Jutros već su drugi mladi
Izložba “Jutros već su drugi mladi” u Galeriji Remont u Beogradu, koja će biti otvorena 14. juna, treća je prezentacija rastućeg neformalnog kolektiva Mu60 - Mladost u šezdesetim, koji svojim delovanjem kritički istražuje društvene fenomene posleratnog jugoslovenskog perioda i sećanja na njih transponuje u polje savremene umetnosti.
U okviru višegodišnjeg istraživačko-umetničkog procesa, baveći se nasleđem i arhivom tekstilne fabrike “Mladost” u Požegi kroz raznovrsne pristupe i medije umetničkog izražavanja, kolektiv Mu60 iz godine u godinu postaje brojniji. Istraživanje teme kolektiviteta u polju radnih odnosa, samoupravljanja i ženskih radnih zajednica, doprinelo je formiranju kolektivne zajednice umetnika/ca, radnika/ca u polju savremene umetničke prakse. Zajednički narativ kolektiva jeste povest fabrike “Mladost”, a ono što ih dodatno ujedinjuje je odnos lične odgovornosti prema zajednici i potreba za uspostavljanjem novih prostora emancipacije, navela je kustoskinja izložbe Slađana Petrović Varagić.
Kroz rad sedmoro umetnika iz Požege i Užica (Sreten Vuković, Milica Đorđević, Slobodanka Milošević, Vojislav Nedeljković, Uroš Pavlović, Miloš Bojović i Jelena Prljević), na izložbi “Jutros već su drugi mladi” biće predstavljena različita individualna istraživanja i kolaborativne prakse, koje za polazište imaju lokalnu temu sagledanu kroz sudbinu jedne fabrike, a koja različitim autorskim pristupima bivaju prevrednovana u univerzalne teme koje se tiču humanijeg i odgovornijeg društva. U traženju novih združenih metoda destabilizacije trenutnog stanja, obeleženog rasprodajom prirodnih javnih dobara kao što su zemlja i voda, umetnička produkcija koja nastaje u okviru kolektivne platforme Mladost u šezdesetim, iz polja nostalgije i pasivnog sentimenata nastoji da pređe u polje akcije kroz istraživački proces unutar kolektivnog delovanja.
Uodnošavanje prema samom pojmu mladosti, koji je u ovom slučaju emanacija zajednice, solidarnosti i nade, uvek obitava na granici sa sentimentom i žalom za vremenom kojeg više nema.
Milica Đorđević
Požeska “Mladost” bila je jedna od najvećih i najznačajnijih fabrika tekstila i konfekcije na tržištu nekadašnje Jugoslavije. Sve do kraja 80-ih godina 20. veka upošljavala je oko 1.200 radnica/ka i bila je “najuspešnija radna organizacija u požeškoj opštini i jedna od boljih među konfekcionarima Srbije”. U proizvodnom objektu, koji se prostirao na 8.500 kvadratnih metara, nalazile su se stotine šivaćih i drugih mašina na kojima su u tri smene radile žene iz Požege i okoline, stvarajući tekstilne proizvode za jugoslovensko tržište i izvoz (u SR Nemačku, Holandiju, Poljsku, Mađarsku, Čehoslovačku i DR Nemačku). Kraj 2007. godine fabrika “Mladost” dočekala je sa svega deset radnika i u dugovima. Privatizovana je 2008. godine. Nekadašnja “šivara” u prizemlju zgrade danas je kineski tržni centar...
U okviru projekta “Mladost u šezdesetoj” realizovan je i istoimeni film, u produkciji Nezavisnog filmskog centra "Filmart", te objavljena foto-knjiga.
Naziv izložbe “Jutros već su drugi mladi” u Remontu pozajmljeni je stih iz pesme Arsena Dedića “O, mladosti” (1971), a ukazuje na ambivalentnost između nostalgije za prošlim i nade u buduće.
Izložba u Remontu biće otvorena do 2. jula.
Miloš Bojović i Jelena Prljević
Program Remonta podržali su: Foundation for Art Initiatives i Ministarstvo kulture i informisanja Srbije.
Programi u Galeriji Remont održavaju se uz primenu svih epidemioloških mera koje su odredile stručne službe, a odnose se na dezinfekciju, nošenje zaštitnih maski, kao i na maksimalan dozvoljen broj posetilaca i održavanje predviđene fizičke distance u publici. Posetioci su zamoljeni da poštuju propisane mere i budu odgovorni prema sebi i drugima.
(SEEcult.org)