I napadi i podrška zbog Kletve
Nova provokativna predstava hrvatskog reditelja Olivera Frljića “Kletva” u varšavskom Teatru Povšehni izazvala je burne reakcije poljske javnosti, uz proteste ultrakatolitičkih vernika i istragu državnog tužilaštva zbog navodno bogohulnih scena, ali je od premijere prošlog vikenda dobila i ovacije publike i nedvosmislenu podršku matičnog pozorišta, koje je poručilo da je sloboda izražavanja ustavom zagarantovana i da je reč isključivo o umetničkom delu koje treba posmatrati u celini, a ne izdvajati pojedine scene van konteksta.
Državno tužilaštvo saopštilo je, prema navodima koje su preneli i neki od najvećih svetskih medija, da je započeta istraga na osnovu prijava da predstava “Kletva” vređa verska osećanja i nacionalno dostojanstvo Poljaka, te da podstiče na zločin protiv predsednika vladajuće stranke Pravo i pravda Jaroslava Kačinjskog.
Gnev konzervativaca izazvala je posebno scena u kojoj jedna glumica simulira oralni seks sa statuom u prirodnoj veličini u liku pokojnog pape Jovana Pavla II na koju se potom stavlja natpis “Zaštitnik pedofila”. Takođe, pominje se mogućnost prikupljanja novca od publike radi ubistva lidera stranke Pravo i pravda.
Frljić je zasnovao predstavu “Kletva” na tekstu polјskog autora Stanislava Vispianjskog iz 19. veka o složenim odnosima Polјaka sa moćnom Katoličkom crkvom.
Teatar Povšehni je saopštio da predstavu treba gledati kao integralnu celinu i da su sve scene u njoj isključivo umetnički izraz, koje zajedno pokazuju različite ideološke stavove u društvu. Zato ih ne treba posmatrati odvojeno i van konteksta.
Pozorište je moralo da podseti javnost i da je reč o pozorišnoj predstavi, a ne o događajima koji se stvarno dešavaju.
“Podsećamo da je sloboda izražavanja garantovana Ustavom Republike Poljske. Istovremeno, molimo vas da ne manipulišete sadržajem predstave”, naveo je Teatar Povšehni u saopštenju povodom burnih reakcija na predstavu koju su, inače, poljski mediji ocenili kao izvanrednu, brilijantnu i revolucionarnu (Wiborcza) i kao “granatu bačenu u poljsko društvo” (Krytyka polityczna).
Teatar Povšehni je naglasio i da nije istina da se predstava izvodi da bi se prikupio novac za ubistvo Kačinskog, dodajući da je to neistinit prikaz tog komada koji može negatiovno da utiče posebno na one koji “Kletvu” nisu videli.
Pozorište je napomenulo i da je u najavi predstave, kao i na svom sajtu, u repertoarskoj knjižici i na samim kartama, naglasilo da je predstava namenjena odrasloj publici, da sadrži scene seksualne prirode i one koje se tiču nasilja, kao i da se verske teme, bez obzira na njihov satiričan karakter, mogu tretirati kontroverznim.
“Svaka scena u predstavi je isključio odražava umetničku viziju”, naglasio je Teatar Povšehni, koji je skrenuo pažnju publici i da se u predstavi koriste glasna muzika i strob efekti.
Teatar Povšehni je naglasio i da jedini poseduje autorska prava nad predstavom “Kletva” i da je distribucija video snimaka bilo kog njenog dela ilegalna, te da će u slučaju takvih radnji primeniti pravna sredstva za zaštitu svog vlasništva.
Teatar Povšehni je najavio predstavu “Kletva” kao pokušaj da proveri koliko je u savremenoj Poljskoj, više od deset godina nakon dolaska konzervativne stranke Pravo i pravda na vlast, moguće osporiti neraskidivo jedinstvo crkve i države, te pružiti otpor tome da odluke klera i Katoličke crkve u Poljskoj budu presudne za odluke svetovne vlasti i utiču na živote građana.
Dosadašnja izvođenja predstave praćena su protestima stotinak aktivista Svepoljske mladeži i drugih konzervativnih grupa, koji su zatražili njenu zabranu, proterivanje Frljića iz Poljske i zabranu ulaska, optužujući ga za bogohuljenje i ruganje verskim i nacionalnim simbolima.
Portparolka vladajuće stranke Pravo i pravda Beata Mazurek ocenila je da Frljićeva “Kletva” predstavlja “silovanje kulture” i da ne bi smela biti finansirana javnim novcem.
Katolički Institut Ordo iuris prijavio je predstavu Savetu Evrope, a građane je pozvao da masovno podnose krivične prijave i tuže i Teatar Povšehni, i Frljića, i ceo ansambl za vređanje verskih osećanja. Obećao im je zauzvrat besplatno advokate i plaćanje sudskih troškova.
Katolička crkva protestovala je pre svega zbog navodnog skrnavljenja krsta i raspeća kao glavnih hrišćanskih simbola, a vernike je pozvala na molitvu za spas duše reditelja i glumaca.
Povodom burnih reakcija, Teatar Povšehni je organizovao 22. februara javnu debatu o autoritetu Crkve, načinu na koji se društvo odnosi prema temama kao što su pedofilija i ksenofobija, kao i o reakcijama kritičke umetnosti na te fenomene.
Povšehni je, inače, organizovao i akciju prikupljanja sredstava za fondaciju koja će pružati pomoć žrtvama sveštenika koji su pedofili.
(SEEcult.org)