• Search form

18.10.2018 | 22:36

Istorija srpske umetnosti XVIII-XXI vek

Istorija srpske umetnosti XVIII-XXI vek

Knjiga “Istorija srpske umetnosti od XVIII do XXI vekaSlobodana Maldinija, objavljena u dva toma na srpskom i engleskom jeziku, sadrži na gotovo 850 strana velikog formata 270 tematskih poglavlja u kojima su predstavljene istorijska i kulturna zaostavština više od 2.000 likovnih stvaralaca - slikara, vajara, arhitekata, grafičara i ostalih likovnih umetnika.

Knjige “Istorija srpske umetnosti XVIII-XXI vek” i “History of Serbian Art XVIII-XXI Century” objavila je kuća “Knjiga komerc” iz Beograda, u saradnji autora sa Sofiom Lancoš Maldini, likovnom urednicom i dizajnerkom oba izdanja.

Među oblastima nacionalne kulturne istorije koje obuhvata to delo centralno mesto zauzimaju graditeljsko-arhitektonsko nasleđe i likovno umetničko stvaralaštvo - razvijani od perioda Velike seobe Srba 1690. godine, pa sve do kraja prve decenije XXI veka. Opisano je bogatstvo likovnih umetnosti i arhitekture Srbije - njena duga kulturna tradicija, vredna umetnička zaostavština i izuzetni stvaraoci na svim poljima likovne kulture. Sa naročitom pažnjom opisana je istorija srpske umetnosti: slikarstvo, vajarstvo, arhitektura, grafika, uključujući i savremene umetničke discipline i primenjene umetnosti. Analitički su predstavljene nove tendencije, stilovi, pokreti i umetničke prakse, razvijeni počev od godina završetka Drugog svetskog rata do danas. U knjizi su opisana najznačajnija umetnička dela, građevine, biografije i vredna dostignuća istaknutih graditelja i likovnih stvaralaca koja krase gradove u Srbiji ili se čuvaju u muzejima, galerijama i privatnim umetničkim zbirkama.

Posebna pažnja posvećena je umetnicima aktivnim na prostorima Crne Gore i Republike Srpske.

Knjiga je ilustrovana sa oko 3.000 fotografija i crteža u boji, istorijski najvrednijim primerima likovne kulture i umetnosti u Srbiji. Unutar svakog poglavlja nalazi se galerija fotografija, dokumenata i opisa istaknutih dela srpske likovne umetnosti i arhitekture.

Tematske galerije sadrže: arhitektonske spomenike, istorijska zdanja naših gradova, slike poznatih majstora slikarstva, skulpture, grafike, crteže, arhitektonske projekte, savremena umetnička dela konceptualne umetnosti i performansa, fotodokumentacioni materijal koji ilustruje pojave u posleratnoj likovnoj umetnosti, dokumente koji prezentuju umetničke pokrete iz razdoblja 70-ih, 80-ih, 90-ih godina i drugu istorijski vrednu građu. Posebna pažnja posvećena je savremenim umetničkim izrazima i avangardnim stvaraocima koji upotrebljavaju nove medije za umetnički rad.

U knjizi su predstavljene jezgrovito sročene biografije i opisi dela više stotina najpoznatijih srpskih likovnih umetnika, graditelja i arhitekata.

Knjiga je namenjena širokom krugu čitalaca: učenicima, studentima, poslediplomcima i akademskim građanima.

Slobodan Maldini (1956) je arhitekta i pisac mnogobrojnih knjiga iz domena arhitekture, ali i drugih oblasti, koje je najčešće sam ilustrovao. Pisac je i izdavač kapitalnog dela "Ilustrovana enciklopedija arhitekture i urbanizma" u dva toma, 2004. godine. Bio je višegodišnji profesor Univerziteta u Novom Sadu.

Rođen 1956. u Rumi, diplomirao je na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu 1980. Pohađao je specijalističke i postdiplomske studije u zemlji i inostranstvu. Tokom 1977. specijalizovao je arhitekturu italijanske renesanse u Vićenci.

Član je grupe MEČ od 1981. godine.

Član ULUPUDS-a od 1984. i dobitnik Nagrade za životno delo tog udruženja.

Dobitnik je više nagrada za arhitektonske projekte i učesnik na mnogobrojnim izložbama, među kojima kao najznačajnije izdvaja Parisko bijenale (1985).

Napisao je veći broj knjiga, među njima je najvažnija enciklopedija arhitekture - "Ilustrovana enciklopedija arhitekture i urbanizma" u šest tomova, sa više od 30.500 odrednica i 80.000 ilustracija. Prva dva toma te edicije proglašena su 2004. na Sajmu knjiga u Beogradu izdavačkim poduhvatom godine.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r