Inkluzija i savremeni muzej
Socijalna inkluzija i savremeni muzej tema je šestih Regionalnih muzejskih susreta koji se održavaju u Muzeju savremene umetnosti Republike Srpske (MSURS) u Banjaluci od 5. do 8. novembra, a otvoreni su izložbom “Prostor, oblik, dodir” koja je prilagođena za slepe i slabovide osobe - apstraktna dela iz fundusa MSURS-a (slike, skulpture i grafike) prilagođena su im putem taktilnih reprodukcija, zvuka, mirisa i audio materijala.
Regionalni muzejski susreti obuhvataju 6. novembra konferenciju stručnjaka iz regiona koji će ukazati na potrebu unapređenja socijalne inkluzije i društvene odgovornosti muzeja u tom kontekstu.
Specijalni gosti konferencije među više od 30 muzejskih profesionalaca iz zemalja Jugoistočne Evrope su profesori iz Italije dr Roberto Zankan (Zancan) iz Uneska Venecija i dr Gvido Inćerti (Guido Incerti) sa Univeziteta u Ferari.
Program Susreta, koje MSURS organizuje u saradnji sa Regionalnom alijansom ICOM SEE i Nacionalnim komitetom ICOM BiH, obuhvata izlaganja muzejskih profesionalaca iz Italije, Slovenije, Srbije, Hrvatske, Crne Gore, Makedonije, Albanije, Rumunije, Moldavije i BiH.
Izložba “Prostor, oblik, dodir” u MSURS
Među institucijama koje učestvuju su: Tiflološki muzej iz Zagreba, Etnografski muzej iz Ljublјane, Muzej Makedonije iz Skoplјa, Narodni muzej iz Kikinde, Fondacija CHWB, Tehnički muzej iz Zagreba, Pedagoški muzej iz Beograda, Etnografski muzej iz Zagreba, Muzej afričke umetnosti iz Beograda, Open-Air muzej Lastovo, Gradski muzej Krive Palanke, Spomen zbirka Pavle Belјanski iz Novog Sada, Arheološki muzej iz Zagreba, Gradski muzej Karlovca, Prirodnjački muzej iz Beograda, Zemalјski muzej iz Sarajeva.
Biće reči o socijalnoj inkluziji i muzejima na Balkanu, pristupu grupa sa posebnim potrebama kulturnoj baštini, globalnoj edukaciji kao mogućnosti ostvarenja inkluzije, novim mogućnostima doživljaja savremene umetnosti, ulozi muzeja u uspostavljanju jednakih mogućnosti u komunikaciji sa posetiocima, Muzejskom inkluzivnom festivalu u Kikindi, inkluzivnim programima Tiflološkog muzeja u Zagrebu, Prirodnjačkog muzeja u Beogradu, Muzeja makedonske borbe u Skoplju, projektima Fondacije CHwB i Balkanske mreže muzeja, umetničkim i socijalnim programima Tehničkog muzeja “Nikola Tesla” u Zagrebu, primerima edukativnog delovanja Zemaljskog muzeja BiH sa osobama sa invaliditetom, iskustvima Spomen-zbirke Pavla Beljanskog u Novom Sadu, Arheološkog muzeja u Zagrebu, Gradskog muzeja u Karlovcu, inkluziji gluvih i nagluvih osoba u društvenu zajednicu putem dostupnih muzejskih sadržaja na primeru Muzeja istorije Jugoslavije u Beogradu…
Izlaganja učesnika imaju za cilj da prošire i razmene iskustva regionalnih muzejskih institucija, kao i da naprave novu strategiju u okviru socijalne inkluzije.
Učesnici Regionalnih susreta posetiće 7. novembra Nacionalni park Kozara i Memorijalni kompleks u okviru kojeg se nalazi monumentalni spomenik Dušana Džamonje. U okviru te posete, planirana su izlaganja kustosa i umetnika iz umetničke grupe Tač.ka o njihovim višegodišnjem projektu laboratorije umetnosti u prirodi Ars Kozara, koja se održava na lokalitetima Nacionalnog parka.
Predstavljanje programa VI Regionalnih muzejskih susreta
Prema rečima direktorke MSURS Sarite Vujković, koja je i predsednica Nacionalnog komiteta ICOM BiH, želja organizatora VI Regionalnih muzejskih susreta i posete Nacionalnom parku i Memorijalnom kompleksu Kozara jeste povezivanje sa Međunarodnim danom muzeja i Generalnom konferencijom ICOM-a u Milanu 2016. godine, čija je tema “Muzeji i kulturni pejzaži”. U tom smislu će biti razmotrene teme koje će biti aktuelne na budućoj konferenciji 2016.
Program VI Regionalnih muzejskih susreta nalazi se u Kalendaru portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)