Inicijativa mladih za ljudska prava pokreće kampanju “Jer im se može” kojom ukazuje na sve prisutnije nasilje u društvu u Srbiji i neodgovarajući način obračuna državnih institucija sa tim problemom.
Kampanja je pokrenuta povodom izrade modela nacionalne strategije protiv nasilja, koja će biti predstavljena u novembru na radnoj konferenciji u Beogradu, koja će okupiti predstavnike državnih institucija, nevladinih organizacija i eksperte iz te oblasti.
Biće predstavljen nacrt strategije koja nudi predlog za sistematsko rešavanje problema nasilja.
Prema navodima Inicijative, u Srbiji postoji nekoliko parcijalnih strategija za borbu protiv nasilja u različitim segmentima društva, ali na nivou institucija ne postoji sveobuhvatan program za trajnije rešavanje.
Fokus nacrta nove strategije je nasilje među mladima i nad ženama.
Kroz višemesečnu kampanju, Inicijativa je obišla deset gradova u Srbiji u kojima je razgovarala sa srednjoškolcima o tome kakve bi promene voleli da vide u svom okruženju, koje bi im bile korisne u borbi protiv nasilja.
Srednjoškolci uočavaju brojne propuste u funkcionisanju mehanizama koje je država uvela kako bi se povećala bezbednost u školama. Većina njih smatra da su školski policajci loše rešenje u praksi jer nisu prisutni sve vreme u školama i ne poznaju učenike. Sprečavanje nasilja, kako kažu, moguće je samo uz inicijativu roditelja, kao što je slučaj u jednoj gimnaziji u Nišu u kojoj su roditelji angažovali privatno obezbeđenje uz koje se učenici osećaju sigurnije: “Kad god je neki problem, mi zovemo čika Nešu. On uvek sve reši. I sve nas poznaje po imenu, tako da zna i kada se neko sa strane uvuče u školu”, objašnjavaju srednjoškolci.
Kao najveći problem izdvojili su nepoverenje u institucije za koje veruju da ih neće zaštititi ukoliko budu dovoljno hrabri da prijave nasilje, kao i to da one koji su za nasilje odgovorni neće na adekvatan način procesuirati.
“Nepoverenje koje srednjoškolci imaju u institucije, kako škole, tako i druge državne organe, nije iznenađujuće s obzirom na neefikasnost države u domenu prevencije i kažnjavanja nasilja, pogotovo u slučajevima koji su poznati u medijima: Uroš Mišić, Miloš Radisavljević Kimi, Ivan Bogdanov, Miša Vacić, Mladen Obradović…
Ovim lošim primerom koji država daje svojim građanima – da se nasilje ne kažnjava, već nagrađuje – Inicijativa se bavi u svojoj kampanji ‘Jer im se može’”, kako kroz video, tako i kroz sajt jerimsemoze.rs.
Inicijativa sprovodi taj projekat u okviru programa “Građansko društvo za budućnost”, u saradnji sa Institutom za održive zajednice (ISC), uz podršku Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID).
(SEEcult.org)