom i njenu reakciju.
Frljiću je asistirao u režiji Nikola Ljuca, a dramaturg predstave je Branislava Ilić.
Scenografkinja je Marija Kalabić, kostimografkinja Sandra Dekanić, a muziku je komponovala Irena Popović.
Premijerom predstave “Zoran Đinđić” počinju Mucijevi dani, festival posvećen pozorišnom reditelju i dugogodišnjem upravniku Ateljea 212 Ljubomiru Muciju Draškiću (1937-2004).
(SEEcult.org)