• Search form

06.12.2010 | 08:06

Javnost u fokusu 8. HRFF-a

Festival filmova o ljudskim pravima (Human Rights Film Festival) u Zagrebu, fokusiran u osmom izdanju na javnost, predstavlja u glavnom programu, od 6. do 11. decembra, neke od najintrigantnijih ostvarenja ovogodišnje svetske produkcije, uz retrospektivu nemačkog reditelja, producenta i književnika Aleksandera Klugea, a delom će biti održan i u Rijeci.

Javnost u fokusu 8. HRFF-a

Festival filmova o ljudskim pravima (Human Rights Film Festival) u Zagrebu, fokusiran u osmom izdanju na javnost, predstavlja u glavnom programu, od 6. do 11. decembra, neke od najintrigantnijih ostvarenja ovogodišnje svetske produkcije, uz retrospektivu nemačkog reditelja, producenta i književnika Aleksandera Klugea, a delom će biti održan i u Rijeci.

Za otvaranje osmog HRFF-a najavljen je dobitnik Gran prija ove godine u Kanu - francuski film “O ljudima i bogovima” Gzavijea Bovoa (Xavier Beavois), priča o nesrećnoj sudbini grupe sveštenika u planinama Alžira koji su se našli na udaru islamskih fundamentalist.

Igranu selekciju čine i poslednji filmovi Žan-Lik Godara (Jean-Luc Godard) - “Film socijalizam” i Kristija Puiuja (Cristi) “Aurora”, te film “Nitko nije čuo za perzijske mačke” iranskog autora Bahmana Ghobadija.

Aktuelnu dokumentarnu produkciju predstavlja višestruko nagrađivani film “Neprijatelji naroda” u režiji kambodžanskog novinara Teta Sambata (Thet Sambath) i britanskog autora Roba Lemkina koji donosi dosad neviđenu priču o pokoljima za vreme režima Crvenih Kmera, zatim “La Isla: arhivi jedne tragedije” Austrijanca Ulija Stelcnera (Stelzner) koji prikazuje nedavno otkriven zatvor i mučilište u Gvatemali, te portret rumunskog diktatora Čaušeskua (Autobiografija Nicolaea Ceausescua) predstavljen kroz arhivske propagandne materijale, koji je režirao Andrei Ujica.

Izraelski film “Jaffa, naranča iz pakla” (Eyal Sivan) priča je o istoriji narandže i grada kao središta izralelsko–palestinskog sukoba, dok nemački redatelj Klaus Stern donosi neobičnu priču o načelniku jedne opšstine u nemačkom Hesenu koji sanja investiciju vrednu 420 miliona evra (“Hennerov san - najveći europski turistički projekat”).

Mladi italijanski autor Pietro Marcello predstavlja se dugometražnim prvencem “Lavlje ždrijelo” - hribridom dokumentarca i fikcije koji govori o neobičnoj ljubavi italijanskog mafijaša i tranšeksualca, a nagrađen je sa nekoliko nagrada na festivalima u Berlinu i Torinu.
Osmi HRFF nastoji da ukaže na činjenicu da je javnost stvar neprestanog zajedničkog pregovaranja i stvaranja, sporenja i dogovaranja. Iz toga proizlazi da je javnost kao pojam i praksa nužno otvorena, te da bi aposlutno ustanovljena i definisana javnost bila lošija varijanta koja će isključivo služiti interesima nekih, a ne svih.

U okviru HRFF-a najavljena je i retrospektiva Klugea, čiji je angažman, prema navodima organizatora, najbolji primer kako umetnička praksa i kritička intelektualnost mogu provocirati i propitivati postojeće oblike javnog, ali jednako tako i stvarati nove javnosti.

Svestrani Kluge, reditelj, producent, književnik i zapaženi publicista, već pet decenija istražuje šta znači javnost kao prostor u kojem se, i pomoću filma, razmenju iskustva i osećaji.

Retrospektiva uključuje šest dugometražnih filmova, nastalih od 1960-ih pa do poslednjeg naslova iz 2008.

Za zatvaranje HRFF-a najavljen je muzički nastavak priče o ljudskim pravima - nakon nedavnog premijernog predstavljanja u Hrvatskoj, na tribini o hip hopu u Močvari, dolaze romski reperi Muha Blackstazy & Wu-Tra-Clan Ciganigers iz Srbije. Muhamed Eljšani aka Muha Blackstazy na surov, ali i komičan način pripoveda o životu, svakodnevnici i problemima sa kojima se sureću Romi u Novom Sadu i Srbiji.

Kao i svake godine, HRFF će se i kroz prateći program približiti temama u vezi sa kršenjem i promovisanjem ljudskih prava - uz predavanja, diskusije i predstavljanja knjiga.

U saradnji sa Centrom za ljudska prava, najavljene su dve rasprave, od kojih je prva na temu “Komisija za istinu”, a biće reči o regionalnoj inicijativi za osnivanje međudržavne i nezavisne komisije sa mandatom utvrđivanja i javnog iznošenja činjenica o ratnim zločinima i drugim teškim povredama ljudskih prava u nekadašnjoj Jugoslaviji, uključujući i sudbinu nestalih, i to uz primere komisija za istinu iz drugih zemalja.

Druga rasprava biće održana 10. decembra, na Svetski dan ljudskih prava, a baviće se odnosom javnosti i javnih medija.

Obe rasprave u fokus stavljaju javnost, odnosno građane/ke kao objekt (građane/ke na koje se ove teme odnose), te građane/ke kao subjekt, koji su samostalno ili kroz udruženja društveno angažovani, te pokušavaju da utiču na javno mišljenje i promene u društvu, najavila je Maja Hasanbašić iz Centra za ljudska prava.

U okviru HRFF-a, Amnesty International Hrvatska prvi put će realizovati globalnu kampanju simboličnog naziva “Apelmanija”, kojom se na najjednostavniji način - pisanjem apela, iskazuje solidarnost prema žrtvama kršenja ljudskih prava širom sveta i nastoji da utiče na vlasti da spreče kršenje prava pojedinaca ili grupa.

Osmi HRFF-a biće održan u bioskopima Europa i Dokukino Croatia, u organizaciji Multimedijalnog instituta (www.mi2.hr) i Udruženja za razvoj kulture “URK” (www.mochvara.hr), u saradnji s partnerima iz drugih organizacija koje se bave ljudskim pravima.

Kompletan filmski i prateći program pritom je besplatan.

Deo programa biće prikazan od 13. do 16. decembra i u riječkom Art-kinu Croatia, u saradnji s udrugom Filmaktiv.

Sajt HRFF-a je www.humanrightsfestival.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav