Fondacija “Novi Sad – Evropska prestonica kulture” organizuje od 4. septembra do 5. oktobra treći “Kaleidoskop kulture”, koji će objediniti programe ustanova i nezavisne scene, a zasnovan je na idejnoj koncepciji očuvanja i promocije nasleđa kroz moderan izraz.
Program trećeg “Kaleidoskopa kulture” otvoriće 4. septembra umetničko-programski koncept “Liman 5”, na mestu gde se susreću industrijsko nasleđe i savremeno stvaralaštvo. Četvorodnevno svečano otvaranje te manifestacije na prostoru nekadašnjeg Velikog Limana kroz ukrštanje pet umetnosti – arhitekture, književnosti, vizuelne, primenjene i izvođačke, predstavljaće uvertiru u petonedeljni program koji će biti održan širom Novog Sada, pružajući posetiocima priliku da izaberu i stvore sopstveni kaleidoskop kulture.
Programi “Kaleidoskopa kulture” biće dostupni i onlajn, čime će pristup publici, kako su istakli organizatori, biti veći i u skladu sa novim okvirima decentralizacije kulture. Takođe, Fondacija “Novi Sad – EPK” očekuje da će onlajn podrška posetilaca dati novi podstrek u pravcu razvoja kulture, stvarajući ujedno i novu publiku.
Direktor Fondacije “Novi Sad – EPK” Nemanja Milenković posebno je istakao značaj otvaranja “Kalidoskopa kulture” u prostoru u kojem je, kako je naveo, kultura dijaloga pokazala da “kao društvo, bez obzira na različita viđenja, često i nepoverenje, imamo snage da komuniciramo i stvaramo zajedno”. Program “Kaleidoskopa kulture”, kako je dodao, biće svojevrstan primer projekta koji nastaje i razvija se kroz smernice i uključivanje svih aktera – umetnika, ustanova kulture, nevladinih organizacija, građana i posetilaca.
Kultura zajedništva biće afirmisana već programom svečanog otvaranja, uz učešće Srpskog narodnog pozorišta, Internacionalnog festivala alternativnog i novog teatra – INFANT, Bitef teatra, Šabačkog pozorišta, Teatra Mimart, umetničko-produkcijskog kolektiva Karkatag i Obnova film festa. Biće otvorena i izložba o “Velikom Limanu”, uz predstavljanje slobodnih umetnika iz nekadašnje Kineske četvrti, te radova studenata scenskog dizajna sa Fakulteta tehničkih nauka.
U okviru Kaleidoskopa kulture, od 4. do 6. septembra biće održan i 47. INFANT, a u glavnom programu, pod sloganom Lična revolucija, publika će imati priliku da pogleda tri predstave u selekciji Sanje Krsmanović Tasić. S obzirom na epidemiološku situaciju, dominantnu ulogu imaće domaće trupe, pa će u trci za nagrade biti Šabačko pozorište sa predstavom "Ana Frank: Istorijska antibajka za decu i odrasle”, u režiji Jelene Bogavac, Teatar Mimart sa predstavom "Algoritam sna" Nele Antonović i Bitef dens kompanija sa predstavom "Prostor za revoluciju", u koreografiji Isidore Stanišić, dok će 6. septembra, u čast nagrađenih, Srpsko narodno pozorište izvesti predstavu "Ko je ubio Dženis Džoplin?", u režiji Sonje Petrović.
Ana Frank, foto: Jugoslav Radojević
Između ostalog, interaktivna instalacija-mural Wirefull umetničkog kolektiva Karkatag iz Beograda, u stilu rolling ball kinetičkih skulptura, biće postavljena na fasadu Fabrike, koju će publika aktivirati učešćem, komunikacijom i zaigranošću, stvarajući uvek drugačiju audio-vizuelnu animaciju zgrade i platoa ispred nje. Zvučnim i vizulenim oživljavanjem zgrade, Wirefull simbolički vraća fabrici rad ljudi i mašina koji sada u novom obliku nastavlja da se perpetuirano odvija. U suprotnosti sa savremenim wireless životnim navikama, na planu tehnologije, ali i ljudskog kontakta, Wirefull promoviše užičenost, analognost, direktnost komunikacije i vraća impresivnost i polet velikih fabričkih postrojenja.
Uključenje Karkataga u oblikovanje i estetsko oplemenjivanje kulturnog distrikta, kako su istakli organizatori, od velike je važnosti za proces vraćanja umetnika, stvaraoca i kreatora u prostor nekadašnjeg Velikog Limana. "Uvezanost Karkataga sa nezavisnom kulturnom scenom Beograda, Novog Sada i šire dodaje na važnosti pristupa ovoj ciljnoj grupi da se uključi u definisanje budućeg epicentra kulturnog dešavanja Novog Sada", navela je Fondacija "Novi Sad - EPK".
Novoustanovljeni Obnova film fest prikazaće od 4. do 6. septembra na glavnoj sceni restauisane filmove "Poseban tretman", "Tri karte za Holivud“ i "Nacionalna klasa", dok će na sceni muzičkog filma publika moći da pogleda filmove "Zašto je Dragan napravio orkestar?", dokumentarac o Vladi Divljanu "Nebeska tema" i "Balkan ekspres". Scena Celuloid, osmišljena kao mini-muzej filmske trake, prikazivaće sa projektora za 8mm celuloidnu traku animirane neme filmovi kuće Warner Bros, (Popaj, Pera Detlić, Miki Maus…) i komedije iz 1924. godine.
Nakon svečanog otvaranja, publiku ispred Fabrike čekaju pozorišne predstave ispred Lančare i Gvožđare, performans ispred Kulturne stanice OPENS, gde će biti i projekcija dečjih filmova, zatim umetničke, vizuelne i zvučne instalacije kod Gvožđare, Fabrike i Čeličane, te ispred Skladišta i na Mostogradnji. Izložbe fotografija takođe će biti na više lokacija, a to su Čeličana, Radionica, Gvožđara i Menza, ispred koje će biti i projekcija filmova.
Glavna ideja programa Kaleidoskop kulture - očuvanje i promocije nasleđa kroz moderan izraz, posebno će se odraziti u izvođenju multimedijalnog operskog spektakla “Rigoleto”, što će biti prvi put da će ta opera, nakon skoro 170 godina od premijere u Veneciji, biti izvedena na otvorenom, uz specijalnu video projekciju na fasadi dugoj 50 metara.
“Pravi je trenutak da pružimo jedni drugima ruke – možda sada po prvi put i da zapravo pokušamo da operski umetnici izađu iz operske zgrade i ostvare jednu sjajnu sinergiju sa drugim načinom razmišljanja i drugim prostorom. Kada se ovakvim, velikim projektima, stvaraju nove okolnosti, zajednica raste i tako se zapravo biva prestonicom kulture”, rekao je reditelj Aleksandar Nikolić.
Opera “Rigoleto”, pod dirigentskom palicom Argentinca Luisa Gorelika, urađena je u koprodukciji sa SNP-om, a biće izvedena 7. septembra kod Češkog magacina.
Program trećeg “Kaleidoskopa kulture” nalazi se na sajtu kaleidoskopkulture.com, kao i u Kalendaru portala SEEcult.org
(SEEcult.org)