• Search form

13.08.2014 | 20:42

Južnija podrška tužnija

Južnija podrška tužnija

Reload Streets Festival u Vranju uspešno je održan prvi put kao prinudni spoj vranjskog Balkan Streets festivala i Reload festivala iz Vladičinog Hana, i to zbog niza problema sa kojima su se suočili organizatori u ta dva grada na jugu Srbije, pre svega zbog nedovoljne podrške nadležnih.

Reload Streets završen je 12. avgusta, na Međunarodni dan mladih, DJ nastupima i crtanjem grafita, a privukao je raznovrsnim programom oko 1.500 ljudi. U okviru muzičkog programa, održanog od 8. do 10. avgusta, nastupilo je sedam bendova i devet DJ-eva iz Srbije, BiH, Holandije i Makedonije, a u pratećem programu učestvovali su mladi kreativci iz Vranja, Bujanovca, Vladičinog Hana, Brčkog (BiH), Erfurta (Nemačka), Brna (Češka) i Skoplja (Makedonija).

Posle dužeg neizvesnog perioda, promena datuma i lokacija, bilo je moguće samo udruživanje dva festivala i nove vranjske inicijative – VRok, saopštili su u zajedničkoj izjavi organizatori Reload Streets Festivala, negodujući zbog nedovoljne podrške države mladima na jugu Srbije.

“I pored velikih ulaganja NVO Generator u muzičku scenu i muzičke operatere na jugu Srbije u protekle četiri godine preko raznih projekata koje je finansirala EU (programi IPA i Kultura), a sufinansirala nadležna ministarstva, a čiji je cilj bio upravo institucionalna podrška nezavisnim kulturnim projektima, ove godine je ozbiljnija podrška države izostala”, naveli su Generator iz Vranja, udruženje Reload iz Vladičinog Hana i inicijativa VRok, organizatori Reload Streets Festivala.

      Prateći program Reload Streets Festivala

Balkan Streets festival, koji se održava od 2009. godine i ocenjen je čistom peticom od vranjske publike za kvalitet programa i predstavljanje mladih bendova iz regiona i EU, ove godine je imao simboličan budžet za muzički program (manje od 300.000 dinara). To je bilo dovoljno za pokrivanje samo osnovnih troškova produkcije Reload Streets Festivala, koji su finansirali Grad Vranje i Ministarstvo omladine i sporta.

“Svi koji su malo upućeniji znaju da je za organizaciju trodnevnog muzičkog festivala sa kvalitetnim programom potrebno minimum 1,5 do 2 miliona dinara. Hanski Reload festival, koji je uspeo u samo šest godina da postane najznačajniji muzički festival na jugu Srbije (veoma kvalitetan program, MTV kao medijski sponzor itd.) je doživeo da mu stalni partner, Opština Vladičin Han, preuzme festival održavanjem novog festivala pod nazivom Overload, sa sličnim programom i sredstvima namenjenim Reload festivalu”, naveli su organizatori u zajedničkom saopštenju, ukazujući da su (anti)festivalska dešavanja na jugu Srbije otvorila mnoga pitanja važna za mlade na tom području, ali i širom Srbije:

“Ko treba da podrži i finansira muzičke festivale na jugu Srbije koji nisu komercijalni i služe, pre svega, u borbi protiv vladajućeg kiča i šunda? Da li mladi iz Vranja, Vladičinog Hana i ostalih gradova Srbije moraju da odu u Novi Sad, Vrnjačku Banju i druge gradove koji ulažu u festivale da bi čuli kvalitetan muzički program, a nemaju para, jer dolaze iz najsiromašnijeg dela zemlje? Da li su osuđeni na pravu, istinsku muzičku komercijalu – Cecu, Zvezde granda i njima slične? Da li su to lokalne samouprave i koje su njihove mogućnosti, ako znamo da dolaze iz najsiromašnijeg dela zemlje?

Da li Kancelarije za mlade treba i moraju da podrže nezavisne inicijative omladinskih udruženja na lokalu, čak i kada su vladajuće političke strukture protiv tih inicijativa? Koja je uloga KZM-a na lokalu – podrška mladima ili politici?

Zašto Ministarstvo kulture ima budžet od SAMO 5 miliona dinara za umetnost dece i mladih? Zašto se omladinski festivali, koji su jedini vid prezentacije urbane kulture u ‘provincijskim’ gradovima, i uglavnom se dese jednom godišnje, smatraju komercijalnim pa se ne finansiraju? Zašto su za Ministarstvo kulture ovi festivali komercijalne manifestacije, kada su besplatni, a za koncerte klasične muzike treba platiti kartu? Zašto je za Ministarstvo kulture umetnička muzika – klasična, džez i gusle, ali ne i ono sto interesuje mlade?

Zašto Ministarstvo omladine i sporta ne finansira muzičke festivale namenjene mladima u ‘perifernim’ delovima Srbije, kao vid kvalitetno provedenog slobodnog vremena? Festivali nude, pored raznovrsnih koncerata, i mogućnost za volontiranje, umetničke radionice, putovanje u druge gradove Srbije, upoznavanje mladih iz drugih krajeva Balkana i EU itd...”, navedeno je u saopštenju.

