Vesti

Isidora Fićović na Paralaksu

23. januar 2012.
SEEcult.org
Isidora Fićović na Paralaksu
Isidora Fićović na Paralaksu

Umetnički sajam Paralaks (Parallax AF - P(AF)), specifičan po tome što omogućava kupovinu radova direktno od umetnika, biće održan od 15. do 18. februara u Londonu, a u izboru istoričara umetnosti Krisa Barloua (Chris Barlow), okupiće autore iz celog sveta, među kojima je i umetnica Isidora Fićović iz Srbije.

Na trećem izdanju P(AF)-a učestvovaće i umetnici iz SAD, Velike Britanije, Ukrajine, Poljske, Turske, Rusije, Čilea, Gruzije, Australije, Ugande, Vijetnama, Japana, Rumunije, Jermenije, Venecuele, UAE, Singapura, Novog Zelanda, Moldavije i Kanade. Među umetnicima je i Bogdan Mogilevskiy, koji je poreklom iz Ukrajine, a od 2001. godine živi u Zadru u Hrvatskoj.

Isidora Fićović će predstaviti nekoliko radova, među kojima je i rad s natpisom "Dear Mr. President I Need a Yacht, Please Help Me", koji je ironičan pogled na ekonomsko, političko i socijalno okruženja koje se nudi kao opcija savremenog trenutka. Učestvuje i radom “Summertime” (Everybody Needs a Summer Relaxation), na kojem su predstavljeni američki predsednik Barak Obama, princ Čarls i bivši guverner Kalifornije Arnold Švarceneger sa sladoledom u ruci, kao i devojka u prolazu. To je odmak od slike o njima na koje smo navikli iz dnevno-političkih vesti.

Takođe, Isidora Fićović učestvuje i radom “Woman” (We Can Understand Everything and Nothing at the Same Time) - portertom žene rađenim kao kolaž sa licem foto modela, kojim se postavlja i pitanje muškog pogleda. Rad “Denmark Liquid Mac Eye Triptih Photo Digital” triptih je koji predstavlja jedan od njenih prvih susreta sa kompjuterom Mac 2004. godine na putu u Dansku, Kopenhagen i Arhus... Predstavljen je imaginarni svet koji ekran otkriva.

P(AF) je specifičan po tome što klijenti kupuju direktno od umetnika, a cene radova kreću se od 50 do 2.000 funti i sav prihod odlazi samim umetnicima.

Takođe, specifičan je i po tome što integriše nove teorije istorije umetnosti i kolekcionarstva, zbog čega privlači i akademsku javnost.

Prema navodima kustosa P(AF)-a, Krisa Barloua, Paralaks je poetska metafora, a ne samo događaj, a razlikuje se od drugih sajmova i po tome što identifikuje određene probleme i poziva na javnu raspravu o njima. Poenta je, prema njegovim rečima, u naglašavanju potrebe za daljom demokratizacijom savremene umetnosti kako bi što više ljudi bilo spremno da prikuplja i komentariše vizuelnu umetnost.

“Jedna je stvar kada veliki kolekcionar, kao što je Čarls Sači (Charles Saatchi) identifikuje probleme na površini industrije, kao što je uradio nedavno, ali mi moramo istražiti mnogo dublje i dotaći se suštine problema ako želimo da transformišemo industriju i njene pedagoške segmente - iznutra prema spolja. Ovo je možda jedan od načina za unapređenje demokratije i različitosti sektora kulture”, naveo je Barlou.

Među atrakcijama ovogodišnjeg P(AF)-a je rad “Wizard of Ozama”, čiji je autor Skope, jedan od najznačajnijih singapurskih umetnika, koji prvi put izlaže u Velikoj Britaniji. Novim radovima povezuje politiku Bliskog Istoka i američkog predsednika Obame.

Radovi još nekoliko umetnika odnose se na revolucionarni talas na Bliskom Istoku, takozvano Arapsko proleće.

Sajam umetosti Paralaks biće otvoren 15. februara u Čelzi Taun Holu u Londonu - inauguracijom za stručnu javnost, kojoj će prisustvovati međunarodni dileri, kolekcionari, kustosi, aukcijske kuće, klubovi art direktora, izdavači, naučnici, kustosi, umetnički konsultanti…

Za najširu javnost Paralaks će biti otvoren od 16. februara do 18. februara.

Više o P(AF)-u moguće je naći na http://barlowfinedrawings.com/parallaxaf.html

(SEEcult.org)

Tagovi