Prvakinja Drame Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu Jasna Đuričić ovogodišnja je dobitnica nagrade "Žanka Stokić" koja se dodeljuje ličnosti koja je “obeležila pozorišni i filmski život Srbije svojom stvaralačkom zrelošću i bogatstvom glumačkog izraza”.
Odluku o dodeli nagrade “Žanka Stokić” Jasni Đuričić doneo je 7. aprila (većinom glasova) žiri u kojem su bili: v.d. upravnika Narodnog pozorišta Dejan Savić, glavni urednik i generalni direktor "Novosti" Ratko Dmitrović, prošlogodišnja dobitnica Anita Mančić i upravnik Srpskog narodnog pozorišta Aleksandar Milosavlјević. Inicijatorka nagrade i doživotna predsednica žirija, dramska umetnica Mira Stupica, ove godine je, zbog bolesti, bila sprečena da učestvuje u odlučivanju, saopštilo je Narodno pozorište.
Nagrada “Žanka Stokić”, koju dodeljuju Narodno pozorište u Beogradu, Kompanija "Novosti" i Grad Požarevac, sastoji se od plakete (dar Narodnog pozorišta, rad akademskog slikara i scenografa Geroslava Zarića), statuete Žanke Stokić (dar Grada Požarevca, rad akademskog umetnika Dragiše Miloševića) i novčanog iznosa koji poklanjaju "Večernje novosti".
To ugledno priznanje ustanovlјeno je 2003. godine, a dosadašnje dobitnice su: Svetlana Bojković, Milena Dravić, Radmila Živković, Đurđija Cvetić, Ružica Sokić, Jelisaveta Sablić, Gordana Đurđević Dimić, Dara Džokić, Mirjana Karanović, Ljilјana Blagojević, Ljilјana Stjepanović, Mira Banjac i Anita Mančić.
Svečano uručenje nagrade biće održano 15. maja u podne na Velikoj sceni Narodnog pozorišta u Beogradu.
Glumica Žanka Stokić (1887-1947), osuđena 1945. godine na osmogodišnju kaznu gubitka nacionalne časti zbog navodne saradnje sa okupatorom i domaćim izdajnicima, rehabilitovana je 2009. godine odlukom Okružnog suda u Beogradu.
Okružni sud konstatovao je da je Žanka Stokić na početku Drugog svetskog rata bila članica Narodnog pozorišta u Beogradu i da nije bila politički aktivna, te da je osuđena iz političkih i ideoloških razloga, preneli su beogradski mediji.
Žanka Stokić osuđena je zbog učešća u “Veseljacima” i “Centrali za humor”, kao i u emisiji “Šareno popodne” Radio Beograda, uz ocenu da je time kulturno i umetnički sarađivala sa okupatorom i domaćim izdajnicima.
Prema navodima suda, Žanka Stokić je tokom sudskog postupka svedočila je da je dobrovoljno stupila u "Veseljake" i "Centralu za humor" jer joj bio potreban novac za lečenje, dok je za na radiju radila pod prinudom glavnog nemačkog radio-aranžera.
Žanka Stokić, čije je pravo ime Živana Stokić (Rabrovo 1887 - Bograd 1947. godine) najpoznatija je bila po ulozi Živke u “Gospođi ministarki” Branislava Nušića, koji joj je i posvetio taj lik.
(SEEcult.org)