• Search form

23.06.2014 | 12:34

Informaciono društvo i mediji na putu ka EU

Informaciono društvo i mediji na putu ka EU

Serija razgovora o pravnom i zakonodavnom okviru razvoja informacionog društva u Srbiji biće nastavljena 24. juna na talasima Radio Beograda 2 temom o Poglavlju 10 u pregovorima u procesu evropskih integracija Srbije, koje obuhvata informaciono društvo i medije.

Šta čini pravni i zakonodavni okvir pregovora o Poglavlju 10? Koji zakoni i strategije su doneti u oblastima obuhvaćenim pregovorima i kako napreduje njihova implementacija? Koji su ključni problemi i koji zakoni nedostaju? Šta nas očekuje u narednom periodu? To su neka od pitanja o kojima će biti reč u panel diskusiji u emisiji “Digitalne ikone” autorke Tamare Vučenović, koja se realizuje u saradnji sa portalom SEEcult.org.

U panel diskusiji će učestvovati posebna savetnica ministra trgovine, turizma i telekomunikacija i profesorka na Elekrotehničkom fakultetu u Beogradu dr Irini Reljin, direktor Regulatorne agencije za elektronske komunikacije i poštanske usluge (RATEL) dr Milan Janković, koordinatorka Centra za proučavanje informacionih tehnologija Beogradske otvorene škole (BOŠ) Tanja Milovanović i stručnak za medijsko pravo i telekomunikacije Miloš Stojković.

Serijal posvećen informacionom društvu u Srbiji započet je u maju razgovorom o osnovnim strateškim dokumentima i zakonima u toj oblasti, koji je pokazao da je razvoj informacionog društva, koji je neophodan i neodvojiv deo ukupnog društvenog razvoja, suočen sa nizom problema, uključujući nezaokružen pravni okvir i usporenu primenu donetih strategija i zakona. Neki od ključnih problema na putu ka punom razvoju informacionog društva su i razuđeni nivoi nadležnosti, zbog čega nema adrese za odgovornost za postojeće stanje, kao i nedovoljna svest o koristi od upotrebe informacionih i komunikacionih tehnologija (IKT) - kako za građane, tako i za privredu, i državu.

Uprkos nekim bitnim pomacima koji su učinjeni poslednjih godina, pre svega u pogledu stvaranja pravnog i zakonodavnog okvira, stručnjaci upozoravaju da je ostalo još mnogo posla koji je potrebno uraditi kako bi profunkcionisali svi segmenti informacionog društva, jer bez celine – ono zapravo i ne postoji.

U prvom panelu učestvovali su predsednik Društva za informatiku Srbije Nikola Marković, savetnik za IKT politike i odnose sa internet zajednicom RNIDS-a Slobodan Marković, sekretar Udruženja informatičke delatnosti Privredne komore Beograda Dušan Rakić i Damir Baralić iz internacionalne IT kompanije ATOS, zadužen za projekte u javnoj upravi.

Temat o pravnom i zakonodavnom okviru za razvoj informacionog društva biće nastavljen do kraja 2014. godine i razgovorima o e-upravi, e-komunikacijama i telekomunikacijama, sajber pravu, kulturi, autorskom pravu i digitalizaciji, e-poslovanju i e-bezbednosti i privatnosti, sa posebnim fokusom na decu.

Prvu emisiju serijala o informacionom društvu moguće je preuzeti OVDE (mp3).

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r