Inicijativa vizuelnih umetnika, neformalna grupa aktivna u praćenju kulturne politike u Srbiji i posebno dešavanja u vezi sa položajem samostalnih umetnika, zatražila je razrešenje članova svih organa i tela Udruženja likovnih umetnika Srbije (ULUS), smatrajući da su odgovorni za aktuelnu, poražavajuću situaciju u tom udruženju.
Inicijativa je ujedno pozvala članstvo ULUS-a da osudi “neodgovorno ponašanje uprave i spreči dalje urušavanje” tog udruženja, koje se našlo ovih dana u žiži javnosti nakon predloga da supruga bivšeg predsednika Srbije Tomislava Nikolića, Dragica Nikolić, dobije status počasnog člana ULUS-a.
Kao reprezentativno udruženje, koje bi 2019. trebalo da napuni sto godina postojanja, ULUS se, prema navodima Inicijative, nalazi “u krajnje kritičnoj situaciji, izazvanoj neodgovornošću i neprofesionalnošću organa upravljanja”.
Navodeći da je dodela počasnog članstva Dragici Nikolić u suprotnosti sa aktuelnim Statutom ULUS-a, te da se na najavljenoj Skupštini tog udruženja “evidentno planira manipulacija članstvom, u cilju promene Statuta", Inicijativa je ukazala u saopštenju da aktuelna uprava ULUS-a “nema legitimitet, kao ni prethodna, koja je izabrana na nelegalnoj Skupštini decembra 2013. godine i čiji je izbor osporen prvostepenim sudskim rešenjem”.
“Za najavljenu Skupštinu se predviđa promena Statuta kojom bi se Upravnom odboru dodelile ingerencije Skupštine. Ovo je pokušaj puča kojim se uzurpiraju ovlašćenja Skupštine i prenose na Upravni odbor”, ocenila je Inicijativa, navodeći da odsustvo unapred javno dostupnog spiska “aktivnih” članova predstavlja “osnov za manipulacije i zloupotrebe vezane za organizaciju i održavanje Skupštine”.
Inicijativa smatra i da se u ULUS-u nastavlja praksa kršenja Statuta i Zakona o udruženjima, jer se već godinama unazad skupštine ne održavaju u predviđenom roku.
“Skupština, koja bi po zakonu morala da se održi najmanje jednom godišnje, nije održana između 2013. i 2016. godine, kao ni čitave 2017. godine. Ostala je nepoznanica kako su završni računi usvajani, budući da Zakon o udruženjima predviđa da ih Skupština usvaja svake godine. Postavljamo pitanje: Da li je Uprava falsifikovala finansijske izveštaje, objavljene na sajtu APR-a?”, navela je Inicijativa.
Urušavanje ugleda ULUS-a se, prema Inicijativi, ogleda kroz: sporan kvalitet programa, dodeljivanje počasnog članstva suprotno Statutu, problematične kriterijume za izbor članova organa i tela ULUS-a, potpunu netransparentnost na svim nivoima, što podrazumeva i odsustvo javnosti rada svih organa i tela, lošu komunikaciju sa članstvom, neodgovornost u obavljanju poverenih poslova vezanih za utvrđivanje statusa samostalnih umetnika i plaćanje doprinosa samostalnim umetnicima, nebrigu o ateljejskom fondu i evidentne zloupotrebe istog, nenamensko trošenje novca i neodgovoran odnos prema dodeljenim sredstvima, nezakonito iznajmljivanje prostora, što dovodi Udruženje u opasnost od otuđenja sedišta ULUS-a, dok se istovremeno članovima naplaćuju izlagački termini, manipulaciju kriterijumima u vezi sa prijemom u članstvo i utvrđivanjem statusa samostalnog umetnika.
“Celokupno stanje ukazuje na nameru potpunog urušavanja i gašenja jedinog strukovnog udruženja za likovne umetnike”, ocenila je Inicijativa, koju čine Anica Vučetić, Nina Todorović, Mirjana Denkov i Dragoslav Krnajski.
UO ULUS-a saopštio je, povodom burnih reakcija na predlog da Dragica Nikolić dobije status počasnog člana, da ta “titula” ne nosi nikakve posebne privilegije, niti podrazumeva redovno članstvo u ULUS-u, te da je procedura dodeljivanja počasnog članstva određena članom 12. važećeg Statuta”.
Prema članu 12, počasni član ULUS-a može postati “svaki građanin Srbije i strani državljnin, koji svojim angažovanjem značajno doprinosi ugledu i funkcionisanju ULUS-a. Odluku o prijemu počasnih članova ULUS-a donosi Skupština ULUS-a, a na predlog UO ULUS-a”.
(SEEcult.org)