Jugoistočna Evropa u Holivudu
Filmski festival Jugoistočne Evrope (SEEfest) u Los Anđelesu predstavlja od 1. do 8. maja više od 50 igranih, dokumentarnih i kratkih filmova iz regiona u konkurenciji za nagrade, a prema navodima organizatora, reč je o delima autora koji istražuju složena egzistencijalna, etička i istorijska pitanja na inovativan i provokativan način, pružajući istovremeno publici uvid u različite forme umetničkog izražavanja.
Za otvaranje je odabrana rumunsko-francuska drama "Moon Hotel Kabul" Ance Damian o novinaru koji istražuje smrt prevoditeljke u ratom razorenom Avganistanu.
Organizatori su posebno izdvojili iz programa severnoameričku premijeru filma “Delegacija” albanskog reditelja Bujara Alimanija, dokumentarac “re:Generacija” Emira Kapetanovića iz Bosne i Hercegovine o adolescentima iz svih etničkih grupa u potrazi za budućnošću koja nije opeterećena prošlošću, zatim austrijsku ljubavnu priču “Romeo i Julija” sa Romima kao protagonistima “Crush My Heart” Aleksandre Makarove, slovenački film “Zajedno” Marka Šantića o gej paru koji se bori za starateljstvo nad ćerkom jednog od njih, grčki “Scopophilia” Natalie Lampropoulou i Ilektre Aggeletopoulou – omaž Hičkokovom remek-delu “Prozor u dvorište”, prvi gruzijski kratki film nominovan za nagradu Evropske filmske akademije “Prisoner of Society” Ratija Tsiteladzea o transrodnoj ženi koja ne može da napusti kuću…
Među filmovima iz regiona su i srpski igrani “Ederlezi Rising” Lazara Bodrože i "Zlogonje" Raška Miljkovića, dokumentarni “Okupirani bioskop” Senke Dokmanović, animirani “Neputovanja” Ane Nedeljković i Nikole Majdaka mlađeg, “Eho” Boriše Simovića i Koste Rakićevića, zatim crnogorski “Granice, kiše” Vlastimira Sudara i Nikole Mijovića, hrvatski “Srbenka” Nebojše Slijepčevića, “Biciklisti” Veljka Popovića, “Balada o fruli i orglici” Martina Babića, “Duboki rezovi” Dubravke Turić, Filipa Mojzeša i Filipa Peruzovića, “Flimflam” Marka Belića, “Kako se kalio čelik” Igora Grubića, “Niko nije savršen” Barbare Vekarić…
Većina od ukupno 56 filmova u takmičarskim programima, među čijim je autorima 16 žena, ima severnoameričke premijere, a četiri su svetske.
Kao novina 14. SEEfesta, koji se održava na više lokacija u Holivudu, najavljen je prateći program posvećen naučnoj fantastici, koji uključuje i gruzijski klasik “Kin-dza-dza” (1986) Levana Gabriadzea i Stanislava Lyubshina.
U okviru industrijskog programa, za 4. maj najavljena je godišnja biznis filmska konferencija, osmišljena kao platforma za susret i razgovor profesionalaca iz Holivuda i regiona JIE.
SEEfest osnovan je 2006. godine radi predstavljanja filmske i kulturne različitosti Jugoistočne Evrope američkoj publici i stvaranja novih kulturnih veza kroz filmske, umetničke i društvene događaje.
Osnivač SEEfesta je Vera Mijojlić, dugogodišnja filmska kritičarka i kulturna radnica.
(SEEcult.org)