Kad se u film verovalo
Digitalno restaurisani film “Tri karte za Holivud” reditelja Božidara Bote Nikolića, satira o idolopoklonstvu snimljena u vreme vladavine Slobodana Miloševića, međunarodnih sankcija i hiperinflacije 90-ih, premijerno je prikazan 20. februara u Jugoslovenskoj kinoteci kao deseti srpski klasik koji je sačuvan za buduće generacije u okviru projekta Vip Kinoteka.
Uoči premijerne projekcije tog filma, nastalog 1993. godine u produkciji Centar filma, prema scenariju Željka Mijanovića, Nikolić se prisetio teškog vremena 90-ih.
“Donosili su nam traku, po jednu rolnu, u plastičnoj kesi. Ipak, više volim da kažem kako je lako bilo snimati, jer sam radio sa izvanrednim glumcima. Svi su verovali u ovaj film i voleli ga”, rekao je Nikolić, koji je i direktor fotografije filma “Tri karte za Holivud”.
Nikolić je istakao ulogu Kinoteke kao jedine ustanove koja vodi računa o filmu, ali je skrenuo pažnju i da joj je potrebna dodatna podrška.
“Naravno, nema dovoljno sredstava. Malo se zna za deo Kinoteke u Košutnjaku. Radio sam tamo filmove i pre 40 godina. Želim da pohvalim ljude koji tamo rade, oni bolje znaju moje filmove od mene. Divno je raditi sa njima. Problem je samo što i dalje rade u istim uslovima. Nadam se da će se ta zgrada malo dozidati, da dobiju bolji prostor”, kazao je Nikolić, čiji će film besplatno biti prikazan i 21. februara u dva termina u Jugoslovenskoj kinoteci.
Bogdan Diklić, koji je igrao u čak četiri filma obuhvaćena projektom Vip Kinoteka, konstatovao je da je njegov lik policajca iz “Tri karte za Holivud” i danas vrlo aktuelan.
“Boža je bio fantastičan reditelj. Nije mistifikovao i davao nam je dobre indikacije. Na snimanju smo se svi radovali”, rekao je Diklić, priznajući da je u opuštenoj atmosferi na setu jednu scenu, jedini put u životu, snimio “pod gasom”.
Vesna Stanojević, koja je igrala suprugu šefa policije, izjavila je da joj je to bila vrlo zanimljiva uloga jer počinje neutralno, a tokom filma dobija tragikomičnu boju. I
Sada već iskusni direktor fotografije Miloš Kodemo, koji je igrao jednog od tri dečaka koji žele u Holivud, izjavio je da je “stvarno ušao u tu ulogu i opčinio se filmom”.
“Imao sam tada 14 godina. Stalno sam trčkarao oko Bože i njegovih asistenata, gledao kako kamera radi, zanimali su me svi tehnički detalji i eto postadoh snimatelj”, rekao je Kodemo.
I Olivera Viktorović istakla je da joj je snimanje filma bilo lepo iskustvo, te da su joj u divnoj uspomeni “i druženja posle premijera na festivalima”.
Scenograf Milenko Jeremić ispričao je kako je izabrao lokacije za snimanje u selu Rajković, kod Banje Vrujci, zahvalivši Nikoliću na poverenju u njega.
“Tri karte za Holivud” okupio je impresivnu glumačku ekipu u kojoj su bili i Branislav Lečić, Ljubiša Samardžić, Neda Arnerić, Velimir Bata Živojinović, Danilo Lazović, Branislav Ciga Jerinić, Dragan Nikolić, Josif Tatić, Dušan Janićijević, Vesna Čipčić, Lidija Pletl, Danilo Bata Stojković, Milutin Karadžić…
To je nostalgična priča i dramatična komedija koja se dešava u ruralnoj Jugoslaviji u vreme kubanske raketne krize iz 1962. godiine, kada trojica dečaka, opčinjena magijom sedme umetnosti, odlučuju da iz svoje zabite varošice pobegnu pravo u Holivud. U isto vreme lokalni policajac euforično organizuje doček maršala Tita, predsednika države, a njegovi “strogo kontrolisani” građani pod utiskom dramatičnih događaja oko Kube počinju da se dele na dva tabora, rešena da isteraju do kraja ono što neće uspeti Hruščovu i Kenediju.
“Tri karte za Holivud” je najmlađi film koji je digitalno restaurisan u okviru projekta Vip Kinoteka, a odabran je zato što je negativ bio u lošem stanju.
“Ekipa iz Centra za digitalnu restauraciju Jugoslovenske kinoteke uradila je izuzetan posao, a dragocen doprinos dao je reditelj Nikolić, isto kao i u slučaju nekih drugih filmova iz ovog projekta u kojima je bio direktor fotografije”, kazao je upravnik Muzeja Kinoteke Marjan Vujović.
Navodeći da je već nekoliko godina u najznačajnijim svetskim kinotekama trend da velike kompanije sarađuju u restauraciji filmske baštine, Vujović je podsetio da je, zahvaljujući kompaniji Vip mobile, publika Jugoslovenske kinoteke, ali i gradova širom Srbije imala priliku da ponovo vidi kultne filmove u kvalitetu slike i zvuka kako su to autori originalno i zamislili.
“I ne samo da su ti filmovi sačuvani, već smo ovim projektom jedan pomalo apstraktan pojam, za koji su znali samo stručnjaci, doveli do najšire publike i upoznali je sa značajem digitalne restauracije”, rekao je Vujović.
Direktor Vipa Dejan Turk podsetio je da je cela priča počela pre godinu dana. “Tada je to za nas bio neki mali projekat, sa željom da uradimo nešto dobro za kulturnu baštinu. Ali ubrzo smo počeli da živimo sa tim filmovima. U našim kancelarijama videćete njihove postere, scene na skrinsejverima... Ovo je deseti film, ali mi krećemo dalje, ima više od stotinu filmova koje treba restaurirati”, izjavio je Turk i dodao da mu je drago što je projekat na neki način prerastao granice Srbije.
“Preko naše grupacije u regionu ti filmovi mogu da se vide i u Sloveniji, Hrvatskoj i drugde. Takođe, posle premijere u Kinoteci sledi niz besplatnih projekcija po Srbiji”, najavio je Turk.
Koristeći naslove nekih od filmova iz ovog projekta, Turk je zaključio: “Mi smo maratonci koji su trčali zanimljivi krug uz nacionalnu klasu jugoslovenskih filmova koji će ubuduće biti deo specijalnog vaspitanja naše dece. Al’ smo pevali, svaka nam čast”.
U okviru projekta Vip Kinoteka, do sada su restaurisani i filmovi “Maratonci trče počasni krug” i “Ko to tamo peva” Slobodana Šijana, “Nacionalna klasa” i “Specijalno vaspitanje” Gorana Markovića, “Lepota poroka” Živka Nikolića, “Varljivo leto ’68“ Gorana Paskaljevića, “Petrijin venac” i “Miris poljskog cveća“, te “Kad budem mrtav i beo” Živojina Pavlovića.
(SEEcult.org)