Jednovečernjom mini-retrospektivom, umetnik Dragan Ilić okončao je 28. oktobra ovogodišnju sezonu u svom izlagačko-eksperimentalnom prostoru ITS-Z1 u Ritopeku, okupivši brojnu publiku i kolege, uprkos hladnom vremenu i udaljenosti od centra Beograda. Prvom samostalnom predstavljanju Ilića u prostoru ITS-Z1 prisustvovao je, između ostalih, i legendarni filmski reditelj Dušan Makavejev.
Prisutni su imali priliku da učestvuju u interaktivnim performansima i instalacijama Ilića, koji je priredio i slajd projekcije ranijih radova i izložbi u ITS-Z1 na ogromnim balonima u galerijskom prostoru.
I sama Ilićeva kuća postala je arhitektonska instalacija - rasporedom dugačkih greda po fasadi i okolnom ambijentu.
U galerijskom prostoru Ilić je priredio performanse sa zašiljenim drvenim olovkama, koje su njegov zaštitni znak već decenijama, kao i sa robotom koji crta na daljinsko upravljanje, što je takođe jedan od serije njegovih eksperimentalnih radova u oblasti robotike i multinfunkcionalnog umetničkog delovanja. Iznenađenje ovoga puta bile su bušilice koje su bile raspoređene po galerijskom podu, a takođe su dobile ulogu pomoćnog crtača.
Posebno interesovanje izazvale su instalacije-objekti sa olovkama poređanim u visoke forme, koje su posetioci mogli da pomeraju, a samim tim i ruše. Kao podloga su iskorišćeni plakati sa fotografijama omraženih političara, tajkuna i medijskih mogula iz celog sveta, deo Ilićevog rada “Odmazda” koji je izvodio proteklih godinu dana u više evropskih gradova, ukazujući na glavne krivce današnjeg stanja u svetu.
Mnogi okupljeni pridružili su se Iliću i u crtanju po velikom belom papiru na zidu bacanjem zašiljenih olovaka.
Ilić je zagrejao okupljene i velikom logorskom vatrom u dvorištu ITS-a, a garave trupce drveta iskoristio je i za crtanje po galerijskim zidovima.
Jednovečernja prezentacija Ilića obuhvatala je i izložbu fotografija njegovih ranijih radova, kao i gostovanja drugih umetnika u prostoru ITS-Z1, među kojima je i njegov dugogodišnji prijatelj, čuveni australijski umetnik Stelark.
Uoči odlaska u Njujork, gde živi tokom dela godine, Ilić je jednovečernju izložbu u završnici sezone u ITS-u nazvao “Plus 20”, kao simboličan početak nove životne faze posle nedavnog uspešnog oporavka od srčanih zdravstvenih problema.
Ilić trenutno učeštvuje i na grupnoj izložbi “Grafit” (Graphite) u GV Art galeriji u Londonu, na kojoj je predstavio interaktivnu skulpturu od transparentnog najlona, probijenog sa oko 3.000 grafitnih olovaka koje često koristi u svojim radovima, uključujući performanse i instalacije.
Ilić je gostovao u Londonu i krajem februara ove godine, kada je predstavio angažovani umetnički projekat “Odmazda” (Retribution), nakon prezentacije celokupnog opusa na Univerzitetu Vestminster. Ilićeva prezentacija na Odseku za arhitekturu Univerziteta Vestminster odnosila se na radove od 1974. godine do danas, uz fokus na aspekt transdisciplinarnosti njegove umetničke prakse, odnosno na intersekciju umetnosti i nauke, istraživanja u sferi robotike i kombinovanja kompjuterske tehnologije s performativnim mogućnostima robotizovanih mašina koje koristi za izvođenje crteža velikih dimenzija. Takođe, Ilić je predstavio u Londonu i serijal performansa kojima se bavi već nekoliko decenija, uključujući ciklus “Ljudi koje ne volim” (People I Don’t Like).
Ilićevi sajtovi su www.draganilic.org i http://its-z1.org, a njegovi radovi predstavljeni su i Galeriji umetnika portala SEEcult.org
Foto: Božidar Đokić, Matija Nikolić
*hvala Kia Kiai
(SEEcult.org)