Jezici i nacionalizmi
Ciklus konferencija “Jezici i nacionalizmi” počinje u aprilu u Podgorici, u okviru regionalnog projekta čiji je cilj da se kroz otvoreni dijalog lingvista i drugih stručnjaka problematizuje pitanje postojanja četiri “politička” jezika na nekadašnjem hrvatsko-srpsko / srpsko-hrvatskom jezičkom prostoru. Projekat je posvećen i drugim značajnim i izazovnim temama u kojima se lingvistička nauka neprincipijelno ukršta s identitetskom politikom.
Prva od četiri planirane konferencije biće održana 21. i 22. aprila u Centru za građansko obrazovanje u Podgorici, a potom su stručni skupovi predviđeni i u maju u Splitu, u oktobru u Beogradu i u novembru u Sarajevu.
Projekat “Jezici i nacionalizmi” rezultat je dvogodišnje istraživačke misije i partnerskog delovanja udruženja Krokodil iz Beograda i Kurs iz Splita, te podgoričkog Centra za građansko obrazovanje (CGO) i PEN centra BiH iz Sarajeva.
Prema navodima organizatora, uprkos željenoj i ostvarenoj emancipaciji, te formalnom postojanju četiri standarda, identitetsko-jezičke strasti nisu se smirile ni danas, a preskriptivizam, zanesenost jezičkim imperijalizmom, teze o “pedesetogodišnjem jezičkom ropstvu” i čitav dijapazon pogrešnih interpretacija i dalje traje. Sve su to razlozi zbog kojih su četiri partnerske organizacije iz Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske i Srbije, pokrenule projekat „Jezici i nacionalizmi“, u saradnji sa radnom grupom stručnjaka u kojoj su uticajni eksperti u toj oblasti u regionu: prof. dr Snježana Kordić, prof. dr Hanka Vajzović, prof. dr Ranko Bugarski i Božena Jelušić.
Projekat su podržali Allianz Kulturstiftung i Forum ZFD.
(SEEcult.org)