Vesti

Klaićeve pouke o javnom vs komercijalnom

24. novembar 2012.
SEEcult.org
Klaićeve pouke o javnom vs komercijalnom
Promocija knjige promena scenografije Dragana Klaica Milan Lucic, Milena Dragicevic Sesic, Anja Susa i Borka Pavicevic 2. LIMIT - Live Art Festival Dom omladine Beograda 24.11.2012. Foto Stanislav Milojkovic

Knjiga Dragana Klaića “Promena scenografije: Javni teatar između tržišta i demokratije” (Resetting the Stage: Public Theatre Between the Market and Democracy), posthumno objavljena ove godine u izdanju kuće Intellecta u Briselu, predstavljena je 24. novembra u Domu omladine Beograda kao delo koje je izuzetno korisno i za ovdašnju pozorišnu scenu, posebno za javna - gradska pozorišta, koja su opterećena posledicama finansijske krize i sve jačim pritiscima komercijalizacije.

Značaj Klaićeve knjige, koja se bavi analizom i istraživanjem javnog, odnosno gradskog pozorišta i strategijama njegovog repertoara - nasuprot razvoju komercijalnog teatra i radu brojnih pozorišnih trupa, govorili su Milena Dragićević Šešić, Anja Suša i Borka Pavićević, uz moderaciju Milana Lučića.

Profesorka Dragićević Šešić, koja je blisko sarađivala sa Klaićem još od kraja 70-ih godina i početka rada na Fakultetu dramskih umetnosti, istakla je značaj njegove knjige naročito u kontekstu aktuelne situacije u srpskim i beogradskim pozorištima, koja se nalaze na prekretnici.

Prema njenim rečima, za rešavanje problema, pored političke volje, neophodna je i saradnja u okvirima profesije, samoorganizovanosti, te lična i profesionalna odgovornost.

Borka Pavićević rekla je da Klaićeva knjiga predstavlja njega samog, budući da je insistirao na podeli javnog i komercijalnog pozorišta, te da se te dve kategorije ne mogu i ne smeju porediti.

Prema njenim rečima, teatar mora da se "resetuje" po obrascu koji mu zadaje duh vremena, a Klaićeva knjiga daje izuzetne pouke i uputstva o re-kreiranju javnog prostora.

Anja Suša je okarakterisala Klaićevu knjigu kao neizostavan udžbenik za studente pozorišnih akademija, ali i obavezno štivo za sve ljude koji se bave kulturom i pozorištem, kao smernica i putokaz za razmišljanje.

Ona je istakla da je Klaić razdvojio pojmove tržišta i demokratije kao suprotstavljene, te da i sama smatra da je nerazlikovanje ta dva pojma suština mnogih problema u kulturi.

Anja Suša je kao posebno važan deo knjige navela Klaićevo bavljenje pozorištima za decu i mlade.

U kontekstu ovdašnje teatarske problematike, istakla je neophodnost državne podrške javnim pozorištima, te postojanja strategije razvoja kuture. Upravo Klaićeva knjiga obiluje materijalom za sprovođenje pozorišnih reformi, dodala je Anja Suša.

Klaić u prva četiri poglavlja knjige daje poređenje umetničkih stavova, ubeđenja i načina produkcije 20. veka sa aktuelnom situacijom u 21. veku. Takođe, knjigom je želeo da obezbedi širi kontekst koji postavlja temelje njegovim idejama o tome kako se umetničke organizacije mogu usaglasiti u radikalno promenjenim okolnostima i čak ih iskoristiti u svoju korist.

Knjiga sumira i njegov život, pozorišnu karijeru i strast prema scenskoj umetnosti, dajući važan uvid u pozorišno stvaralaštvo 20. veka nekoliko istočnoevropskih i zapadnoevropskih država, o kojima zapadnoevropski čitalac uglavnom malo zna, kao i obrnuto - ljudi u istočnoj Evropi znaju malo o pozorištu Zapada.

Dragan Klaić je bio ugledan teatrolog i kulturni analitičar, predavač na više evropskih univerziteta, dugogodišnji direktor Holandskog pozorišnog instituta, pozorišni kritičar i esejista.

Preminuo je 25. avgusta 2011. u 62. godini u Amsterdamu.

U izuzetno bogatoj, raznovrsnoj i dinamičnoj karijeri, bio je na različitim pozicijama i, kao visoko cenjeni stručnjak, aktivan u različitim oblastima: od savremenih izvođačkih umetnosti, preko evropske kulturne politike i kulturnog razvoja, do međunarodne saradnje u kulturi i interkulturalizma.

Bio je autor nekoliko knjiga i zbornika i više stotina stručnih tekstova, inicijator i voditelj mnogih važnih međunarodnih istraživačkih projekata, konferencija i simpozijuma.

Promocija Klaićeve knjige u DOB-u organizovana je u okviru Limit festivala, koji se završava 25. novembra predstavom Janeza JanšeKo je sledeći?”, nakon intenzivnog programa u protekla tri dana.

Predstava "Ko je sledeći?” postavlja pitanje odgovornosti pojedinca u savremenom društvu recesije, šoka, neizvesnosti, nesigurnosti i ravnodušnosti, a koprodukcija je ljubljanske Maske s Tanzquartierom iz Beča i Inkonstom iz Malmea.

Sajt DOB-a je www.domomladine.org, a program Limita nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu Jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Tagovi