• Search form

19.10.2014 | 20:04

Izložba Maje Ćirić u Šangaju

Izložba Maje Ćirić u Šangaju

Nezavisna kustoskinja Maja Ćirić iz Beograda autorka je inauguracione izložbe novog prostora za savremenu umetnost u Šangaju “1933 Contemporary”, a po pozivu će održati i predavanje na Kineskoj akademiji umetnosti u Hangdžouu – najprestižnoj školi za umetnost u Kini.

Na izložbi “Stone, Wood and Paradise Syndrome” u galeriji 1933 Contemporary, koja je otvorena svečano 18. oktobra, učestvuje internacionalna grupa umetnika različitih generacija, među kojima je i Siniša Ilić iz Srbije.

Prema izboru Maje Ćirić, na toj izložbi, koja je otvorena do 5. decembra, učestvuju i umetnici Tricia Middleton iz Kanade, kineski umetnici Hu Yun, Li Jinghu, Liu Yin, Vicki Ling i Yu Ji, te Sunoj D iz Indije i Edith Dekyndt iz Belgije, a svi se predstavljaju radovima koji još nisu viđeni u Šangaju.

Izlagački prostor formalno je i konceptualno podeljen na tri dela, od kojih svaki korespondira sa jednim od aspekata naziva izložbe “Stone, Wood and Paradise Syndrome”.

     Centeres (levo), Siniša Ilić, instalacija u 1933 Contemporary, 2014.

Radovi umetnika na toj izložbi (in)direktno se odnose na kamen i drvo, kao elemente unutrašnje strukture zgrade u kojoj se nalazi galerija, dok se “rajski sindrom” odnosi na njeno istorijsko nasleđe. Materijali povezuju radove umetnika sa lokalnim kontekstom i njegovom vizuelnim senzibilitetom, ali su istovremeno u vezi sa različitim kulturnim pozicijama, navedeno je u najavnom tekstu. Tri segmenta naziva izložbe imaju i drugi nivo značenja, koji odražava univerzalnost.

      Paradise Syndrome, Edith Dekyndt, instalacija, video projekcija na zidu i rad na podu, 2014.

Prelazak iz sobe Kamen u sobu Rajski sindrom implicira određenu distancu koja na metaforičkom nivou, kako je navedeno, artikuliše kanone savremenog kuriranja na način koji valjano odražava lokalni kontekst. Distanca je potrebna i da bi se napravila izložba koja prikazuje nove aspekte rada pojedinih kineskih umetnika, ali je potrebna i da bi se predstavio poznati, ali ne i predvidljiv izbor stranih umetnika. Distanca je stoga potrebna da bi se napravio nepredvidljiv, ali vredan izbor.

Izložba Maje Ćirić kreirana je tako da prevazilazi zbir svojih delova, čime se, kako je istaknuto, otvara novo poglavlje u kustoskoj praksi koju komercijalno okruženje u savremenoj Kini može da ponudi danas. Naziv izložbe se odnosi stoga i na način na koji su ispregovarane rekonfigurisane pozicije i istražuje uloge umetnika i kustoskih platformi u galerijskom okviru u kojem postoje.

        The Secret Garden, Hu Yun, instalacija u 1933 Contemporary, 2014.

To je prva izložba u izlagačkom prostoru 1933 Contemporary koji je otvoren u renoviranoj zgradi nekadašnje klanice i fabrike, a progamski je posvećen svim disciplinama savremene umetnosti i kulture. U saradnji sa kustosima i vodećim intelektualcima u oblasti umetnosti, ta galerija će predstavljati i dolazeće i etablirane umetnike. Godišnji program činiće najmanje šest izložbi i jedan nezavisni umetnički projekat, uz izdavanje kataloga i stručnih publikacija, kao i prisustvo na različitim sajmovima umetnosti u Aziji i na međunarodnoj sceni.

     Dark Soul, Tricia Middleton, instalacija, promenljive dimenzije, 2009.

Maja Ćirić održaće i predavanje “Dominantna geopolitička struktura i njen uticaj na svet umetnosti” 22. oktobra na prestižnoj Kineskoj akademiji umetnosti, koja potiče od Nacionalne umetničke akademije, prve sveobuhvatne škole za umetnike u Kini. Na toj akademiji studira, inače, oko 8.000 studenata, a oko 600 ih je iz sveta.

Kustoskinja Maja Ćirić ima više od deset godina međunarodnog interdisciplinarnog iskustva u Evropi, Bliskom Istoku, Aziji i SAD. Učestvovala je u brojnim projektima koji zahtevaju duboko poznavanje različitih agenata u svetu umetnosti, konteksta i uslova rada. Bila je 2007. godine kustos, a 2013. godine komesar srpskog paviljona na Bijenalu u Veneciji. Između ostalog, Saatchi galerija u Londonu uvrstila je Maju Ćirić među 100 kustosa iz celog sveta 2012 godine. Između ostalog, dobitnica je nagrade "Lazar Trifunović" za likovnu kritiku (2007), kao i nagrada CEC ArtsLinka i ISCP-a u Njujorku.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav