• Search form

27.01.2014 | 18:01

Izgoreo deo kompleksa manastira Prohor Pčinjski

Izgoreo deo kompleksa manastira Prohor Pčinjski

Deo kompleksa manastira Prohor Pčinjski izgoreo je 27. januara u požaru, u kojem nema povređenih, a sačuvana je i manastirska crkva, prenela je RTS.

Požar je izbio u jutarnjim satima u delu manastira Sveti Prohor Pčinjski koji je poznat kao Kraljev konak, a izgorela je krovna konstrukcija na oko 400 metara kvadratnih. Reč je o delu kompleksa zgrada u kojem spavaju monasi. Požar je zahvatio i drugi konak u kojem je izgorela stolarija.

U trenutku požara u Konaku je bilo pedesetak monaha i vernika, povodom obeležavanja Dana Svetog Save.

Svi su na vreme evakuisani i nije bilo povređenih.

Požar je gasilo dvadesetak vatrogasaca iz Vranja, Bujanovca, Surdulice i Trgovišta.

Iako manastir ima hidratantnu mrežu, ona nije bila u funkciji, što je otežalo gašenje požara, čiji uzrok nije poznat.

Prošle godine, inače, obeležena je stogodišnjica izgradnje Kraljevog konaka.

Po okončanju Kumanovske bitke, 1912. godine, kralj Petar Prvi Oslobodilac počeo je gradnju velikog konaka u severozapadnom uglu porte, na mestu takozvanih Nešinih zgrada, odmah do glavne kapije.

Manastir Sveti Prohor Pčinjski nalazi se na šumovitim obroncima planine Kozjak, na levoj obali reke Pčinje, u blizini sela Klenike, četrdesetak kilometara južno od Vranja.

Istorija tog manastira seže do 1070. godine, kada je vizantijski car Roman Diogen (1067-1071) podigao mali crkvu u kojoj je položio mošti Svetog Prohora Pčinjskog. Diogen je postavio i igumana, ekonome, jeromonahe i monahe.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r