• Search form

04.11.2018 | 22:36

Ivet Ćurlin o WHW u MSUB-u

Ivet Ćurlin o WHW u MSUB-u

Kustoskinja Ivet Ćurlin, članica kolektiva Što, kako i za koga (What, How & for Whom - WHW) iz Zagreba, održaće 8. novembra predavanje u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu, u nastavku programa “Šta kustosiranje može/treba da bude” (WCSCD), a govoriće o nekoliko projekata koji su u vezi sa neprekidnim uobličavanjem odnosa umetničke i kulturne produkcije, autorstva, sakupljanja, istorije, postavke, politike i dr.   

Predavanje Ivet Ćurlin naslovljeno je “Janje moje malo (Sve što vidimo moglo bi biti i drugačije)”, što je bio i naziv serije izložbi koje je WHW kurirao sa Katrin Romberg od novembra 2016. do maja 2017. godine u nezavisnim umetničkim prostorima, ateljeima umetnika i privatnim stanovima u Zagrebu. U saradnji sa Emili Petik, u The Showroom u Londonu održan je epilog projekta. Baziran na Kontakt kolekciji, koja uključuje seminalne radove umetnika iz Centralne, Istočne i Jugoistočne Evrope od 60-ih godina 20. veka do danas, projekat je jukstapozicionirao najvažnija dela iz kolekcije istorijskim ili savremenim delima da bi uputio ili preispitao neke od najprisutnijih tema u kolekciji, poput radikalne utopije, figure umetnika disidenta, pitanja rodnog tela, političke subjektivnosti i posvećenosti, i statusa javnog prostora.

Naslovljen po radu hrvatskog umetnika Mladena Stilinovića (1947-2016), projekat je inspirisan njegovim doživotnim antisistematskim umetničkim pristupom, koji je tražio autonomnije načine umetničke produkcije. Njegova umetnička praksa koja se šaljivo podudara sa složenim temama ideologije, rada, novca, bola i siromaštva, bila je inspiracija niza projekata WHW, kustoskog kolektiva osnovanog 1999. godine sa sedištem u Zagrebu i Berlinu.

Mladen Stilinović, My sweet little lamb, 1993, Courtesy Branka Stipančić

Osim Ivet Ćurlin, WHW čine i kustoskinje Ana Dević, Nataša Ilić i Sabina Sabolović, kao i dizajner i publicista Dejan Kršić. WHW se bavi raznolikom produkcijom – izložbama i izdavačkom delatnošću, te vodi Galeriju Nova u Zagrebu.

Od prve izložbe u Zagrebu 2000. godine “Što, kako i za koga”, povodom 152. godišnjice Komunističkog manifesta, WHW je kurirao brojne međunarodne projekte, među kojima su i “Collective Creativity” u Kunsthalle Fridericianum u  Kaselu 2005; 11. Bijenale u IstanbuluWhat Keeps Mankind Alive?” 2009; “One Needs to Live Self-Confidently…Watching” u Paviljonu Hrvatske na 54. Bijenalu u Veneciji 2011.

Nedavni projekti WHW uključuju izložbe poput “Really Useful Knowledge” u Muzeju Reina Sofia u Madridu, 2014; “Janje moje malo (Sve što vidimo moglo bi biti i drugačije)”, u saradnji sa Katrin Romberg na različitim lokacijama u Zagrebu, 2016/2017; “Građani iz senke”, retrospektiva Želimira Žilnika na Edith-Russ-Hausfür Medienkunst u Oldenburg, 2018; “Na leđima palih divova” - drugo Bijenale industrijske umetnosti u Labinu, Raši, Rijeci, Puli i Vodnjanu (2018).

WHW je nedavno osnovao i neformalni međunarodni edukativni program namenjen mladima (WHW Akademija).

Predavanje o odabranim projektima WHW deo je programa Šta kustosiranje može/treba da bude, koji je inicirala Biljana Ćirić u saradnji sa Supervizuelnom.

Partneri projekta WCSCD su: MSUB, Kulturni centar Grad, EVA International – Bijenale savremene umetnosti u Irskoj, Fondacija “Novi Sad 2021 – Evropska prestonica kulture” i Muzej Zepter. Projekat su podržali: Gete institut u Beogradu, Italijanski kulturni institut u Beogradu, ambasade Švedske, Holandije i Indonezije u Beogradu, ambasada Irske u Grčkoj, EU Info centar, Mondriaan fund, Pro Helvetia; galerije Eugster || Belgrade, Hestia Art Residency & Exhibitions Bureau, Centar za promociju nauke...

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav