Vesti

Izvinjenje Češke zbog Černija

15. januar 2009.
SEEcult.org
Izvinjenje Češke zbog Černija
Izvinjenje Češke zbog Černija

Predsedavanje Češke Evropskom unijom (EU) počelo je u znaku burnih reakcija zbog instalacije Davida Černija u Briselu, a češki zvaničnici su se i izvinili pojedinim zemljama, dok je sam umetnik poručio da je samo želeo da “vidi da li je Evropa sposobna da se smeje sama sebi”.

Češki vicekancelar Aleksandr Vondra direktno se izvinio Bugarskoj, koja je u Černijevom mozaiku predstavljena kao “turski toalet”, a ukoliko Sofija insistira, najavio je i da će sporni rad biti uklonjen sa zgrade EU u Briselu.

Češka je, povodom šestomesečnog predsedavanja EU, naručila bila radove 27 evropskih umetnika, ali se ispostavilo da je projekat “Entropa” zapravo samo Černijev rad, koji je realizovao sa par kolega (Kristof Kintera i Tomas Pospiszy).

Posledice koje je izazvao nazvane su u pojedinim evropskim medijima i diplomatskim skandalom.

Osim što Bugarsku predstavlja kao toalet, Černijeva “Entropa” opisuje Rumuniju kao tematski prak Drakule, Francusku kao zemlju u štrajku, a Holandiju kao pregršt poplavljenih minareta. Nemačka je predstavljena kao mreža puteva koji indirektno formiraju svastiku, dok Britanija, koja ima imidž jedne od najvećih evroskeptika unutar EU, nije prisutna.

Luksemburg je opisan kao zlato na prodaju, Poljska kao grupa sveštenika sa zastavom duginih boja, koja je simbol zajednice homoseksualaca, a Italija kao fudbalsko igralište.

Černi je na svom sajtu (www.davidcerny.cz) naveo da originalni plan o učešću 27 evropskih umetika u projektu nije mogao da bude realizovan zbog nedostatka vremena, ali i finansijskih problema.

Černijev tim je zato odlučio da, bez znanja Ministarstva spoljnih poslova Češke, kreira fiktivne umetnike koji će predstavljati različite evropske nacije i umetničke stereotipe u projektu “Entropa”.

Izvinjavajući se češkim zvaničnicima zbog neobaveštavanja o detaljima projekta, Černi je naveo i da nije želeo da prebaci na njih odgovornost za takvu vrstu politički nekorektne satire, te da je znao da će istina izbiti na videlo, ali je pre toga želeo da vidi i da li “Evropa može da se smeje sama sebi”.

Početno pitanje tog projekta je: “Šta stvarno znamo o Evropi?”, naveo je Černi, ocenjujući da su poznate informacije samo o pojedinim zemljama, uz turističke klišee o drugim.

“Nismo želeli da uvredimo bilo koga, već samo da ukažemo na teškoće komunikacije u uslovima odustsva moći da budemo ironični”, poručio je Černi.

Tagovi