Organizatori Reload Streets Festivala konstatovali su da će ta i druga pitanja (veća decentralizacija kulture, veći budžet za kulturu, politizacija kulture, loša kadrovska rešenja u institucjama kulture i institucijama za mlade itd.) ostati i dalje otvorena “sve dok se država, počev od samog vrha, preko Ministarstava pa do lokalnih samouprava ne počne baviti stvaranjem pozitivne klime za ostanak mladih i njihov aktivni doprinos razvoju zajednica u kojima žive”.

“Citiraćemo ovom prilikom sadašnjeg ministra kulture i informisanja, Ivana Tasovca, koji je ovo izjavio pre par godina, kao tada uspešni menadžer Beogradske filharmonije ‘da je u Beogradu preforsirana ponuda kulturnih dešavanja dok ona u provinciji gotovo da i ne postoji’ i čekati šta će njegovo Ministarstvo uraditi po tom pitanju. Do tada, mi, omladinski aktivsti/kinje koji se bave promocijom kulture u ‘provinciji’, pozivaćemo mlade da u velikom broju napuštaju ‘provinciju’ i hrle u Beograd, ali i preko ‘grane u potrazi za boljim i kvalitetnijim životom, uključujući tu i kulturni život”, poručili su organizatori Reload Streets Festivala.

Muzički deo tog festivala, inače, pružio je publici iz regiona južne Srbije mogućnost da od 8. do 10. avgusta čuje širok dijapazon, među mladima popularnih, muzičkih žanrova.

Žestok zvuk mogao se čuti 8. avgusta na nastupima pančevačkih bendova Counterfate i By-Pass, dok je 9. avgusta nastupio Bionic, mladi Nišlija koji se bavi filmskom i ambijentalnom muzikom. Prethodno su prikazana dva muzička dokumentarca sa Festivala dokumentarnog rok filma (DORF) iz Vinkovaca – “Na ničijoj zemljiMira Karadžića iz Srbije o problemima Roma koji se bave muzikom, te “Koprivnica pleše pogoTomislava Sertića iz Hrvatske o koprivničkoj pank sceni.

Glavno festivalsko veče, 10. avgusta, obeležili su nastupi vranjskog benda GodDamn, trećeplasiranog na Gitarijadi u Zaječaru 2013. godine, i beogradskog sastava Revolt, kao i koncert vlasotinačkog benda Fluid Underground. Ljubitelji ska, elektro i rep zvuka imali su priliku da čuju bendove Riot 87 iz Kragujevca i Stereo Banana iz Niša, a veče je završeno nastupima DJ Hyper Tech-a, predstavnika skopske d‘n’b scene okupljene oko kluba Kanan An, te amsterdamskog DJ-a Irmina van der Meijdena.

Reload Streets Festival najavljen je tokom juna promotivnim humanitarnim nastupima mladih DJ-eva iz Berlina, Mančestera i Bujanovca, kao i benda iz Beča, na kojima je prikupljena pomoć za ugrožene u poplavama u Krupnju.

Takođe, gost Reload Streets Festivala, DJ Irmin van der Meijden, bio je jedan od retkih koji je u Holandiji organizovao sakupljanje pomoći ugroženima u Srbiji i Bosni i Hercegovini.

“Putujem, živim i radim na Balkanu od 2004. godine. On je uvek bio kao moj drugi dom i uvek je za mene bila važna misija da povežemo Balkan sa Zapadnom Evropom kroz festivale i kulturne događaje. Tako da, kada sam video na Fejsbuku fotografije i video snimke kako su naseljena područja pretvorena u divlje reke – prosto sam morao nešto da uradim. Mediji u Holandiji nisu na početku puno izveštavali o poplavama, pa sam rešio da sam raširim priču i prikupim sredstva za postradale u poplavama”, naveo je Van der Meijden, koji je organizovao u Amsterdamu program sa DJ nastupima, filmskim projekcijama i hranom kako bi prikupio novac.

Prikupljeno je oko 650 evra volonterskoj organizaciji u Novom Sadu, koja je organizovala članove da pomažu na postradalim prodručjima.

“Novac je otišao na hranu, alat, čizme za radnike. Znam ljude koji vode ovu organizaciju, tako da sam bio siguran da će novac biti najbolje moguće potrošen”, izjavio je Van der Meijden.

Ulaz na sve festivalske programe bio je besplatan.

Aktivnosti na projektu finanasiraju simboličnim sredstvima Evropska unija preko programa Kultura, Ministarstvo omladine i sporta preko programa međunarodne saradnje i Grad Vranje.

Partneri Generatora su: Mirovna grupa mladih Dunav (Vukovar, Hrvatska), udruženje Stari grad, Tešanj (BiH), Platform Spartak (Hag, Holandija), Rotter Baum (Berlin, Nemacka), CGE (Erfurt, Nemacka) i NVO Proni (Brčko, BiH).

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav