• Search form

24.10.2010 | 12:04

Interkritika

Festival Borštnikovi susreti (Borštnikovo srečanje) u Mariboru organizovao je dvodnevnu međunarodnu konferenciju o problematici kritičkog pisanja u oblasti pozorišne i scenske umetnosti, koja je ponudila pojam “interkritike”.

Konferencija je organizovana 20. i 21. oktobra u okviru 45. Borštnikovih susreta, u saradnji s Društvom pozorišnih kritičara i teatrologa Slovenije, a okupila je učesnike iz Grčke, Finske, Francuske, Kanade, Koreje, Litvanije, Slovačke, Slovenije i Srbije.

Interkritika

Festival Borštnikovi susreti (Borštnikovo srečanje) u Mariboru organizovao je dvodnevnu međunarodnu konferenciju o problematici kritičkog pisanja u oblasti pozorišne i scenske umetnosti, koja je ponudila pojam “interkritike”.

Konferencija je organizovana 20. i 21. oktobra u okviru 45. Borštnikovih susreta, u saradnji s Društvom pozorišnih kritičara i teatrologa Slovenije, a okupila je učesnike iz Grčke, Finske, Francuske, Kanade, Koreje, Litvanije, Slovačke, Slovenije i Srbije.

Kao što je i sugerisano u pozivu organizatora, današnji pozorišni kritičar postavljen je u situaciju interkritičara koji svoje primarno delovanje nadopunjuje različitim paralelnim poljima rada, koja su često samo u indirektnoj vezi. Tako je kritičar “slobodnjak” obično i član različitih žirija i komisija, često dramaturg, producent, univerzitetski predavač, savetnik pri koncipiranju umetničkih programa, selektor ili (su)osnivač festivalskih programa, moderator okruglih stolova i diskusija, urednik periodičnih i drugih publikacija, lektor...

Kritičko pisanje je stoga samo jedna od uloga koju u pozorištu i izvođačkim umetnostima ima kritičar.

Stoga se postavlja pitanje koliko je prostora uopšte ostalo za osnovni kritičarski poziv - u čitavoj mreži interesa, te koliko je to privilegovana pozicija danas? Jedno od ključnih pitanja u tom pogledu je i šta se dešava kada kritičar više ne posmatra određenu predstavu sa privilegovane, nezavisne pozicije, već postaje deo predstave kao rezultat specifičnih okolnosti.

Tvorac pojma “interkritika” Rok Vevar napomenuo je u uvodnom izlaganju da ta reč nema konačnu definiciju i da je otvorena za promene, a u diskusiji su potom učestvovali Zuzana Ulicianska iz Slovačke, Jean-Pierre Han iz Francuske, Michel Vaïs iz Kanade, Blaž Lukan i Tomaž Toporišič iz Slovenije, Matti Linnavuori iz Finske, Savas Patsalidis iz Grčke, Ivan Medenica iz Srbije, Yun-Cheol Kim iz Koreje, Ramune Baleviciute iz Litvanije, Don Rubin iz Kanade i Tomasz Miłkowski iz Poljske.

Izrazito živa rasprava, prema navodima organizatora, prevazišla je prvobitnu nameru prezentovanja situacije, pokazujući heterogena mišljenja o kritici u državama iz kojih su učesnici.

Između ostalog, bilo je reči i o ulozi kritike u savremenom društvu uopšte, a sam pojam “interkritike” dobio je dodatne dimenzije.

Rasprava se dotakla i pitanja konflikta interesa, kao i mogućnosti kritičke distance i objektivnosti, a bilo je reči i o etičkom kodeksu Međunarodnog društva pozorišnih kritičara, koji je usvojen u junu ove godine u Jerevanu.

Festival Borštnikovo srečanje, jedan od najznačajnijih u Sloveniji, predstavio je u takmičarskom programu ove godine 12 predstava, uz bogat prateći program u više celina, a počeo je 15. oktobra u SNG Maribor ljubljanskom predstavom “Platonov” Antona Pavloviča Čehova, u režiji Vita Taufera.

Osim pregleda slovenačke pozorišne produkcije, odnosno najboljih predstava iz protekle sezone, FBS do 24. oktobra predstavlja i program “Showcase” sa predstavama namenjenim promociji u inostranstvu, zatims ekciju “Generacije”, koja obuhvata dela za decu i mlade, kao i program “Mostovi”, koji je začetak međunarodnog programskog dela.

Međunarodni program 45. FBS-a obuhvata predstave “Leonce i Lena” mađarskog teatra Maladype, u režiji Zoltana Balazsa, “Menažerija” riječkog HKD-a, u režiji Anice Tomić, inspirisana poslednjim prizorima drame Tenesija Vilijamsa “Staklena menažerija”, kao i komad “Metamorfoze” po Ovidiju Jugoslovenskog dramskog pozorišta iz Beograda, čiji je reditelj Aleksandar Popovski, dramaturškinja Jelena Mujović, a koreografkinja Dalija Aćin.

Program “Mostovi” obuhvata i poljski projekat “Sto” teatra Karbido, izveden i na Edinburškom festivalu, te “Početak istorije” Bacača sjenki iz Zagreba, odnosno Borisa Bakala i Katarine Pejović, koja je i članica stručnog žirija 45. FBS-a, pored Melite Forstnerič Hajnšek, Thomasa Irmera, Amelie Kraigher i Marka Peljhana.

Žiri za dodelu Borštnikovog prstena čine pozorišni i radijski reditelj Aleš Jan, režiserka Mateja Koležnik, pisac i dramaturg Tone Partljič, dramaturškinja, prevodilac, urednica i teatrolog Alja Predan, koja je i umetnička direktorka Borštnikovih susreta, te pozorišna i filmska rediteljka Milena Zupančič.

Sajt festivala je www.borstnikovo.si, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav