Kao u ZMUC-u, a na Kolarcu
Zemunski mali umetnički centar – ZMUC započeo je obeležavanje desetogodišnjice postojanja multimedijalnom izložbom “Autogol. Od autoironije do autoistorizacije” u Kolarčevoj zadužbini, čije je otvaranje 27.
Zemunski mali umetnički centar – ZMUC započeo je obeležavanje desetogodišnjice postojanja multimedijalnom izložbom “Autogol. Od autoironije do autoistorizacije” u Kolarčevoj zadužbini, čije je otvaranje 27. decembra okupilo mnogobrojne saradnike i prijatelje, stvorivši nesvakidašnju atmosferu koja je podsetila na ZMUC-ove godine provedene na Zemunskom keju, ali i mnoge druge, često putujuće poduhvate i avanture te jedinstvene organizacije sa beogradske nezavisne kulturne scene koja nastavlja proslavu jubileja na Kolarcu do prvih dana 2017.
Posetioci izložbe “Autogol”, čija je kustoskinja Maja Ćirić, imali su priliku da probaju i ukus jestive ZMUC-ove produkcije – umetničke instalacije “Slatke uspomene (Uzmi dve)”, koju je Goran Denić napravio od 50 kilograma ratluka različitih boja, u saradnji sa arhitektom Nenadom Jeftićem i dobrovoljcima. Uz pomoć čačkalica, komadići ratluka koji su tokom večeri rapidno nestajali, poređani su tako da simuliraju tradicionalni orijentalni mozaik (judeo-hrišćanskih-muslimanskih kultura) s dominantnim ćiriličnim natpisom “JEDAN JEZIK JEDAN NAROD”.
U “Autogolu” učestvuju umetnici, udruženja i kolektivi koji su se odazvali na poziv koji je ZMUC uputio na više od 150 adresa pojedinaca i organizacija sa kojima je sarađivao tokom deset godina rada u prostoru na Zemunskom keju (2005-2015), kao i u regionalnom programu Mobilnih rezidencija.
Slatka uspomena (Uzmi dve)
Izložba u sali “Milan Grol” i novootvorenoj Kolarčevoj Digitalnoj galeriji artikuliše neke od bitnih celina ZMUC-ovog desetogodišnjeg programa, a obuhvata Sobu s blagom koja se sastoji od materijalnih tragova ZMUC-a sakupljenih “stihijski, nepromišljeno i bez upliva kritičkog mišljenja” od 2005. do 2016. godine, odnosno od radova Miodraga Moce Jeremića, Srđana Veljovića, Jamesdina, Srđana Đileta Markovića, Senke Trivunac i Dragane Nikoletić, Dragana Radovića Slikatora, Eugena Borkovskog, Saše Markovića Mikroba, Branislava Nikolića…
U glavnoj prostoriji su radovi Milorada Miše Mladenovića, Nikole Džafa, Debelih biciklista i drugih umetnika i kolektiva koji su obeležili ZMUC-ovu prvu deceniju, tokom koje je postao prepoznatljiv i kao mesto proizvodnje društvenosti, deleći nezavidnu sudbinu nezavisne kulturne scene.
Prvih deset godina ZMUC-a predstavljeno je i serijom video radova i dokumentarnih filmova, od kojih su neki urađeni posebno za tu priliku.
Vesna Tašić i Goran Denić, osnivači ZMUC-a (Eros Dibra The Home, 2013)
Uz spektakularnu montažu gomile amaterskih snimaka sa događaja u ZMUC-ovom prostoru na Zemunskom keju, kao i drugih programa, putovanja i rezidencijalnih boravaka u Srbiji, Albaniji i Crnoj Gori, publika ima priliku i da virtuelno učestvuje u avanturi Debelih biciklista - Gorana Denića i Ivana Tobića, na nedavnom putovanju za Firencu.
Takođe, može da da prilog za novopokrenuti Muzej korupcije, a u unutrašnjem dvorištu Kolarca da proveri “Kako vetar duva”, zahvaljujući kolaborativnoj skulpturi Vladimira Jakšića i Andrije Stefanovića, prenetoj iz sela Babe na Kosmaju, gde ZMUC već nekoliko godina organizuje jendu od mobilnih rezidencija.
Kako vetar duva
Prateći program izložbe “Autogol”, podeljene na pet glavnih celina, nastavlja se do 2. januara, a obuhvata, između ostalog, i performans “Konsultacije” sa publikom, susret sa umetnicom Milicom Ružičić, profesorkom na Visokoj školi likovnih i primenjenih umetnosti strukovnih studija, koja će preokrenuti svoju poziciju autoriteta i dopustiti da je studenti uče i ocenjuju, te performans Olje Nikolić Kie i Biljane Kosmogine “U materinu!” i “Erotske konsultacije” publike Dragane Nikoletić. Za 31. decembar najavljeno je i novo izdanje LEFEB-a – Letnjeg festivala besmislenih i beskorisnih veština.
Eksponati Muzeja korupcije
Godinama prepoznatljiv kao “mali prostor sa velikom publikom”, ZMUC se posle selidbe sa Zemunskog keja u Magacin u Kraljevića Marka, kulturni centar kojim rukovodi Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije (NKSS), prvi put predstavlja beogradskoj publici u instituciji “od nacionalnog značaja”.
“Zajebancija shvaćena ozbiljno, manifestovana u dešavanjima, doživljajima i procesima, posle deset godina se iščitava kao trag alternativne proizvodnje društvenosti”, ocena je nezavisne kustoskinje Maje Ćirić koja je istakla da ZMUC tim događajem potvrđuje svoju ambiciju i kapacitet da aktuelizuje nove društvene relacije.
“To je ostvareno kombinovanjem ležernijeg i neformalnijeg delovanja ZMUC-a u kontekstu Kolarčevog Narodnog univerziteta, pri čemu se ovo preklapanje može tumačiti kao mogućnost za uspostavljanje nepredvidivih relacija”, navela je Maja Ćirić u tekstu za katalog izložbe povodom jubileja ZMUC-a.
Realizaciju izložbe pomoglo je Ministarstvo kulture i informisanja Srbije.
(SEEcult.org)