Jubilarni, deseti Vukovar film festival (VFF), posvećen kinematografijama podunavskih zemalja, počeo je 22. avgusta mađarskim filmom “Ovo nije moje vreme” Sabolšča Hajdua (Szabolcs), a otvorio ga je odlazeći hrvatski ministar kulture Zlatko Hasanbegović koji je iskoristio priliku za oštru kritiku Hrvatskog audiovizuelnog centra (HAVC).
Hasanbegović je rekao na otvaranju da čestita organizatorima na opstanku tokom proteklih deset godina, uprkos, kako je naveo, maćehinskom odnosu eminencija iz HAVC-a koji imaju druge sklonosti i interese.
Otvaranju jubilarnog VFF-a prisustvovali su i Andrej Plenković, Zdravko Marić, gradonačelnik Vukovara Ivan Penava i drugi funkcioneri HDZ-a, saopstili su organizatori.
Projekciji filma “Ovo nije moje vreme”, koji je nedavno pobedio u Karlovim Varima, prisustvovali su reditelj Hajdu, koju ujedno glumi i glavnu ulogu, kao i njegova supruga i dvoje dece (Orsolya Török-Illyés, Zsigmond Hajdu, Lujza Hajdu), koji takođe glume u filmu.
Film “Ovo nije moje vreme” snimljen je, inače, bez državnih sredstava - budžet mu je bio svega 5.000 dolara, a čitava radnja događa se u stanu u kojem i inače živi reditelj i njegova porodica. Budući da je Hajdu profesor na akademiji, kao snimatelje je angažovao 13 svojih studenata, a snimanje su obavili za svega 18 dana. Nakon pobede u Karlovim Varima, Mađarski filmski fond našao se u problemu, jer je film “Ovo nije moje vreme” mogući kandidat za Oskara, ali je pitanje kako ga kandidovati kad nije dobio podršku države.
Ovo nije moje vreme
U Glavnom takmičarskom programu igranog filma su i mađarski “Madam” (Attila Szász), “Vlažnost” Nikole Ljuce iz Srbije, hrvatski “Zbog tebe” (Anđelo Jurkas, Mateo Tomislav Klarić, Andrej Korovljev), bugarski “Žeđ” (Svetla Tsotsorkova), nemački “24 nedelje” (Anne Zohra Berrached) i “Toni Erdman” (Maren Ade), te “Matura” rumunskog reditelja Kristijana Munđiua (Cristian Mungiu), dobitnika nagrade za režiju u Kanu.
O najboljem dugometražnom i kratkom igranom filmu odlučiće žiri koji čine glumica Anja Šovagović, producentkinja Anita Juka i filmski kritičar Igor Tomljenović, dok su u žiriju za dokumentarni film reditelji Borislav Kolev i Hubert Canaval, te rediteljka Anne Schlitz.
Prve festivalske večeri prikazan je i kratki film Jasne Nanut “Igra malog tigra”, ljubavna igra između Krešimira Mikića i Ane Stunić.
Publika jubilarnog VFF-a videće do 27. avgusta ukupno 84 filma, među kojima su i nova dela Vudija Alena (Woody Allen) “Cafe-Society”, Džima Džarmuša (Jim Jarmusch) “Paterson” i “Gimme Danger”, Pedra Almodovara “Julieta” i Kena Louča (Loach) “Ja, Danijel Blejk”, pobednički film Kana.
Prvi put ove godine uveden je program “Odabrao Đelo Hadžiselimović”, koji čine uglavnom dokumentarni filmovi, a biće prikazani na novoj festivalskoj lokaciji - brodu “Bajadera”, koji će ploviti Dunavom za vreme projekcija. Taj program otvara novi dokumentarac angažovanog američkog autora Majkla Mura (Michael Moore) “Gde je sledeća invazija?”
Gde je sledeća invazija?
Osim u Vukovaru, VFF se ove godine održava i u Osijeku i Belom Manastiru, a deo programa najavljen je i u Borovu i Valpovu.
Prateći program nudi pet filmskih radionica, te muzički program koji će biti održan u prostoru bivšeg bioskopa u Radničkom domu, gde će nastupiti bendovi kao što su The Frajle i Soulfingersi, uz besplatan ulaz.
VFF je pre deset godina prikazao svega sedam filmova, ali je, kako je istakao direktor Igor Rakonić, tadašnja gradonačelnica Vukovara Zdenka Buljan prepoznala kulturološku vrednost ideje filmskog festivala u gradu na Dunavu, pa je u proteklih deset godina od skromnih početaka postao mesto na kojem se premijerno u Hrvatskoj prikazuju najbolji filmovi kako iz Podunavlja, tako i iz celoga sveta.
Glavni pokrovitelj VFF-a je Hrvatski telekom, a sponzor nagrade za kratki igrani (500 evra) i dokumentarni film (1000 evra) i ove je godine American Express.
Povodom jubileja VFF-a, Borovo je dizajnirao poseban model popularnih patika “startas” sa festivalskim logotipom.
Prošle godine, na 9. VFF-u, film “Bravo!” (Aferim!) rumunskog reditelja Radua Žudea (Jude) o ropskom položaju Roma u 19. veku proglašen je najboljim dugometražnim igranim filmom, a posebno priznanje dobila je hrvatska drama “Imena višnje” Branka Šmita (Schmidt).
Festivalski sajt je vukovarfilmfestival.com, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org
(SEEcult.org)