Okruglim stolom, prvim od šest planiranih, u Beogradu je 2. septembra počela izrada medijske strategije u Srbiji, koja je okupila i predstavnike vlasti i nevladinog sektora i medijskih i novinarskih udruženja. Nacrt medijske strategije biće predstavljen početkom oktobra, uoči tronedeljne javne rasprave.
I ministar kulture Nebojša Bradić i zvaničnici OEBS-a, Evropske komisije i britanske ambasade u Beogradu, kao i predstavnik svih medijskih i novinarskih udruženja u Srbiji, istakli su na okruglom stolu u Narodnoj banci važnost izrade medijske strategije, pozivajući sve na koje će se odnositi na aktivno učešće u njenoj izradi i kasnijoj javnoj raspravi.
Bradić je rekao da će medijska strategija biti prekretnica u funkcionisanju medijske scene u Srbiji i izrazio uverenje da će “obezbediti i adekvatne uslove za uspešnost borbe za sve civilizovaniji informativni prostor, tako i poboljšanje uslova u kojima sami mediji i medijski poslenici rade”.
Kao posebno važan cilj, Bradić je istakao obezbeđivanje kvalitetnog, objektivnog i istinitog informisanje javnosti, koje je važno zbog onih zbog kojih mediji i postoje, ali i onih od kojih isti ti mediji žive - samih korisnika njihovih usluga, građana.
Prema njegovim rečima, Srbija na putu evropskih integracija ima obavezu da odgovori na niz izazova, ali i privilegiju da u tom procesu učini kvalitativne promene, koje će u raznim aspektima života doneti boljitak.
Polaznu osnovu za izradu Nacrta medijske strategije predstavlja Medijska studija, čiju je izradu finansijski podržala Delegacija Evropske unije u Srbiji, a predstavljena je javnosti krajem juna i dostupna je na sajtovima Ministarstva kulture i Delegacije EU.
Bradić je pozvao predstavnike medija da učestvuju na okruglim stolovima, koje OEBS organizuje u sali Narodne banke Srbije i 9, 16, 23. i 27. septembra, u saradnji sa Ministarstvom kulture, Delegacijom EU i britanskom ambasadom. Na završnom, šestom okruglom stolu, 4. oktobra, biće predstavljen Nacrt medijske strategije, koji će potom biti dostupan široj i stručnoj javnosti na javnoj raspravi tri nedelje.
Šef Misije OEBS-a u Srbiji, ambasador Dimitrios Kipreos izrazio je zadovoljstvo odzivom medija na prvi okrugli sto, izražavajući uverenje da je to dokaz da su spremni da učestvuju u stvaranju novog okvira za svoje delovanje.
Prema njegovim rečima, vrlo je ohrabrujuće da predstavnici vlade i medija zajedno rade, s obzirom na velike promene koje su se desile od demokratskih promena u Srbiji pre deset godina, ali i kompleksnost medijske situacije.
Ističući značaj koji OEBS pridaje transparentnosti zakonodavnog procesa, Kipreos je pozvao sve medije i stručnjake da aktivno učestvuju u izradi medijske strategije.
Britanski ambasador u Beogradu Stiven Vordsvort istakao je važnost slobodnih i odgovornih medija za razvoj demokratskog društva, a posebno je naglasio važnost medijske strategije i u kontekstu evropske integracije zemlje.
Šef operacija Delegacije EU u Srbiji Ferenc Simon rekao je da je izrada medijske strategije prvi korak ka punoj harmonizaciji propisa u Srbiji sa evropskim standardima.
Predsednik Asocijacije nezavisnih elektronskih medija (ANEM) Saša Mirković, u ime te organizacije, kao i Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS), Udruženja novinara Srbije (UNS), Nezavisnog udruženja novinara Vojvodine (NDNV) i Lokal presa, rekao je da okupljanje svih zainteresovanih strana u procesu izrade medijske strategije predstavlja znak da se više nije nijedan zakon neće donositi bez predstavnika medija i da se neće ponoviti slučaj poslednjih izmena Zakona o javnom informisanju.
Mirković je rekao i da je okupljanje svih novinarskih i medijskih udruženja, koje nije često, znak njihove zrelosti da je potrebno što više sarađivati oko stvari za koje su mediji životno zainteresovani.
Prvi okrugli sto bio je posvećen preporukama Medijske studije, savetu za štampu i radu novinskih agencija, a između ostalog, predstavljena su i iskustva Bugarske i zemalja u regionu u samoregulaciji.
Tekst Medijske studije može se preuzeti OVDE
(SEEcult.org)