Nezavisna kulturna scena Srbije, koja okuplja oko 80 organizacija i inicijativa iz cele zemlje, održaće 15. i 16. januara u Zrenjaninu drugu nacionalnu konferenciju, posvećenu izradi strategije razvoja celokupnog nezavisnog sektora u kulturi, a u okviru tog skupa, biće potpisan i Protokol o saradnji sa Ministarstvom kulture Srbije.
Zrenjaninska konferencija Nezavisne kulturne scene Srbije, koja će biti održana u Domu učenika srednjih škola “Angelina Kojić-Gina”, okupiće predstavnike 46 organizacija iz cele zemlje, a biće završena potpisivanjem Protokola o saradnji s Ministarstvom kulture.
Protokol će potpisati 16. januara u svečanoj sali Skupštine opštine Zrenjanin predstavnici Nezavisne kulturne scene i ministar kulture Nebojša Bradić.
Prva nacionalna konferencija nezavisne kulture održana je u junu 2010. godine u Beogradu, a 5. novembra objavljena je Deklaracija predstavnika nezavisne kulturne scene Srbije, koju je do sada potpisalo 80 organizacija iz cele zemlje.
Deklaracija nezavisnih kulturnih asocijacija, nevladinih organizacija koje se bave kulturom, nezavisnih kulturnih fondacija, neprofitnih kulturnih klubova i nezavisnih kulturnih inicijativa iz svih delova Srbije, objavljena je istovremeno na konferencijama za novinare u Beogradu, Kragujevcu, Zrenjaninu, Novom Sadu i Nišu, čime je simbolično demonstrirano jedinstvo nezavisne kulturne scene, koja obezbeđuje ogroman deo produkcije u kulturi i umetnosti u Srbiji, ali je do sada strukturalno neprepoznata i njen značaj marginalizovan.
Nadležne vlasti pozvane su tim dokumentom na dijalog o mnogobrojnim problemima sa kojima se suočavaju akteri nezavisne kulturne scene u Srbiji, koji su se prvi put objedinili na nacionalnom nivou i postigli konsenzus o glavnim zajedničkim problemima i otvorenim pitanjima.
Deklaracija je prosleđena Ministarstvu kulture i nadležnim lokalnim vlastima - kao poziv na dijalog koji bi trebalo da promeni sadašnje stanje nezavisne kulturne scene koja je izopštena i iz sistema kulturne politike i iz medija.
Prilikom objavljivanja Deklaracije, predstavljen je i i deo rezultata istraživanja “Vaninstitucionalni akteri kulturne politike u Srbiji, Crnoj Gori i Makedoniji” koje je finansirala Evropska kulturna fondacija, u okviru istoimenog projekta koji realizuju Odbor za građansku inicijativu (OGI) iz Niša, nezavisna umetnička asocijacija “Remont” iz Beograda, Centar za savremenu umetnost iz Skoplja i Centar za održivi prostorni razvoj “Expeditio” iz Kotora (rezime u prilogu ovog teksta).
Rezultati tog istraživanja predstavljeni su i na prvoj Nacionalnoj konferenciji nezavisnih organizacija i inicijativa u Srbiji, održanoj 26. juna u Kulturnom centru Grad u Beogradu, na kojoj je, posle celodnevne diskusije, usvojen nacrt deklaracije o razvoju nezavisnog sektora u kulturi.
Konferencija je okupila pedesetak predstavnika organizacija i inicijativa, od kojih su posebno brojni bili akteri iz unutrašnjosti, a predstavljala je početni korak ka sagledavanju zajedničkih interesa i problema radi iznalaženja mogućih rešenja za budući razvoj nevladinog sektora u kulturi i njegovo regionalno i međunarodno povezivanje.
Konferenciju su otvorili ministar kulture Nebojša Bradić i direktor Agencije za saradnju sa NVO i evropsku harmonizaciju Beograda Danko Runić, najavivši određene mere za poboljšanje nezavidnog položaja nevladinog sektora u kulturi.
Deklaracija Nezavisne kulturne scene Srbije nalazi se OVDE
(SEEcult.org)