Vesti

Kamerna energija Woven Hand

26. novembar 2009.
SEEcult.org
Kamerna energija Woven Hand
Kamerna energija Woven Hand

Svaki čovek je zlo i svaki čovek je lažov, jedna je od poruka Dejvida Judžina Edvardsa (David Eugene Edwards) još iz vremena kada je vodio legendarni 16 Horsepower, a ponovio je te stihove i u završnici gotovo kamernog, ali izuzetno energičnog koncerta grupe Woven Hand 25. novembra u Domu omladine Beograda, u okviru turneje koju nastavlja u Skoplju, a potom u Grčkoj i Turskoj.

Stihove iz pesme “Black Soul Choir” sa albuma “Sackloth ‘n’ Ashes” grupe 16 Horsepower, Edvards je izveo akustično na drugom bisu, na kojem se pojavio sam posle besomučnog insistiranja publike koja je tražila još iako su već bila upaljena svetla.

Pesma “Black Soul Choir”, za koju je u jednom intervjuu prošle godine Edvars rekao da bi je i danas napisao sa istim stihovima, izazvala je na kraju koncerta i najveće oduševljenje, uz horsko pevanje i dugi aplauz.

Iako je, po običaju, Edvards sve vreme sedeo tokom jednoipočasovnog koncerta, svirajući naizmenično gitaru i bendžo, stvorio je energičnu atmosferu sa odličnim i ujedno gotovo nepomičnim basistom (Pascal Humbert) i bubnjarem (Odry Garrison), sa kojima je nastavio u okviru Woven Handa osnove svog stila iz vremena 16 Horsepower - mešavinu bluza, kantrija, gospela i folka.

Povremeno je bio i nalik propovedniku pred vernim sledbenicima, koji gotovo u muku slušaju svaku njegovu reč.

U završnici koncerta iz publike je i povikano “Aleluja”, što je i refren pesme “Winter Shaker”, koja govori i o krvavom zauzimanju teritorije američkih starosedelaca. S vremena na vreme, kolutanjem očiju i scenskim govorom tela, Edvards je delovao i kao neki od indijanskih vračeva ili religiozni fanatik, pa i samo otelovljenje zla iz stihova svojih pesama koje su inspirisane Biblijom i činjenicom da je odrastao u južnjačkom crkvenom okruženju, uz dedu nazaretskog sveštenika.

Edvards nije mnogo komunicirao s publikom, osim što je povremeno zahvaljivao na reakcijama, ali je stvorena prisna atmosfera, s obzirom da se okupila posvećena grupa obožavalaca, i to ne samo fanova 16 Horsepower i Woven Handa, već i drugih muzičara i grupa pod čijim su se uticajem razvili, među kojima su Nick Cave i The Birthday Party, The Gun Club, Bob Dylan, čija se obrada "As I Went Out One Morning" takođe mogla čuti, kao i "Heart and Soul” Joy Division, nastala za vreme 16 Horsepower.

Posebno zadovoljstvo, naročito ženskog dela okupljenih, među kojima je bila i veća grupa Novosađana, Edvards je izazvao u drugom delu koncerta, kada se vratio na binu nag do pojasa, nastavljajući svirku naizgled bez reakcija na uzvike.

Woven Hand su nedavno gostovali i u Metelkovoj (Gala hala) u Ljubljani, a potom i drugi put u Zagrebu (&TD), a posle Beograda, nastupiće u Skoplju, u okviru muzičkog programa Festivala evropskog filma “Cinedays”.

Samo tokom prve polovine ove godine odsvirali su više od 60 koncerata, a planirali su da ih ukupno bude oko sto. Bili su među zvezdama na festivalima u Mađarskoj, Holandiji, Italiji, Nemačkoj, Velikoj Britaniji...

Edvards je osnovao Woven Hand još dok je vodio 16 Horsepower koji su objavili četiri studijske ploče, par albuma uživo, kao i kompilaciju retkih snimaka... Debitovali su EP-jem “16 Horsepower” 1995. godine, a već naredne su objavili prvi dugosvirajući studijski album “Sackcloth 'n' Ashes”.

Woven Hand su od osnivanja prevalili veliki put - od solo projekta Edvardsa (debitantskog albuma WH iz 2002) do prošlogodišnjeg “Ten Stones”, prvog koji je nastao kao rezultat rada kompletnog benda.

Beogradski koncert Edvardsa i Woven Hand organizovali su Pop depresija i Dom omladine.

Sajt grupe Woven Hand je www.wovenhand.com (www.myspace.com/wovenhand)

Fotografije sa koncerta - OVDE (SEEcult.org)

Vesna Milosavljević

Tagovi