• Search form

30.11.2020 | 22:01

Kako do jednakosti u vizuelnim umetnostima?

Kako do jednakosti u vizuelnim umetnostima?

UNESKO katedra za kulturnu politiku i menadžment Univerziteta umetnosti u Beogradu organizuje 3. i 4. decembra onlajn međunarodnu naučnu konferenciju posvećenu temi rastuće nejednakosti u polju vizuelnih umetnosti, koja se ogleda u neujednačenom razvoju umetničkih tržišta, netransparentnosti tokova novca i različitim finansijskim malverzacijama, prekarizaciji rada i velikoj stopi nezaposlenosti umetnika. To su samo neke od uočljivih pojava i načina na koje savremena umetnost reprodukuje nejednakosti koje se mogu videti u drugim područjima društvenog delovanja, a razmotriće ih više od 60 istraživača iz Srbije i sveta.

Cilj konferencije “Novi svet umetnosti: Manifestacije i uslovi jednakosti u vizuelnim umetnostima” (Another Artworld: Manifestations and Conditions of Equity in Visual Arts) jeste da se razmotre alternativni i novi modeli (samo)organizovanja i delovanja u oblasti vizuelnih umetnosti i šire, koji bi vodili ka demokratizaciji umetničkog polja; modelima zasnovanim na pravednosti, kooperativnim odnosima i samoupravljanju, tj. implementaciji direktne demokratije, koja podrazumeva direktno odlučivanje o svim zajedničkim pitanjima u oblasti savremene vizuelne umetnosti.

Konferencija će okupiti domaće i strane istraživače koji deluju u polju kulturne politike i menadžmenta u kulturi, sociologije, teorije i istorije umetnosti, ekonomike kulture i politikologije, a mogu doprineti iskustvom razmatranju principa i modela decentralizovanog (horizontalnog) upravljanja i organizovanja u vizuelnim umetnostima, odnosno primeni direktne demokratije koja podrazumeva neposredno odlučivanje o zajedničkim pitanjima u polju savremenih vizuelnih umetnosti.

Plenarna predavanja će održati profesorka sociologije umetnosti na Goldsmits univerzitetu u Londonu Viktorija D. Aleksander (Victoria D. Alexander), profesorka političke ekonomije na Univerzitetu u Beču Gabriela Mihalič (Gabriele Michalitsch), pozorišna rediteljka i profesorka psihologije na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu Irena Ristić i umetnički direktor organizacije Victora Deluxe iz Genta Dominik Vilart (Dominique Willaert).

Konferencija će biti održana putem Zoom platforme, a zbog međunarodnog karaktera, program će biti na engleskom jeziku. Za neka izlaganja biće organizovan simultani prevod na srpski.

Konferencija je organizovana pod okriljem Evropske mreže za kulturnu politiku i menadžment (ENCATC). Realizaciju je pomogao veliki broj partnera, među kojima su Odsek za nove medije Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu, Udruženje likovnih umetnika Srbije, Narodna biblioteka Srbije, Institut za savremenu umetnost u Zagrebu, Udruženje vizuelnih umetnika Užice i medijski portal SEEcult.org. Pokrovitelji konferencije su Ministarstvo kulture i informisanja Srbije i Austrijski kulturni forum Beograd.

Detaljnu agendu moguće je preuzeti sa sajta konferencije anotherartworld.org, a nalazi se i Kalendaru portala SEEcult.org i u prilogu (pdf).

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r